Herbata z hibiskusa – najważniejsze zalety


Hibiskus jest traktowany w mieszankach ziołowych jako wypełniacz, a wiele osób uważa, że ten składnik herbatki jest mniej wartościowy od innych. Herbata z hibiskusa ma jednak szereg korzyści zdrowotnych, dla których warto ją stosować na przykład zamiast zwykłej herbaty.

Herbatę z hibiskusa przygotowuje się zwykle z kwiatów tej aromatycznej rośliny. Wyróżnia się ona intensywnie czerwonym kolorem oraz kwaśnym smakiem. Aromat hibiskusa przypomina nieco żurawinę. Jest to tani surowiec zielarski, który świetnie smakuje i nie zawiera kofeiny oraz kalorii. Stanowi bardzo dobrą alternatywę dla kawy i herbaty.


Jakie są najważniejsze zalety herbaty z hibiskusa?

Hibiskus poprawia krążenie

Osoby pijące więcej herbaty z hibiskusa, mają niższe ciśnienie, dlatego jest ona szczególnie wskazana dla osób z wysokim ciśnieniem. Dzieje się tak ze względu na działanie moczopędne hibiskusa (na działaniu moczopędnym opiera się także działanie wielu leków na nadciśnienie). Jednocześnie, jej picie nie wiąże się z żadnymi negatywnymi działaniami. Aby zobaczyć pierwsze efekty jej działania, należy pić herbatkę z hibiskusa 3 razy dziennie przez kilka tygodni.

Zmniejszenie poziomu cholesterolu

Hibiskus zmniejsza poziom złego cholesterolu LDL i podwyższa poziom cholesterolu HDL. Dzięki temu, poprawia się stan Twoich naczyń krwionośnych, co jest szczególnie ważne, gdy jednocześnie cierpisz także na inne choroby przewlekłe, takie, jak cukrzyca i miażdżyca.

Wspieranie pracy wątroby

Hibiskus zawiera dużą ilość antyoksydantów, które poprawiają funkcjonowanie wątroby i zapobiegają jej ewentualnym uszkodzeniom. Herbatka z hibiskusa ma jedną bardzo dużą przewagę nad innymi preparatami na wątrobę, takimi, jak ostropest – jest od nich znacznie smaczniejsza, dzięki czemu może być stosowana regularnie, bez konieczności zmuszania się do jej picia.

Działanie przeciwnowotworowe

Jednym ze składników herbatki z hibiskusa jest kwas protokatechowy, który spowalnia rozwój komórek nowotworowych i wpływa na procesy apoptozy (programowanej śmierci komórek). Badania na temat jego działania przeciwnowotworowego ciągle trwają i są bardzo obiecujące.

Działanie przeciwzapalne

Hibiskus zawiera witaminę C, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Oprócz niej, w hibiskusie znajdziemy substancje o działaniu przeciwzapalny oraz przeciwbakteryjnym, które skutecznie chronią Twój organizm od grypy i przeziębienia, a także stanów zapalnych. Hibiskus jest wskazany także w czasie gorączki, ponieważ skutecznie obniża temperaturę.

Bóle miesiączkowe

Hibiskus ma działanie rozkurczające i dlatego, skutecznie zmniejsza bóle menstruacyjne oraz bóle brzucha, pojawiające się na przykład na tle nerwowym. Regularne przyjmowanie hibiskusa pozwala także pozbyć się złego samopoczucia i innych negatywnych objawów towarzyszących miesiączkowaniu.

Działanie przeciwdepresyjne

Szczególnie ważne jest teraz, gdy brakuje słońca. W hibiskusie znajdziemy witaminy i minerały, które poprawiają nastrój. Hibiskus daje uspokojenie i wpływa pozytywnie na stan układu nerwowego.

Lepsze trawienie

Hibiskus delikatnie pobudza trawienie oraz wydzielanie moczu, dzięki czemu, można pozbyć się zaparć i problemów trawiennych. Badania na temat działania hibiskusa na stan układu pokarmowego wskazują na to, że zmniejsza on ryzyko powstawania nowotworów jelita grubego i odbytu.

Dobre nawodnienie organizmu

Hibiskus jest bardzo dobrą alternatywą dla innych napojów, szczególnie tych, które zawierają nadmiar cukru i sztucznych słodzików. Warto go pić latem, ponieważ świetnie zaspokaja pragnienie oraz chłodzi organizm. Herbatka z hibiskusa wpływa także na usuwanie zanieczyszczeń z organizmu.

Hibiskus odchudza

Nie można go nazwać kolejnym, cudownym środkiem na odchudzanie (bo takich nie ma), ale badania wskazują na to, że dzięki niemu można zmniejszyć wchłanianie węglowodanów z diety. Hibiskus hamuje wydzielanie amylazy, enzymu, który jest potrzebny do prawidłowego wchłaniania cukrów z pokarmu. Dla osób, które tyją po węglowodanach to dobra wiadomość. Z tego powodu, hibiskus znajduje się w wielu herbatkach dla odchudzających się i wcale nie stanowi tam jedynie wypełniacza.

Można go pić o każdej porze roku

Hibiskus ma zarówno działanie rozgrzewające, jak i chłodzi organizm – wszystko zależy od tego, w jakiej formie go podamy.
W lecie świetnie sprawdza się herbatka z hibiskusa z lodem, natomiast zimą, można dodać do niego miód i imbir, dzięki czemu będzie skuteczniej rozgrzewał organizm.

Świetny smak

Jeśli uważasz, że zioła źle smakują, zacznij pić hibiskus – przypomina on smakiem żurawinę i ma intensywny, kwaskowaty posmak. Z tego powodu, znajdziemy go w wielu innych herbatkach ziołowych, jako dodatek smakowy.

Jakie efekty uboczne ma przyjmowanie herbatki z hibiskusa?

Warto mieć świadomość tego, że hibiskus może mieć negatywne działanie na organizm. Nie powinny go pić między innymi kobiety w ciąży i osoby z niskim ciśnieniem, ze względu na jego działanie moczopędne.

Jeśli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, porozmawiaj z lekarzem na temat tego, czy możesz wraz z nimi przyjmować hibiskusa – może on osłabiać ich działanie. Część osób cierpi także na uczulenie na hibiskusa, co wiąże się z koniecznością jego unikania.Komentarze