Jedzenie kluczem w zwalczaniu depresji


Jedzenie jest nie tylko czymś, co powinno nam smakować. To co jemy wpływa na nasz stan zdrowia oraz na to jak się czujemy.

Czy wiesz, że żywność może zmienić chemię mózgu oraz naszą fizjologię? To z kolei wpływa na wszelkie inne układy naszego ciała, które są ze sobą ściśle powiązane. Dlatego tak ważne jest aby stosować zdrową, zbilansowana dietę, która dostarczy nam wszystkich niezbędnych dla funkcjonowania organizmu składników.

Poniżej przedstawiamy listę 7 kroków dietetycznych, które wspomogą organizm w walce ze stanami depresyjnymi.


1. Wysoka zawartość składników odżywczych

Wysoko przetworzone, rafinowane produkty spożywcze zawierają praktycznie śladowe ilości składników odżywczych w porównaniu ze świeżymi, naturalnymi produktami (owoce, warzywa, przetwory itp.).

Do wysoko przetworzonego jedzenia producenci dodają tony syntetycznych witamin i minerałów. Witaminy i minerały są nam potrzebne, owszem, jednak te syntetyczne praktycznie wcale nie wchłaniają się do naszego organizmu.

Plagą dzisiejszych czasów są produkty „ulepszane” genetycznie, które w porównaniu z naturalnymi produktami, wykazują praktycznie o połowę niższy poziom składników odżywczych. Inżynieria genetyczna, pestycydy, herbicydy i sztuczne nawozy – to wszystko znacznie obniża jakość produktów spożywczych.

Najlepiej jest wybierać produkty naturalne, ze sprawdzonych źródeł, bez polepszaczy i sztucznych nawozów.

2. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy

Wysoki poziom przeciwutleniaczy znajdziemy w organicznych produktach roślinnych. Przeciwutleniacze chronią ludzki organizm przed niebezpiecznym działaniem wolnych rodników.

Do najważniejszych przeciwutleniaczy należą:

  • Beta-karoten – znajdziemy go, między innymi, w morelach, marchewce, brokułach, jarmużu, dyni, szpinaku czy słodkich ziemniakach;
  • witamina C – jej najlepsze źródła to, między innymi, owoce jagodowe i cytrusowe, papryka, pomidory czy truskawki;
  • witamina E – zawarta, między innymi, w orzechach oraz nasionach.

3. Zdrowe węglowodany

Czy wiesz, że węglowodany regulują pracę serotoniny? Proste węglowodany sieją spustoszenie w stężeniu cukru we krwi oraz mogą powodować objawy depresyjne.

Inaczej jednak sytuacja wygląda ze zdrowymi węglowodanami, które znajdziemy w pełnoziarnistym pieczywie, warzywach, orzechach czy nasionach. Te „dobre” węglowodany dodają nam energii i regulują pracę układu nerwowego.

4. Wysoka zawartość białka

Produkty spożywcze bogate w białko zawierają aminokwas o nazwie tyrozyna. Tyrozyna podwyższa poziom neuroprzekaźników, dopaminy oraz noradrenaliny.

Poziom tych niezbędnych dla zdrowia substancji podniesie się, jeśli do diety wprowadzimy produkty takie jak np. groch, mięso drobiowe (kurczak, indyk), chudą wołowinę oraz świeże mleko.

5. Witamina D

Badania wykazują, że u osób cierpiących na depresję i stany depresyjne poziom witaminy D jest alarmująco niski. Najlepszym źródłem witaminy D jest światło słoneczne, z którego organizm syntezuje łatwo przyswajalną formę tej witaminy. Suplementacja sztuczną witaminą C nie jest aż tak skuteczna, jak dostarczanie sobie jej naturalnej wersji.

6. Selen

Badania wykazują, że dzięki suplementacji selenu u osób starszych ze stanami depresyjnymi, stany te ulegają znacznemu złagodzeniu a nawet całkowitej neutralizacji.

Suplementacja selenu jest zatem bardzo ważna dla naszego zdrowia psychicznego, jednak najlepszą opcją zawsze jest przyjmowanie naturalnego, łatwo przyswajalnego selenu wraz z produktami spożywczymi.

Najwięcej selenu znajdziemy w fasoli, chudym mięsie, roślinach strączkowych, owocach morza, orzechach i nasionach oraz w produktach pełnoziarnistych.

7. Nienasycone kwasy tłuszczowe

Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, Omega-6 oraz Omega-9 są niezbędne dla utrzymania zdrowia psychicznego. Są one skoncentrowane szczególnie w błonach komórek mózgowych.

Najlepszym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są: tłuste ryby zimnowodne, zielone warzywa liściaste, siemię lniane oraz orzechy.

Depresja wyniszcza ludzki organizm na każdym poziomie: psychicznym, emocjonalnym, duchowym oraz fizycznym. Okazuje się, że to co jemy ma istotny wpływ na to, w jakiej kondycji psychicznej jesteśmy. Dlatego dla zdrowia całego organizmu na wszystkich płaszczyznach niezbędny jest wybór organicznych produktów spożywczych ze sprawdzonych źródeł.

Pamiętaj: jesteś tym, co jesz i jesteś tak zdrowy, jak to co jesz.

Komentarze