W jaki sposób naturalnie obniżyć ciśnienie krwi?

Nadciśnienie odgrywa główną rolę w takich dolegliwościach, jak zawał, choroby serca i cukrzyca. Nadciśnienie nie boli, ale niszczy ściany naczyń krwionośnych i rozrywa naczynia włosowate, prowadząc do nieodwracalnych zmian. Jednocześnie, to powszechny problem – cierpi na niego około 30% osób, a znaczna część, jest nieświadoma tego, że coś im dolega. Nadciśnienie przypomina nieco cukrzycę (podwyższony poziom cukru też nie boli), a leczenie polega na stałym utrzymywaniu jak najniższego ciśnienia.

Naturalne metody na obniżenie ciśnienia

1. Zmniejsz ilość soli w diecie

Dieta dostarczająca dużej ilości soli, jest jedną z najważniejszych przyczyn nadciśnienia.

Nie chodzi jedynie o sól, którą dodajesz samodzielnie do potraw. Jeśli jesz produkty przetworzone, musisz liczyć się ze świadomością tego, jak dużo soli (a także równie niezdrowego glutaminianu sodu i cukru) zawierają. Aby zmniejszyć ilość soli, staraj się nie kupować żywności przetworzonej i nie jedz produktów, które są mocno solone podczas obróbki (jak na przykład sery i wędzonki).

2. Schudnij

Osoby z otyłością, często cierpią na nadciśnienie. Jeśli nabrałeś zbędnych kilogramów, Twój układ sercowo-naczyniowy musi pracować silniej i prowadzi to do wzrostu ciśnienia. Z tego powodu, pierwszym zaleceniem od lekarza dla osoby, która ma zbyt wysokie ciśnienie, jest zrzucenie nadwagi.

3. Zdrowa dieta

Zdrowa, zbalansowana dieta, to kolejny element, który pozwoli Ci zachować prawidłowe ciśnienie krwi. Unikaj produktów zawierających cholesterol i tłuszcze nasycone. Zamiast nich, zwiększ ilość owoców, warzyw i chudego białka.

Dieta przy wysokim ciśnieniu, powinna ograniczać ilość sodu i zwiększać ilość potasu. Znajdziesz go w bananach i zielonych warzywach. Potas działa przeciwnie do sodu i zmniejsza jego negatywne działanie na organizm. Co niepokojące, leki obniżające ciśnienie działają moczopędnie i prowadzą, do dodatkowego zmniejszenia ilości potasu. Z tego powodu, prawie zawsze przyjmuje się je wraz z potasem.

4. Zmniejsz ilość kofeiny

Wciąż trwają spory na temat tego, czy kofeina jest przyczyną nadciśnienia, czy też nie. Najbardziej prawdopodobne jest to, że picie więcej niż 3 kaw dziennie, może być przyczyną szkodliwego podwyższenia ciśnienia. Jeśli rzadko pijesz kawę, możesz czuć się źle już po jednej kawie. O tym, że z kofeiną nie wolno przesadzać, świadczą przykłady studentów chcących uczyć się całą noc i pijących na przykład kawę z colą. Prowadzi to do wewnętrznego rozedrgania, niepokoju i drżenia rąk, a także nadciśnienia. W takim stanie, nauka raczej nie jest możliwa.

Pamiętaj, że kofeinę znajdziesz także w herbacie, yerba-mate i coli. Jeśli cierpisz na nadciśnienie, porozmawiaj z lekarzem o tym, czy możesz pić kawę.

5. Wysypiaj się zdrowo

Jeśli podczas snu chrapiesz lub oddychasz nieregularnie, może to oznaczać problem z bezdechem.

Badania wskazują na to, że bezdech prowadzi do podwyższenie ciśnienia krwi. Dzieje się tak dlatego, że podczas okresowego niedoboru tlenu w nocy, rośnie poziom aldosteronu. Ten hormon jest bezpośrednio odpowiedzialny za nadciśnienie.

Co więcej, niezdrowy sen sprawia, że jesteś zmęczony i zestresowany, co także podwyższa poziom cukru we krwi.

6. Rzuć palenie

Palenie nie jest bezpośrednią przyczyną nadciśnienia, jednak po każdym papierosie, dochodzi do skurczu mięśni wokół naczyń.

To tylko jeden z negatywnych efektów palenia – uszkadza ono także naczynia krwionośne i jest przyczyną wielu innych chorób.