Naturalne sposoby na zatrucia pokarmowe

Zatrucie pokarmowe może wykluczyć nas na długie godziny z normalnego życia. Przyczyną jest najczęściej zjedzenie czegoś ciężkostrawnego lub nieświeżego późnym wieczorem. Na zatrucia narzekają często osoby, zamawiające jedzenie w restauracjach czy fast foodach, z uwagi na to, że jedzenie jest tam zwykle znacznie bardziej kaloryczne niż to, które przygotowujemy w domu. 

Do zatrucia może dojść także wtedy, gdy skusimy się na mięso w promocji, które nie grzeszy świeżością, lub gdy zbyt długo zwlekamy z przygotowaniem kupionego wcześniej jedzenia. Zatrucie może nasilać picie alkoholu.


Pierwszym objawem zatrucia jest ból brzucha, uczucie przelewania się i przejedzenia, oraz mdłości. Taki stan może utrzymywać się przez dłuższy czas, lub pogorszyć się, prowadząc do wymiotów i biegunki. Chory odczuwa mdłości i skurcze brzucha, a także często odwiedza ubikację.

Biegunka i wymioty prowadzą do odwodnienia, które przekłada się na bardzo złe samopoczucie. Wszystkie te objawy, można podpiąć pod definicję zatrucia pokarmowego.

Jeśli choroba przedłuża się, lub dotyczy dziecka, konieczna może być wizyta w szpitalu, z uwagi na ryzyko odwodnienia. Jednym z najlepszych środków, które pozwalają zmniejszyć dolegliwości związane z przejedzeniem, jest węgiel aktywny.

Większość osób przyjmuje go w zbyt małej dawce i w niewłaściwy sposób. Gdy odczuwasz już poważne dolegliwości związane z żołądkiem, rozkrusz kilka tabletek węgla i wymieszaj je z wodą, a następnie wypij.

Niektórzy zalecają także picie octu jabłkowego. Po zastosowaniu węgla aktywnego, samopoczucie powinno się szybko poprawić.

Dzieje się tak, ponieważ wchłania on i neutralizuje szkodliwe substancje. Następnego dnia po zatruciu, nadal możemy odczuwać złe samopoczucie, co może być związane z odwodnieniem organizmu oraz przymusową głodówką. Warto wtedy kontynuować nawadnianie.

Jeśli przyjmiesz dawkę węgla aktywnego, a mimo to nie czujesz poprawy, powinieneś przyjąć go ponownie. Węgiel aktywny nie ma niekorzystnego działania na organizm, z wyjątkiem tego, że może prowadzić do zaparć, oraz zmniejsza wchłanianie leków, które są przyjmowane razem z nim. Najlepszą formą węgla aktywnego są rozkruszone tabletki, które będą działały znacznie szybciej niż kapsułki.

Jakie zioła wspomagają organizm przy zatruciu?
 • Krwawnik pospolity
 • Pięciornik gęsi
 • Rzepik pospolity
 • Rumianek
 • Piołun
 • Mięta
 • Koper włoski
 • Bazylia i inne zioła przyprawowe
Dobrym wyborem są mieszanki ziołowe, łączące kilka różnych, najskuteczniejszych ziół. W przypadku zatrucia, zależy nam na jak najszybszym działaniu, zostawmy na sklepowej półce zioła w torebkach – zioła sypane, są znacznie silniejsze.
Najszybsze działanie mają zioła w formie kropli – także popularne i tanie krople żołądkowe, lub krople żołądkowe z pabialginą.Jeśli problemy żołądkowe nasilają się, lub pojawiły się po zjedzeniu grzybów albo potraw zawierających surowe jajka, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze

 1. W zatruciach nie mam wielkiego doświadczenia, bo na szczęście mnie omijały (jak do tej pory). Zioła na pewno trochę pomogały złagodzić objawy (stosowałam miętę, piołun, rumianek), ale zwykle stawiałam na coś mocniejszego: cola, kieliszek wódki, smecta, nifuroksazyd...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz