Najczęstsze mity na temat nowotworów

Nowotwory to choroba, która budzi bardzo dużo kontrowersji, które wynikają moim zdaniem w największym stopniu, z braku wiedzy na temat ich powstawania i leczenia. O ile stosunkowo łatwo jest wytłumaczyć przyczynę zawału serca czy cukrzycy, o tyle, w przypadku nowotworów, wymaga to dużej wiedzy o zdrowiu. Tej wiedzy często brakuje nie tylko pacjentom, ale także farmaceutom i lekarzom ogólnym. W tym artykule przedstawię najważniejsze mity, dotyczące leczenia oraz powstawania nowotworów.

Ludzie kiedyś nie chorowali na nowotwory.

Często słyszy się słowa mówiące o tym, że pokolenie naszych dziadków nie umierało na nowotwory, a dzisiaj, są one przyczyną większości zgonów. Czy nowoczesne życie zwiększa ryzyko powstawania nowotworów? Tak, ale tylko dlatego, że średni czas życia (wbrew temu, co sugerują nam media), rośnie. Im dłużej żyjemy, tym gorzej działają mechanizmy odpowiedzialne za naprawianie błędów w DNA i dlatego chorujemy na nowotwory.

W dzisiejszych czasach, wyeliminowaliśmy większość chorób, które kiedyś powodowały wysoką śmiertelność noworodków i ludzi starszych. Zła dieta, nałogi czy zanieczyszczenie powietrza, zwiększają ryzyko nowotworów, ale i tak ogólny rachunek, jaki ponosimy za nowoczesne życie, jest korzystny.

Przed laty także chorowano na nowotwory – ich ślady, znaleziono nawet w kościach dinozaurów.

Nowotwory powstają w wyniku toksycznych myśli

Jeśli za bardzo wczujesz się w rozwój osobisty i będziesz czytał za dużo książek na ten temat, możesz dojść do kilku dziwnych wniosków. Jedną z nich jest to, że choroby, a zwłaszcza nowotwory, powstają w wyniku zamartwiania się różnymi sprawami, negatywnego myślenia czy rozczulania się nad sobą. Oczywiście, nie ma na to dowodów naukowych, co nie przeszkadza w powielaniu tej „prawdy” w książkach różnych autorów.

Superfood zwalczają nowotwory

Superfood to dziwny twór, o którym zaczęło być głośno kilka lat temu, gdy zaczęto podejmować temat wolnych rodników. Superfood początkowo były nazywane takie produkty jak czarne jagody, borówki czy winogrona, ze względu na bardzo dużą zawartość witamin, minerałów i barwników roślinnych. Dziś słowo „superfood” straciło na znaczeniu, ponieważ zaczęto tak nazywać co drugi produkt na sklepowej półce (na przykład kaszankę, kapustę czy różne kasze), a jedynym przeznaczeniem tej etykiety, jest promocja danych produktów.

Nie ma dowodów na to, że nawet prawdziwe, zdrowe owoce i warzywa mają rzeczywisty wpływ na zmniejszenie ryzyka powstawania nowotworów. Nie chcę Cię nakłaniać do tego, byś przestał jeść zieleninę, jednak pamiętaj, że samo jedzenie warzyw to za mało, by zachować zdrowie. Liczy się także aktywność fizyczna, unikanie alkoholu i innych nałogów, a także utrzymywanie prawidłowej masy ciała. To, że będziesz jadł jagody 5 razy dziennie, prawdopodobnie nie uchroni Cię od nowotworu, ponieważ może być on wywołany na wiele innych przyczyn.

Dieta zasadowa leczy raka

Ta teoria w najbardziej jaskrawy sposób przeczy zasadom biologii i medycyny. Organizm człowieka musi utrzymywać pH w odpowiednim zakresie, jednak dzieje się to na tyle skutecznie, że nie ma znaczenia, w jaki sposób się odżywiasz. Jeśli jesz więcej mięsa czy nabiału, z czasem może się to przełożyć na zwiększone ryzyko powstawania dny moczanowej, jednak nie wpływa to na stan pH Twojego organizmu. Nadmiar jonów H+ będziemy wydalali wraz z moczem. Jeśli ten mechanizm jest zaburzony, grozi nam bardzo poważna choroba, zwana kwasicą metaboliczną. Dotyka ona tylko niewielką część populacji i może prowadzić do szybkiej śmierci.

Nie ma czegoś takiego, jak „odkwaszanie organizmu, a tym bardziej, nie może to wpływać na zapobieganie nowotworom. Nie ma także żadnych dowodów na to, że nowotwory lepiej rozwijają się w kwasowym środowisku.

Nowotwory żywią się cukrem

To ogromne uproszczenie – organizm człowieka także potrzebuje do życia odpowiedniej ilości glukozy, która służy między innymi jako paliwo dla mózgu. Potrzebuje jej każda komórka Twojego organizmu, także, nowotworowa. Jeśli przestajemy dostarczać organizmowi węglowodanów, zaczyna produkować je na inny sposób (na przykład spalając tłuszcz i mięśnie), lub odżywia się ciałami ketonowymi. Jedzenie nadmiaru cukru nie przynosi nam nic dobrego, podobnie, jak zajadanie się chipsami czy nadmiarem tłuszczu. Nie upraszczajmy bardzo skomplikowanego problemu nowotworów w taki sposób.

Nowotwory można wyleczyć za pomocą sody oczyszczonej

Jeśli w mediach promuje się jakiś preparat, jako lek na wszystkie choroby, możesz mieć pewność, że mamy do czynienia z hypem i niedomówieniami. Jednym z takich produktów jest soda oczyszczona, która podobno leczy grzyby candida (bo w oczach wielu pseudonaukowców candida === nowotwór) oraz inne dolegliwości. Pozwala także dobrze doczyścić toaletę.

