Maść ichtiolowa – zadbaj o skórę za 1.99

Czym jest maść ichtiolowa?

Istnieje kilkanaście preparatów, które znajdują się w apteczkach w każdym domu. Prawie każdy z nas ma w szafce syrop na kaszel, witaminę C oraz kilka różnych maści, wśród których, bardzo często pojawia się maść ichtiolowa. Maść ichtiolowa jest tak popularna, ze względu na dużą ilość korzyści zdrowotnych.
Maść ichtiolowa to połączenie łupków bitumicznych z podłożem, takim, jak na przykład wosk pszczeli czy wazelina. W Polsce sprzedawana jest przede wszystkim maść ichtiolowa, na wazelinie żółtej i lanolinie. W aptekach jest dostępna zwykle maść ichtiolowa o jednym stężeniu (10%), natomiast mniej popularne stężenia są robione w recepturze aptecznej, na podstawie recepty.
Warto odróżnić dwa najważniejsze rodzaje ichtiolu – ichtiol naturalny oraz sulfobitumian amonowy, który jest substancją pochodzenia syntetycznego.

Najczęstsze zastosowania maści ichtiolowej

Ichtiol ma wiele zastosowań na skórę – przede wszystkim, zmniejsza infekcje bakteryjne, ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze.
Inne zastosowania ichtiolu, to między innymi:

 • Leczenie swędzenia po ugryzieniu owadów
 • Leczenie czyraków – maść ichtiolowa należy do najskuteczniejszych metod walki z tą bolesną dolegliwością
 • Zmniejszanie podrażnienia skóry wywołanego kontaktem z pokrzywą i innymi toksycznymi roślinami
 • Leczenie niewielkich dolegliwości skórnych, jak na przykład wrastanie paznokci
 • Dbanie o podrażnioną skórę u zwierząt
 • Zmniejszanie dolegliwości związanych ze stanem ropnym

Najważniejszym zastosowaniem ichtiolu są zmiany ropne – w wielu przypadkach, nałożenie tej maści na zmianę na noc, skutkuje jej zniknięciem lub silnym ograniczeniem. Mimo brzydkiego zapachu i wyglądu, maść ichtiolowa jest bardzo łagodna i nie powoduje podrażnień na skórze. Nakłada się jej bardzo mało, dlatego wystarcza ona na dłuższy czas.

Działanie lecznicze ichtiolu wynika przede wszystkim z dużej zawartości siarki. Jest ono podobne do działania dziegciu, jednak ichtiol ma więcej korzyści – jego zapach jest mniej intensywny i zawiera więcej siarki.

Na co uważać, podczas jej stosowania?

Maść ichtiolowa jest niezastąpiona w wielu sytuacjach, ale przed jej zastosowaniem, nie zapomnij o przeczytaniu ulotki i zastrzeżeń producenta. Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych kwesti, na które trzeba zwrócić uwagę przed jej zastosowaniem:

 • Ichtiol można stosować tylko zewnętrznie. Pod względem chemicznym, jest on źródłem potencjalnie trujących węglowodorów.
 • Jeśli stosujesz maść ichtiolową, którą znalazłeś w domowej apteczce, zwróć uwagę na jej datę ważności. Bardzo często jest tak, że w domu mamy przeterminowane leki, których data ważności minęła nawet kilka lat temu. Zamiast korzystać z przeterminowanej maści, odnieś ją do apteki i kup nową – kosztuje grosze.
 • Nie stosuj tej maści, jeśli jesteś uczulony na któryś z jej składników.
 • Nie używaj tej maści na uszkodzoną skórę – może wywołać podrażnienie lub utworzenie się brzydkiej blizny.
 • Nie stosuj ichtiolu w pobliżu błon śluzowych.
 • Maść ichtiolowa ma silny, niezbyt przyjemny zapach.

W sieci znalazłem dużo wypowiedzi na temat tego, że maści ichtiolowej nie wolno stosować na czyraki, ze względu na to, że tworzy ona środowisko beztlenowe. Moim zdaniem, nie ma to pokrycia w rzeczywistości – wypowiedzi te nie są potwierdzone, a maść jest sprzedawana od wielu lat, jako właśnie środek na czyraki. Jeśli masz na ten temat inne zdanie, zapraszam do komentowania.