5 najważniejszych ziół, które warto stosować w zespole przeciekającego jelita wrażliwego

Zespół przeciekającego jelita to choroba, która polega na pogorszeniu stanu śluzówki jelit, co wiąże się z dodatkowymi dolegliwościami trawiennymi.

Gdy coś zjadasz, jedzenie przechodzi przez żołądek do jelita cienkiego. Jeśli jednak chorujesz na zespół przeciekającego jelita, ścianki jelita zaczynają przepuszczać cząsteczki pokarmu.
Uszkodzenie błony śluzowej jelit prowadzi do zaburzeń odporności, ponieważ zawodzi wtedy ochrona przed przedostawaniem się do krwiobiegu potencjalnych szkodliwych cząstek, jak patogeny i toksyny.

Błona śluzowa staje się wtedy porowata i tak, jak stara sieć rybacka, zaczyna przepuszczać cząstki, które nie powinny znaleźć się we krwi.

Choroba jest wywołana zwykle przez nagłe lub stopniowe zniszczenie wewnętrznej śluzówki. Mimo tego, że brzmi to bardzo groźnie, chorobę można leczyć.

W tej chwili nie ma konwencjonalnych leków na tę dolegliwość, jednak istnieje wiele diet i zaleceń dotyczących odżywiania, które pomagają zmniejszyć objawy.

W tym artykule postaram się przedstawić najważniejsze zioła, które poprawiają stan jelit w zespole przeciekającego jelita.

Większość z tych preparatów kupisz w sklepach zielarskich.

Zioła są tanie i można je kupić bez recepty, a ich przygotowanie jest bardzo proste. Z większości z nich przygotowuje się herbatki i napary.

Zapraszam do zapoznania się z tymi preparatami:

Kora wiązu
Kora wiązu to suplement, który można znaleźć w polskich sklepach pod nazwą Slippery Elm.

Wiąz czerwony to roślina rosnąca w USA, którą od wieków wykorzystuje si w leczeniu dolegliwości jelitowych. Właściwości wiązu wynikają z dużej zawartości śluzu. Śluz powleka jelita i poprawia ich pracę. Dzięki niemu można zwiększyć grubość powłoki ochronnej jelit, oraz walczyć z nadkwasotą i wrzodami. Wiąz zawiera także dużą ilość antyoksydantów, dzięki którym można zmniejszyć ogniska stanów zapalnych, wywołanych przez wolne rodniki.
Kora wiązu wykazuje także typowe działanie przeciwzapalne. Dzięki niemu można ukoić błony śluzowe jelit i przyśpieszyć ich gojenie. To idealne działanie, jeśli cierpisz na zespół jelita wrażliwego.
Podobne działanie wykazuje także liść babki lancetowatej, korzeń prawoślazu i korzeń lukrecji.

Korzeń prawoślazu

Prawoślaz ma działanie kojące i przeciwwrzodowe. To zioło jest już nieco zapomniane, jednak nic nie działa tak skutecznie na problemy trawienne, zgagę, niestrawność, zespół wrzodziejącego jelita, drapanie w gardle wywołujące kaszel i chorobę Leśniowskiego-Chrona.

Prawoślaz ma jeszcze silniejsze działanie od wiązu, jeśli chodzi o ilość wytwarzanego śluzu. Dzięki niemu zabezpieczysz jelita przed podrażnieniami i pokryjesz je ochronna warstwą.

Prawoślaz zawiera także flawonoidy, substancje o działaniu przeciwzapalnym.

Te dwa zioła warto przyjmować razem, by maksymalnie skorzystać z ich właściwości leczniczych.

Korzeń lukrecji

Lukrecja wyróżnia się bardzo słodkim smakiem – zawiera kwas glicyryzynowy, będący wielokrotnie słodszy od sacharozy. Z lukrecji robi się także charakterystyczne, czarne cukierki, których nie lubią dzieci.

Znajdziemy w niej także dużą ilość śluzów. Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o lukrecję, jest ekstrakt deglicyryzowany, czyli pozbawiony substancji, mogących na przykład zmniejszać ilość potasu w organizmie. Idealna dawka lukrecji, to 500 mg ekstraktu 10:1, przyjmowany 3 razy dziennie.

Zwykły korzeń lukrecji może mieć niekorzystne działania, takie, jak zwiększenie ryzyka nadciśnienia oraz wpływ na poziom aldosteronu, hormonu odpowiedzialnego za działanie nerek. Ekstrakt deglicyryzowany nie ma takiego działania i można go stosować przez dłuższy czas.

Krwawnik

Krwawnik to zioło o wielu zastosowaniach. Najważniejsze z nich, to przyśpieszenie gojenia ran, niszczenie bakterii oraz kojenie dolegliwości związanych z wrzodami.

Krwawnik można stosować także jako dodatkowe zioło w leczeniu zespołu przeciekającego jelita.
W przeszłości, stosowano go także jako sposób na bóle zębów i zaburzenia związane z krwią.


Babka (różne odmiany, np. babka lancetowata)
– 

Ta roślina jest także znana z korzystnego działania na jelita. Babka chroni wątrobę, neutralizuje wolne rodniki, ma działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne.

To jedna z najbardziej niepozornych roślin wyposażonych w tak ciekawe właściwości zdrowotne. Można ją stosować także przy zespole przeciekającego jelita, po to, by zmniejszyć stany zapalne oraz przyśpieszyć gojenie się ranek. Można stosować ją także na skórę. Innym zastosowaniem babki lancetowatej, jest poprawa stanu podrażnionego gardła. Napar z babki, jest stosowany w celu poprawy stanu jelit w zespole przeciekającego jelita.
Jeśli doszło do powstania wrzodów, babka przyśpieszy ich gojenie. Dzięki niej, zmniejszysz także ekspozycję ścianek jelit na alergeny z pożywienia. Jednocześnie, jest na tyle bezpieczna, że może być stosowana zarówno przez osoby starsze, jak i dzieci.

To tylko kilka ziół, które można zastosować przy tej dolegliwości.

Ciekawe właściwości posiadają także te substancje, które opisaliśmy poniżej.

  • Glutamina
  • Imbir
  • Propolis
  • Aloes
  • Olej kokosowy
  • Rumianek
  • Warzywa z zielonymi liśćmi

Stan jelit poprawia także pyłek pszczeli, oleje tłoczone na zimno, różne przyprawy i szereg warzyw.

Jeśli nie masz pewności, czy dany preparat będzie dla Ciebie wskazany, pytaj lekarza. Polecam także obserwowanie stanu jelit, a jeszcze lepiej, prowadzenie dzienniczka.
Znam wiele osób, które przez jakąś dolegliwość, z którą nie mogła sobie poradzić konwencjonalna medycyna, zaczęło interesować się ziołami.

Ziołolecznictwo wymaga ogromnej ilości wiedzy, ale także daje nam potężne metody na walkę z różnymi dolegliwościami. Wybieraj zdrowie i nie pozostawiaj go przypadkowi.