Domowe sposoby na zmniejszenie refluksu

Układ pokarmowy składa się z szeregu powiązanych elementów, których zadaniem w ogromnym uproszczeniu jest przetworzenie pokarmu na składniki odżywcze i ich zamiana na energię. Jeśli ten układ funkcjonuje nieprawidłowo, pogarsza się Twoje samopoczucie i zmniejsza się ilość energii. Niektóre dolegliwości układu pokarmowego, są trudne do wyleczenia i dają szereg nieprzyjemnych objawów. Można do nich zaliczyć na przykład zespół jelita wrażliwego, wzdęcia, zgagę i refluks. Dziś będzie mowa o tej ostatniej dolegliwości.

Aby doszło do strawienia pożywienia, konieczne jest wyprodukowanie odpowiedniej ilości kwasu przez żołądek. Głównym składnikiem soku żołądkowego, jest bardzo silny kwas chlorowodorowy. Jeśli jest go za mało, dochodzi do takich objawów, jak niestrawność, bóle brzucha i poczucie pełności. Cześć ludzi cierpi jednak na odwrotną dolegliwość – kwasu żołądkowego jest zbyt dużo. W takim przypadku, pojawia się zgaga, wrzody układu pokarmowego i stany zapalne. Taki stan, jest określany powszechnie jako refluks przełykowo-żołądkowy. Jak z nim walczyć? Na szczęście istnieje szereg domowych, skutecznych metod, które poprawiają stan chorego.

W tym artykule wymienię najważniejsze, domowe i tanie metody, które może wypróbować każdy, kto miewa dolegliwości z refluksem. Możesz je wypróbować, a jeśli masz swoje metody, przedstaw je w komentarzu!

Domowe sposoby na zmniejszenie refluksu

Woda

Najprostsza metoda na rozcieńczenie kwasów żołądkowych, to picie większej ilości wody. Może być zwykła woda z kranu, jeśli jest dobrej jakości. Staraj się jej nie zastępować napojami gazowanymi, ponieważ one tylko pogarszają sytuację. Picie wody prowadzi do zmniejszenia ilości kwasów w żołądku, a także pozwala je zneutralizować, jeśli zawiera sporo minerałów. Jeśli zatem chorujesz na refluks, jak najszybciej odzwyczaj się od picia napojów gazowanych, zastępując je wodą. Dzięki temu, poczujesz znaczną ulgę.

Banany

Zaletą bananów jest to, że zmniejszają one zakwaszenie i dostarczają dużej ilości potasu. Potas wpływa na ogólną równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, a jedną z oznak jego niedoboru, może być zgaga i refluks. Banany zawierają także błonnik, który poprawia trawienie, a jednocześnie nie podrażnia jelit (w odróżnieniu na przykład od błonnika z otrąb). Banany poprawiają też regenerację komórek nabłonka jelit, przez co są one mniej wrażliwe na kwas, nawet, jeśli dochodzi do jego nadmiernej produkcji.

Cynamon

Prawdziwy cynamon ma szereg korzyści dla Twojego zdrowia. Jednym z nich, jest dbanie o prawidłowy stan układu trawiennego. Wykazuje on działanie odkwaszające i usuwa nadmiar gazów z układu pokarmowego. Cynamon dodaje się w ilości około pół łyżeczki na szklankę gorącej wody. Można go także dodawać do herbaty ziołowej. Przy refluksie jest niewskazane picie dużej ilości kawy – lepiej jest zastąpić ją napojem, który zaproponowaliśmy powyżej. Naparzaj go przez kilka minut. Pij go dwa lub trzy razy dziennie, dzięki czemu poprawisz funkcjonowanie swojego układu trawiennego. Cynamon ma silny smak, który nie każdemu przypada do gustu, jednak można się do niego przyzwyczaić, a nawet go polubić. Dodawaj go także do różnych potraw.

Liść bazylii

Liść bazylii ma podwójne działanie – nie tylko zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego, ale także, ma działanie przeciwwrzodowe. Liść bazylii pobudza też wydzielanie śluzu przez komórki nabłonkowe żołądka. Dzięki temu zyskujesz lepszą ochronę przez szkodliwym działaniem kwasów. Jednym ze sposobów na zmniejszenie nadmiernej kwasowości, jest rzucie listków bazylii zerwanych z rośliny hodowanej w kuchni. Wielu osobom pozwala to pozbyć się dyskomfortu w jamie brzusznej. Przeżuty listek można połknąć lub wypluć. Jeśli smak jest dla Ciebie za silny, zaparz liście bazylii jak herbatę. Naparzaj je przez kilka minut pod przykryciem, by nie stracić aromatu. Jeśli napar jest dla Ciebie zbyt gorzki, dodaj do niego miodu.

Maślanka

Maślanka zawiera kwas mlekowy, który neutralizuje kwasy żołądkowe. Możesz je kupić w sklepie, a jeśli masz dostęp do wiejskiego mleka, zrobić je samodzielnie. Aby pozbyć się objawów nadkwasoty, należy pić od 2 do 3 szklanek maślanki dziennie. Można do niej dodać także pokruszonej kolendry lub kozieradki. Dzięki temu, będzie ona smakowała znacznie lepiej.

