Jakie działanie ma herbata z pokrzywy?

Pokrzywa to jedno z najbardziej pospolitych i najmniej docenianych ziół. Wiele osób walczy z nią, spryskując ją opryskami czy wycinając ją. Znacznie bardziej skorzystamy jednak na niej, zaparzając ją.

Pokrzywa jest sprzedawana w sklepach zielarskich w kilku formach. Można kupić między innymi jej suszone liście i korzenie, jak i wyciśnięty sok, albo nalewkę z pokrzywy na alkoholu.

Pokrzywa ma szereg zastosowań –  pomaga w przypadku alergii i astmy, ma działanie moczopędne i zmniejsza ciśnienie krwi. Jakie działanie wykazuje pokrzywa?


Pokrzywa ma silne działanie przeciwzapalne, które potwierdzono w wielu badaniach medycznych na przestrzeni ostatnich lat. Dzięki niemu, można zmniejszyć takie dolegliwości, jak katar, łzawienie oczu czy wysypki alergiczne. W sieci można znaleźć informacje o tym, że pokrzywa silniej zmniejsza wysokie ciśnienie niż takie leki, jak na przykład furosemid. Okazuje się także, że zmniejsza ona ból i ma działanie uspokajające. Nie zapominaj o tym, że korzeń pokrzywy oraz jej liść, mają nieco inne działanie. 

Korzeń pokrzywy jest wyjątkowo korzystny, jeśli chodzi o leczenie dolegliwości prostaty. Jej liść ma znacznie słabsze działanie na prostatę, ale wpływa pozytywnie na działanie układu immunologicznego oraz dolegliwości skórne. Liść pokrzywy jest stosowany od wieków także jako środek na poprawienie stanu włosów oraz leczenie dolegliwości skóry głowy. Badania potwierdziły jego skuteczność w tym zastosowaniu. Pokrzywa wpływa korzystnie także na wzrost włosów i zmniejszenie łupieżu.

Stosuje się ją także w przypadku dolegliwości układu moczowego, jak zapalenia dróg moczowych, kamieni nerkowych oraz chorób układu oddechowego.  Pokrzywa, może być stosowana zarówno stale, jak i czasowo, w przypadku zaostrzenia się różnych dolegliwości.

Liść pokrzywy jest bogaty w chlorofil oraz witaminę C i A. Zawiera szereg pierwiastków śladowych oraz minerałów, które wpływają na oczyszczenie krwi.

 Gdzie można kupić pokrzywę?

Pokrzywa to jedno z najtańszych  ziół, dostępnych w każdym sklepie zielarskim, oraz w wielu sklepach spożywczych. Nieco droższym wyborem są kapsułki, po które należy się udać do apteki lub sklepu zielarskiego.

Jeśli, które stosują środki rozrzedzające krew lub mamy problemy z krzepliwością, przed rozpoczęciem przyjmowania pokrzywy, należy skonsultować się z lekarzem. Ta zasada dotyczy większości dolegliwości zdrowotnych.

Bardzo dobrym wyborem jest samodzielne zbieranie pokrzyw, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że przyjmujemy surowiec wysokiej jakości. W sklepach zielarskich można znaleźć także zioła z certyfikatem naturalnego pochodzenia. Kupując szampony z pokrzywą, należy sprawdzić, w jak dużym stężeniu jest wyciąg z tej rośliny – często zdarza się tak, że szampony pokrzywowe zawierają jej bardzo mało.

Pokrzywa moim zdaniem jest lepszym rozwiązaniem niż inne, bardziej reklamowane zioła, z uwagi na to, że jest bardzo dokładnie przebadana i ma potwierdzoną skuteczność.