Dlaczego warto jeść pietruszkę

Kilka dni temu opublikowałem na blogu tekst na temat najważniejszych trendów zdrowotnych w 2016 roku. Zapomniałem w nim wspomnieć o jeszcze jednym trendzie, który utrzymuje się chyba odkąd zacząłem interesować się zielarstwem. Polega on na tym, że największym zainteresowaniem cieszą się produkty nowe i nieznane, natomiast te, które stosowały nasze babcie i są świetnie przetestowane i skuteczne, odchodzą w zapomnienie.

Przykładem takiego „mało medialnego” zioła jest pietruszka, którą stosujemy praktycznie tylko jako dodatek do zup, oraz przybranie do innych potraw. Niesłusznie – działanie pietruszki jest równie wartościowe, co takich ziół, jak oregano, bazylia czy rozmaryn. Pietruszka jest jeszcze rzadziej wybierana jako zioło lecznicze – zwykle pacjenci kupują ją wtedy, gdy wchodzi w skład recepty zielarskiej. Znajdziemy ją w składzie pasty Fitolizyna.

Pietruszka jako surowiec zielarski

W lecznictwie wykorzystuje się korzeń i owoc pietruszki, natomiast w kuchni – całe ziele. Można więc powiedzieć, że cała roślina wpływa korzystnie na zdrowie człowieka. Największe stężenie substancji aktywnych, znajduje się w owocach pietruszki. Podobna sytuacja zachodzi w przypadku kopru i innych krewnych pietruszki.

Roślina zawiera olejki eteryczne, śluzy, flawonoidy i sole mineralne. Znajdziemy w niej także niewielką ilość oleju tłustego.
Właściwości pietruszki są wyjątkowe – działa ona moczopędnie, ale także zmniejsza napięcie jelit i dróg moczowych. Pozwala także pozbyć się bakterii z dróg moczowych, podobnie, jak żurawina.
Podobnie, jak inne zioła „przyprawowe”, pietruszka poprawia trawienie i nieco zwiększa apetyt. Działanie pietruszki jest na tyle silne, że nie można jej stosować w dużych dawkach przez dłuższy czas, ponieważ może powodować efekty uboczne. Owoce pietruszki nie mogą być stosowane także w końcowym okresie ciąży.
Dotyczy to przede wszystkim wyciągu z owoców pietruszki, natomiast nie ma zastosowania, jeśli chodzi o stosowanie pietruszki w kuchni.

Co ciekawe, owoce pietruszki, w Rosji zostały uznane za narkotyk i trwają tam prace, nad ograniczeniem możliwości uprawy tego warzywa. Olej z pietruszki stosowany w dużych ilościach, może mieć działanie podobne do marihuany, ale jednocześnie, wykazuje szkodliwe działanie na organizm.

Pietruszkę stosuje się w takich dolegliwościach, jak:
* problemy z nerkami
* obrzęki
* kamica nerkowa
* zaburzenia trawienne
* niedobór minerałów w organizmie (potas, magnez)
* nadciśnienie

Dlaczego pietruszka straciła na popularności?

Podobnie jak inne zioła, o których pisałem w tym artykule, pietruszka pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. W przeciwieństwie do oregano czy rozmarynu, lepiej przyjęła się w chłodniejszym klimacie – świadczy o tym fakt, że można ją uprawiać w gruncie, a inne zioła – w doniczkach w domu. Z tego powodu, stała się bardzo popularna i z czasem zapomniano o jej właściwościach zdrowotnych.
Moim zdaniem, pietruszka (najlepiej z własnego ogródka), jest świetnym sposobem zarówno na dbanie o zdrowie, jak i na poprawienie smaku potraw.