Najważniejsze korzyści zdrowotne z przyjmowania kwercetyny

Kwercetyna należy do grupy preparatów, określanych jako flawonoidy. Ma ona szereg korzyści zdrowotnych, dlatego chciałbym wam bliżej przedstawić, dlaczego warto wprowadzić do diety większą ilość produktów, które ją zawierają. 

Kwercetynę można znaleźć w owocach i warzywach, a jej głównym źródłem jest cebula, cytrusy i jabłka. Inne źródła tej substancji, to winogrona, czarne jagody i oliwa. Nieco kwercetyny znajdziemy także w zielonej herbacie i czerwonym winie. Według ostatnich badań, kwercetyna może wpływać korzystnie na zdrowie, ze względu na silne działanie antyoksydacyjne.

Ta substancja nie zyskała takiej sławy, jak na przykład koenzym Q10, ale to nie znaczy, że jej działanie jest słabsze.

1. Zdrowie serca:

Badania wskazują na to, że kwercetyna wydłuża życie i wspiera zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Osoby, które jedzą więcej owoców i warzyw zawierających kwercetynę, cieszą się dłuższym życiem od tych, które jedzą je od czasu do czasu. Kwercetyna obniża także poziom złego cholesterolu i podwyższa poziom cholesterolu HDL. Zmniejsza ona także odkładanie się płytki miażdżycowej. Wszystko to wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób układu krwionośnego i zawału serca.

2. Prawidłowy poziom glukozy we krwi:

Kwercetyna wspiera także zdrowie pacjentów z cukrzycą. Wysoki poziom glukozy, do którego dochodzi gdy zjemy coś słodkiego, ma niszczący wpływ na naczynia krwionośne. Przy cukrzycy zaburzony jest proces eliminowania glukozy z krwi i organizm nie może jej prawidłowo przetransportować do komórek (w dużym uproszczeniu). Wpływa to na powolne niszczenie naczyń włosowatych i pojawienie się takich dolegliwości, jak zaćma i jaskra. Kwercetyna uwrażliwia komórki na działanie insuliny, dzięki czemu można łatwiej panować nad glikemią.

3. Nadciśnienie:
Nadciśnienie stało się dziś bardzo częstą chorobą. Ilość chorych z nadciśnieniem rośnie bardzo szybko, szczególnie w krajach rozwiniętych. Wysokie ciśnienie krwi, może być leczone, przez wprowadzenie pozytywnych zmian w stylu życia, takich, jak zrzucenie zbędnych kilogramów czy rzucenie palenia. Pomocne okazuje się także zwiększenie ilości produktów zawierających kwercetynę. Pod względem skuteczności działania na nadciśnienie, kwercetyna jest jednym z najlepszych flawonoidów. Ma także działanie przeciwzapalne i zwalcza wolne rodniki, dzięki czemu można chronić serce i naczynia krwionośne pod różnym względem.

4. Zapobieganie nowotworom:

Kwercetyna daje także dobre rezultaty, jeśli chodzi o zapobieganie nowotworom. Podobnie, jak inne flawonoidy, usuwa ona wolne rodniki z organizmu i neutralizuje ich wpływ na organizm. Badania wskazują na to, że kwercetyna redukuje przede wszystkim występowanie nowotworów prostaty i skóry. To kolejny argument za tym, że warzywa i owoce powinny stanowić podstawę zdrowej diety.

5. Lepszy sen

Jeśli z jakiegoś powodu, nie możesz spać przez odpowiednią ilość czasu, jedz więcej warzyw i owoców bogatych w kwercetynę. Kwercetyna wpływa pozytywnie na rytm dnia i nocy, zapobiega bezsenności i wspiera utrzymanie prawidłowej wagi. Warto na to zwrócić uwagę szczególnie dlatego, że brak snu, wpływa często na gorsze decyzje dotyczące jedzenia.

6. Prawidłowa menstruacja

Powszechną dolegliwością związaną z menstruacją, jest ból brzucha i skurcze. Mogą one oznaczać, że w Twojej diecie jest za mało kwercetyny. To kolejny powód, dla którego dobrze jest jeść więcej warzyw.

Co jeszcze muszę wiedzieć na temat kwercetyny

Prawidłową ilość kwercetyny w organizmie, najłatwiej zapewnimy w naturalny sposób, jedząc owoce i warzywa. Staraj się nie używać suplementów diety z kwercetyną, ponieważ mogą mieć one gorszą wchłanialność i nie są w 100% przebadane. Jeśli przyjmujesz niektóre leki, nie możesz w tym samym czasie jeść grapefruitów, mimo tego, że zawierają one mnóstwo kwercetyny. Grapefruity mogą zaburzać metabolizm leków. Staraj się utrzymywać prawidłową dietę, która dostarcza wszystkich mikro i makroskładników, w której nie brakuje owoców.

Co myślisz na temat kwercetyny?