Soda oczyszczona ma wiele działań niepożądanych na organizm człowieka i nie ma żadnego wpływu na nowotwory. Zbyt duża ilość minerałów w ciele, zaburza prawidłową gospodarkę jonową organizmu.

Istnieje magiczne lekarstwo na raka

Czaga, ekstrakt z granatów, vilcacora, lecznicza marihuana, lewatywy z kawy, dieta Budwigowa, głodówki, aloes, ostra papryka, pestki moreli gorzkiej i setki innych preparatów, miały być lekarstwem na raka. Niestety, ale żaden z tych preparatów (a w przyszłości pojawi się ich jeszcze więcej), nie ma potwierdzonego działania. Są zwykle bardzo drogie, a jedynym dowodem na ich skuteczność, są „testimoniale” prezentowane przez sprzedawców.

Firmy farmaceutyczne chcą zdelegalizować naturalne lekarstwa na raka albo już je odkryły

Jedną z zasad skutecznego marketingu, jest prezentowanie „wroga marki”. Często robi tak się w przypadku preparatów na nowotwory, które wymieniłem powyżej. Setki razy słyszałem o tym, że firmy farmaceutyczne chcą zdelegalizować ten czy ów preparat, bo ma on tak świetne efekty na nowotwory.

Dobrym przykładem są pestki moreli gorzkiej – gdy zaczęto je promować, ludzie byli gotowi pojechać do Meksyku, by kupić „prawdziwą” amigdalinę. Gdy pół roku później pojawiła się na rynku w Polsce w dość przystępnej cenie, nikt już nie wierzył w skuteczność pestek moreli i ludzie nie chcieli jej nawet kupować. Okazało się, że giganci branży farmaceutycznej wcale nie są zainteresowani (zapewne ze względów moralnych), tym, by produkować leki na bazie naturalnych preparatów. Możesz sobie nie zdawać z tego sprawy, ale:

Duże firmy farmaceutyczne też produkują preparaty ziołowe i mogą bez problemu zacząć produkować te „leki na raka”.

Te firmy mają wystarczający budżet, by przetestować różne składniki (a nawet tworzyć nowe leki), i wiedzą od dawna, że pestki moreli nie działają.

Ludzie pracujący w tych firmach, także chorują na nowotwory, co oznacza, że nie ma cudownego lekarstwa na raka.

Niesamowite jest to, że pod postami na tym blogu na temat nowotworów (a także innych preparatów), pojawiają się komentarze w stylu „tekst pisany na zlecenie firm farmaceutycznych”. Niestety, ale wiele osób czerpie swoją wiedzę na temat zdrowia jedynie z tendencyjnych artykułów albo (co gorsza), z ulotek reklamowych i trudno jest im się zgodzić (albo przynajmniej przyjąć do wiadomości), to, że można spojrzeć na jakiś temat szerzej i obiektywniej.

Leczenie nowotworów powoduje więcej zgonów, niż sama choroba

Chemioterapia, radioterapia i inne metody leczenia nowotworów, są wyczerpujące, wpływają negatywnie na zdrowie i czasem, nie pomagają. Najskuteczniejszą metodą leczenia raka, jest operacja we wczesnym okresie jego rozwoju, ale czasem, prowadzi też do śmierci pacjenta. Jedno jest pewne, leczenie medyczne daje szansę na wyzdrowienie i jest ona z roku na rok coraz większa, natomiast leczenie się na własną rękę, nie pozwala wyjść z choroby. Nie ma żadnych badań dokumentujących skuteczność naturalnych preparatów na raka. Leczenie standardowe, nie zawsze działa, ale jest lepsze, od czekania.

Jeśli chcesz przekonać się o tym, jak wyglądało leczenie nowotworów kilkadziesiąt lat temu, zapraszam do lektury książki „Oddział chorych na raka” Sołżenicyna. Znajdziesz w niej na przykład informacje o tym, jak poważne zmiany w ciele, powodowało naświetlanie promieniami.

Leczenie nowotworów daje takie same, marne efekty od wielu lat

Medycyna idzie do przodu i leczenie nowotworów, daje z roku na rok coraz lepsze rezultaty. Przez ostatnie 10 lat, udało się zmniejszyć ilość zgonów z powodu raka o 10%, a także bardzo wydłużono czas przeżycia pacjenta. Udało się także zmniejszyć efekty uboczne leczenia i poprawiono standard życia chorych osób, szczególnie, jeśli chodzi o odczuwanie bólu. Dzięki nowym, syntetycznym lekom, lekarz może jeszcze dokładniej dobrać terapię do stanu zdrowia pacjenta. Nie oszukujmy się, w niektórych przypadkach ziołolecznictwo, przegrywa z nowoczesnymi metodami leczenia.

Rekiny nie chorują na raka

Kolejne kłamstwo – rekiny, podobnie jak inne zwierzęta, chorują na nowotwory.

Niektóre czynniki na 100% wywołują nowotwory

W sieci znajdziesz mnóstwo artykułów o produktach, które rzekomo wywołują raka. Są to między innymi:

  • słodziki 
  • soja 
  • żywność przetworzona 
  • środki czystości 
  • mikrofalówki 
  • dezodoranty 
  • suszarki do włosów 
  • kosmetyki 
  • glutaminian sodu i inne dodatki do żywności 

Okazuje się, że nie ma żadnego powiązania między tymi czynnikami, a zachorowaniem na raka.

W komentarzu, napisz co sądzisz na temat leczenia nowotworów i mitów, które wymieniłem.