Kawa z cykorii, czyli substytut kawy – czy znasz jej zalety?

Pij kawę z cykorii, a będziesz lżejszym człowiekiem

Kawa z cykorii jest namiastką prawdziwej kawy, zawierającej kofeinę i przyrządzanej z kawowych ziaren. Nie zawiera w ogóle kofeiny. Produkowana jest z korzeni cykorii. Korzenie suszy się, praży oraz rozdrabnia. Napar z cykorii jest pyszny i daje dużo wrażeń smakowych. Cykoria zapewnia sporo błonnika, dzięki czemu z organizmu usuwany jest cholesterol, a właściwie nadmiar takiego cholesterolu. 

Osoby mające problem z zaparciami powinny pić taki napój, ponieważ zapobiega on zaparciom. Kawa z cykorii jest podobna w smaku do kawy rozpuszczalnej. Można mieszać ją z kawą naturalną, otrzymując smaczniejszy napar, zdrowszy i dobry dla żołądka. Jeśli ktoś nie chce spożywać kofeiny, to kawa z cykorii jest idealnym napojem dla niego. Napój z cykorii można pić o dowolnej porze dnia i nocy, ponieważ nie przyprawia nikogo o bezsenność. Można ją spożywać na ciepło, jak tradycyjną kawę, lub na zimno, dodając do niej kostki lodu i sącząc ją przez słomkę w upalne dni. Liście cykorii są źródłem błonnika, który wypełnia żołądek i „zabija” głód, dlatego osoby na diecie powinni sięgać po cykorię.

Jakie są cenne cechy kawy z cykorii?

Kawa z cykorii zawiera 16 procent błonnika, pomaga neutralizować wolne rodniki, spowalnia starzenie się ludzkiego organizmu, obniża poziom cholesterolu we krwi. Poza tym dobrze wpływa na woreczek żółciowy, perystaltykę jelit, kamicę, zwiększa poczucie sytości. Idealnie działa na osoby odchudzające się. Mogą ją pić dzieci, kobiety w ciąży (w niewielkich ilościach, bo nadmiar cykorii może prowadzić do poronienia), kobiety karmiące. Kawa z cykorii z mlekiem wpływa na przyswajalne białka oraz magnezu. Niewiele osób wie, że cykoria ma właściwości odżywcze, wpływa dobrze na odporność organizmu, chroni organizm przed przeziębieniami, jest przeciwutleniaczem, zwalcza wolne rodniki, sprawia, że matki karmiące mają więcej mleka, pomaga na bezsenność, zapobiega pojawianiu się zmarszczek, dzięki niej włosy, paznokcie oraz cera stają się piękniejsze. Cykoria wypełnia żołądek i sprawia, że uczucie głodu jest redukowane. Cykoria również dobrze wpływa na nerki.

Cykoria – znana od wieków

Cykoria bynajmniej nie jest żadną nowinką spożywczą – znali ją starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Produkowali z niej wina, syropy, toniki wzmacniające organizm. W Europie kariera cykorii trwa od końca XIX wieku. Początkowo używano jej do produkcji win i nalewek. Obecnie spożywa się ją na setki sposobów. W Polsce cykoria nie jest popularna, a szkoda, bo jej działania na ludzki organizm bynajmniej przecenić nie można. Jest niskokaloryczna, w 100 gramach cykorii kryje się zaledwie 17 kcal, a zawiera witaminy A, B, B1, B2, C, E, K, potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo, cynk, selen, mangan, beta karoten, kwas foliowy, niacynę, błonnik, białko, węglowodany, kwas szczawiowy. Cykorię można nie tylko pić w formie kawy, lecz także dodawać do sałatek, kanapek i jeść na surowo. Nie jest wykluczone gotowanie, duszenie, pieczenie, faszerowanie cykorii. Dobrze smakuje łączona z jabłkiem, cytryną, orzechami, czosnkiem, duszoną cebulą, serami. W Polsce cykorię można kupić od kwietnia do października, a świeżą przechowuje się w lodówce nie dłużej niż przez pięć dni. Wyciąg z cykorii korzystnie działa na układ kostny oraz stawy. Cykoria dobrze komponuje się z mięsem, owocami morza, jabłkami, orzechami, cytryną, pomarańczą oraz wieloma innymi składnikami potraw. Świeże i kiszone liście i łodygi cykorii są bogatą paszą dla zwierząt.

Kupując cykorię należy wybierać rośliny w białym kolorze, ponieważ zbrązowiałe rośliny nie są świeże i należy je omijać. Zawsze przed jedzeniem należy dobrze umyć liście cykorii, nie wolno spożywać brudnej rośliny, ponieważ bakterii może być na niej bardzo wiele.

Podsumowując, Holendrzy już w XVIII wieku zaczęli pić napar z cykorii, zastępując nim kawę. Jednak w XX wieku cykoria robi prawdziwą karierę. Zachęcamy do spożywania tego cennego w składniki odżywcze warzywa. Dla zdrowia, figury oraz młodości.

.