5 najbardziej trujących ryb na świecie


W sieci można znaleźć wiele ciekawych zestawień najgroźniejszych zwierząt świata. Może się nam wydawać, że najbardziej jadowite są pająki, węże, czy płazy. Znacznie rzadziej, słyszy się o rybach, jednak one także mają bardzo szkodliwe działanie. W tym tygodniu na blogu opiszemy najgroźniejsze ryby na świecie.

Na początek, wprowadźmy pewne rozróżnienie. Pojęcie trujących i jadowitych zwierząt, jest często używane zamiennie, jednak oznacza ono zupełnie coś innego. Zwierzęta jadowite mogą zabić inne zwierzę lub człowieka, gryząc go, natomiast zwierzęta trujące, mogą zatruć kogoś tylko wtedy, gdy zostaną zjedzone. Żaby są trujące, natomiast węże - jadowite. Ryby są trujące, ale w większości przypadków tracą swoje właściwości wtedy, gdy zostaną poddane obróbce termicznej.


1. Rozdymki, określane czasem mianem najbardziej ryb na świecie. Rozdymka zawiera tetrodoksynę, jedną z najsilniejszych trucizn. Tetrodoksyna to substancja o działaniu neurotoksycznym, która nawet w minimalnym stężeniu prowadzi do osłabienia organizmu oraz zgonu. Można ją znaleźć w wątrobie, jajnikach, jelitach oraz skórze ryby. Stężenie trucizny w mięśniach ryby jest dość małe, dlatego w niektórych krajach, podaje się rozdymki jako bardzo drogie danie. Do tego gatunku należy także ryba fugu, traktowana w Japonii jako jeden z największych przysmaków.

2. Skorpena - to ryba powodująca najbardziej bolesne rany. Jest świetnie przystosowana do swojego środowiska i bardzo trudno jest ją zobaczyć na morskim dnie. Ryba pokryta jest kolcami, które dodatkowo stroszy, gdy poczuje zagrożenie. W takiej sytuacji wydziela ona jad. Głównym obszarem występowania skorpeny, jest indyjska część Pacyfiku oraz północna Australia. Ukłucie skorpeny jest niezwykle bolesne, a także prowadzi do szybkiego pojawienia się obrzęku, martwicy tkanek, osłabienia mięśni i paraliżu. Może być także przyczyną śmierci.

3. Skrzydlica - to ryba, która zarówno imponuje wyglądem, jak i straszy swoim jadem. Ryba posiada trujące wyrostki płetw, a w przeciwieństwie do poprzednio wymienionych ryb, może agresywnie zaatakować nurka, który znajdzie się w jej pobliżu. Ukłucie ryby jest bardzo bolesne i prowadzi do obrzęku i opuchlizny. W niektórych przypadkach, może być przyczyną zaburzeń pracy serca. Skrzydlice żyją w indyjskiej części Pacyfiku, jednak ich zasięg coraz bardziej się rozszerza. Można spotkać je także na wybrzeżu USA. Co ciekawe, ta piękna ryba może być hodowana w akwarium, a niektórzy hodowcy, wypuszczają egzemplarze do wody.

4. Ryby, które poprzednio wymieniłem, są zabójcze, ale nie są przyczyną wielu zgonów. Płaszczki - przeciwnie, osiągają zabójczą skuteczność i atakują, gdy tylko ktoś na nie nadepnie. Jad płaszczki wpływa przede wszystkim na pracę serca. Z powodu ataku płaszczki zginął słynny łowca krokodyli, Steve Irvin, jednak przyczyną jego śmierci było przebicie serca przez jej kolec, a nie jad. Są to bardzo terytorialne i agresywne zwierzęta, które pokazują zmiany nastroju, mieniąc się różnymi kolorami.

5. Kostera gruzełkowata - to niesamowicie wyglądająca ryba, która jest blisko spokrewniona z rozdymkami. Jej jadowitość jest określana jako dwukrotnie słabsza od toksyczności rozdymek, jednak potrafi ona zatruć wodę w swoim otoczeniu. Toksyna tych ryb występujących na Hawajach, jest znana między innymi z toksycznego wpływu na czerwone krwinki.

Inne ryby, które mogą być zabójcze, ze względu na jad
Ryby skaberowate - wyróżniają się nie tylko dużą jadowitością, ale także nietypowym sposobem obrony. Posiadają one wyrostki, które generują prąd i porażają inne ryby. Z polskich jadowitych ryb, warto wymienić węgorza, który ma trującą krew, oraz jazgarza, którego ukłucie jest bardzo bolesne i trudno się goi.

Jeśli znasz jakieś inne trujące ryby, napisz o nich w komentarzu.


Komentarze

Prześlij komentarz