Najważniejsze korzyści zdrowotne liści laurowych

Liście laurowe są traktowane główne jako przyprawa, jednak mają wiele korzyści zdrowotnych i można je kupić także w sklepach zielarskich. Dla osób, które przygotowują regularnie potrawy z ich dodatkiem, polecam w szczególności liście laurowe w dużych opakowaniach, które są znacznie tańsze, niż liście z firm, zajmujących się sprzedażą przypraw.

Liść laurowy, rośnie w rejonie Morza Śródziemnego, a ze względu na zmiany klimaty, zasięg jego występowania jest coraz mniejszy. W kuchni stosuje się go od czasów starożytnego Rzymu, a szczególnie często, jest dodawany do zup i potraw mięsnych. W kuchni stosuje się wyłącznie liść tej rośliny, a przed podaniem potraw na stół, wyjmuje się go. W przeciwieństwie do innych ziół aromatycznych, jak bazylia czy rozmaryn, raczej nie jest stosowany w formie herbatek – a szkoda. Z takim zastosowaniem spotkałem się w kilku mniej znanych publikacjach i przedstawię je dokładniej w tym poście.

Liść laurowy poprawia trawienie – liście laurowe pobudzają trawienie i łagodzą dolegliwości związane z przejedzeniem lub niestrawnością.
Zwiększają także wydzielanie moczu, usuwając z organizmu nadmiar szkodliwych substancji. Liść laurowy łagodzi także podrażnienia jelit, także te, które są związane z celiakią czy nietolerancją glutenu. Podobnie, jak inne zioła poprawiające smak potraw, laur poprawia wydzielanie żółci.

Poprawienie pracy płuc – liść laurowy zawiera dużą ilość olejków eterycznych, które wpływają pozytywnie także na oddychanie. Aby odblokować zatkany nos, możesz zarówno zjeść rosół z większą niż zwykle ilością liści laurowych (ale bez przesady) jak i zaparzyć je w wodzie i stosować do inhalacji. Dzięki nim, zmniejszysz ilość flegmy, usuniesz bakterie chorobotwórcze oraz przywrócisz prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego. Można go stosować u dorosłych osób, które mają problemy z odkrztuszaniem, ponieważ rozluźnia śluz i ułatwia jego usuwanie. Jeśli cierpisz na gorączkę, wawrzyn będzie pobudzał wydzielanie potu i pozwoli szybciej pozbyć się choroby.

Wpływ na zdrowie włosów – liść laurowy zaparzony w wodzie, poprawia funkcjonowanie cebulek włosowych i zmniejsza łupież. Można go także stosować w celu zmniejszenia objawów suchej skóry oraz łuszczenia się skóry, które nie jest związane ze zwykłym łupieżem. Liście bobkowe poprawiają także ukrwienie skóry. Liść laurowy przywraca też połysk włosów i zapobiega ich wypadaniu.

Działanie przeciwzapalne – napar z liści można stosować w celu zmniejszenia stanów zapalnych stawów i skóry. W tym celu nakłada się je miejscowo, jednak możliwe jest także stosowanie w formie herbatki. W tym celu zaparz łyżeczkę pokruszonych liści. W sieci można znaleźć także przepisy na wywary z liści (zaparzane znacznie dłużej – najpierw gotuje się liście 5 minut a następnie odstawia na kilka godzin). Wawrzyn zwalcza także MRSA.

Wpływ na zdrowie serca – w liściach laurowych znajdziemy kwas kofeinowy i rutynę, które poprawiają funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych. Pijąc napar z liści laurowych, zmniejszasz także ryzyko miażdżycy i poprawiasz krążenie. Nie wolno go przyjmować zbyt często, z uwagi na ryzyko zatrucia. Z tego samego powodu, napar nie powinien być zbyt mocny.

Zapobieganie nowotworom – bohater tego artykułu, zawiera antyoksydanty i kwasy organiczne, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, prowadzących do mutacji komórek. Dzięki temu, zmniejsza się ryzyko powstawania niektórych nowotworów.

Poprawienie nastroju – w liściach wawrzynu, znajdziemy takie substancje, jak linalol, cyneol i geraniol, które wpływają korzystnie na nastrój. Pamiętaj o tym, że nie można ich przyjmować w zbyt dużych ilościach, ponieważ grozi nam wtedy ryzyko zatrucia się. Olejek z wawrzynu można dodać do kąpieli – będzie miał działanie pobudzające. Olejek laurowy ma specyficzny zapach, przywodzący na myśl … rosół, dlatego niektóre osoby wybiorą zamiast niego inne olejki, lepiej kojarzące się pod względem zapachu.

Poprawienie stanu pacjentów cierpiących na cukrzycę – wawrzyn poprawia przyswajanie insuliny przez komórki organizmu, dzięki czemu, można zmniejszyć jej dawki (oczywiście po konsultacji z lekarzem). Może także zmniejszać ryzyko powstawania insulinooporności. Badania na ten temat są dopiero we wczesnej fazie.

Afrodyzjak – laur ma działanie ogólnie pobudzające i rozgrzewające, wpływając także na strefę intymną.