Imbir

Imbir ma silne działanie przeciwzapalne oraz poprawia wydzielanie śluzu przez żołądek. Wpływa też korzystnie na trawienie. Ciekawą metodą na pozbycie się dolegliwości, jest rzucie kawałka korzenia imbiru i połykanie soku. Następnie wypluj pogryziony korzeń.

Proszek do pieczenia/soda oczyszczona

Soda oczyszczona należy do najlepszych domowych metod na szybkie zmniejszenie poziomu kwasowości. Aby błyskawicznie zalkalizować środowisko w żołądku, wystarczy wymieszać pół łyżeczki sody w szklance wody i wypić. Dzięki temu szybko wyrównasz pH i pozbędziesz się bólu. Ta metoda nie jest zalecana do regularnego stosowania, ponieważ nie rozwiązuje przyczyny refluksu, a jedynie zmniejsza jego objawy.

Tulsi

Bazylia azjatycka Tulsi, to także dobre rozwiązanie problemu z kwasowością. Działa podobnie, jak zwykła bazylia, ponieważ stymuluje organizm do wydzielania większej ilości śluzu. Ma także działanie przeciwwrzodowe, dzięki czemu można zmniejszyć szkodliwy wpływ kwasów żołądkowych na ścianki układu pokarmowego. Aby najszybciej poczuć ulgę, zerwij kilka listków bazylii tulsi i żuj je.

Liść mięty

Liść mięty często obwinia się o to, że zwiększa objawy nadkwasoty, jednak w wielu źródłach można znaleźć zaprzeczenie tej tezy. Gdyby tak było, producenci środków na nadkwasotę w stylu Manti, nie stosowali by w nich olejku miętowego. Mięta poprawia trawienie i ma działanie kojące. Jeśli nie jesteś pewny, czy to dobre rozwiązanie, napij się herbaty miętowej i obserwuj reakcje swojego organizmu. Jeśli dolegliwości słabną, stosują ją. Ogromnym plusem mięty jest świetny smak. Miętę możesz zarówno żuć, jak i dodawać ją do wrzątku albo herbaty. Mięta pieprzowa dostępna w sklepach zielarskich, jest znacznie silniejsza niż zwykła, ogrodowa.

Żuj gumę

Żucie gumy jest nieeleganckie, ale zmniejsza dolegliwości związane z jelitami. Jeśli cierpisz na częste problemy ze zgagą i refluksem, żuj gumę po każdym posiłku. Jej działanie wynika ze stymulowania wydzielania śliny, co pośrednio wpływa na rozcieńczenie kwasów żołądkowych. Wypróbuj tę metodę i sprawdź, czy czujesz jakąś różnicę.

Unikaj noszenia ciasnych ubrań
Pewnie zastanawiasz się, czy autor tego bloga zwariował, pisząc w artykule o refluksie o zgadze? Wbrew pozorom, ma to wiele wspólnego. Jeśli mocno ściskasz się paskiem, pogarsza to objawy refluksu. Gdy założysz ciasne jeansy lub zbyt mocno dociągniesz pasek, uciskasz na brzuch i zwiększając w tym miejscu ciśnienie. Dochodzi do tego szczególnie w pozycji siedzącej. Prowadzi to do osłabienia zwieracza przełyku, który jest kluczowy, jeśli chodzi o zabezpieczenie przed wydostawaniem się kwasu z żołądka.

Istnieje znacznie więcej rzeczy, które pogarszają stan przy refluksie żołądkowym. Poniżej przedstawiam potrawy i nawyki, które mogą zwiększać tę dolegliwość. Unikaj picia napojów gazowanych i słodzenia, ponieważ cukier zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych. Niektóre osoby odczuwają pogorszenie stanu zdrowia, gdy używają większej ilości ostrych przypraw. Często trudno jest uchwycić, które potrawy, napoje i przyprawy, mogą wywoływać dolegliwości związane z układem pokarmowym. Z tego powodu, warto prowadzić dziennik, w którym zapisujesz wszystko, co zjadłeś. Zapisuj w nim sobie także to, jak się czułeś. Dzięki temu, odkryjesz pewne prawidłowości, które pokażą Ci, co Ci szkodzi. Pamiętaj, że objawy nadkwasoty mogą pojawić się nawet po kilku dniach. Palenie papierosów i picie alkoholu, mają także negatywny wpływ na wpływ kwasu żołądkowego na śluzówkę. Ich wpływ jest znacznie silniejszy od pozostałych czynników, dlatego unikaj ich, jeśli tylko możesz.

Niewątpliwy wpływ na pogorszenie stanu zdrowia, ma także stres.

Walka z refluksem żołądkowym nie polega na ciągłym przyjmowaniu środków zobojętniających – zamiast tego, staraj się zmienić swoje nawyki żywieniowe tak, by zmniejszyć ilość wydzielanego kwasu. Każdy organizm jest inny, dlatego trudno jest określić, co jest przyczyną nadkwasoty właśnie u Ciebie. Zwykle jest to zestaw czynników, które można odkryć, używając dzienniczka.

Napisz w komentarzu, jakie są Twoje najlepsze sposoby na zmniejszenie nadmiernej kwasowości. Możesz też opisać, które z produktów wpływają w największym stopniu na Twój żołądek.