Mity na temat suplementów diety


Chyba każdy zaczynając ćwiczyć lub przechodząc na zdrowy tryb życia, miał moment, w którym zaczął interesować się suplementami diety. Przez lata intensywnych promocji środków tego typu, ludzie podzielili się na kilka grup. Niektórzy uważają, że suplementy diety nie mają żadnego działania, inni zaś, że są one szkodliwe lub równie silne, jak na przykład sterydy anaboliczne.

Prawda leży pośrodku, a nieporozumienia na temat środków tego typu, wynikają z braku wiedzy. Każdy z nas ma inne poglądy na temat suplementów i często nie przyjmujemy do siebie informacji o tym, że aby mieć pełny obraz sytuacji, nie wystarczy przeczytać jedną opinię lub jedną reklamę. Niektóre z informacji na temat suplementów są prawdziwe, inne - absurdalne i dające niepotrzebną nadzieję na uzyskanie różnych efektów.
W tym tekście opiszę najczęstsze mity na temat suplementów diety, z perspektywy sprzedawcy i specjalisty.
Po pierwsze, trzeba mieć świadomość tego, że każdy suplement diety sprzedawany w Polsce, musi być bezpieczny. Nie są one badane tak dokładnie jak leki, ale i tak, żaden duży producent nie zdecydowałby się na wypuszczenie suplementu, który mógłby doprowadzić do czyjegoś zatrucia.
Czy suplementy diety mają silne efekty uboczne?
To prawda
Suplementy diety zawierają naturalne składniki, takie same, jak w żywności. Efekty uboczne związane ze stosowaniem suplementu diety, pojawiają się wtedy, gdy zostaje on nieprawidłowo użyty.
Przykładowo - jeśli zażyjesz kilka tabletek z kofeiną, odczujesz wzrost ciśnienia, co w pewnych sytuacjach, może mieć negatywne konsekwencje. Jeśli masz nadciśnienie, zastosowanie przedtreningówki lub innego preparatu na bazie kawy, będzie złym rozwiązaniem. Suplementy przyjmowane w taki sposób, jaki zaleca producent, mają minimalne efekty uboczne.
Wszystkie suplementy diety są takie same i tylko marnujemy na nie pieniądze
To, że na rynku jest bardzo duża ilość suplementów diety nie oznacza, że są one takie same - wręcz przeciwnie. Jeśli popularność jakiegoś środka rośnie, producent stara się go jeszcze lepiej dopracować do potrzeb klientów. Z tego powodu, linie produktowe się rozwijają i suplementów jest coraz więcej. Dzięki temu, możesz wybrać produkt, który będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.
Nie przykładaj uwagi do tego, ile kosztuje preparat. Często jest tak, że najdroższe preparaty, mają podobny skład, jak te z niższej półki cenowej. Niektóre tanie preparaty potrafią zaskoczyć wysokimi dawkami substancji aktywnych. W przypadku niektórych preparatów, konieczne jest zastosowanie nowocześniejszych i droższych metod produkcji i w związku z tym, producent nie może zejść poniżej określonej ceny. Staraj się kupować preparaty, które odpowiadają Twoim potrzebom, zamiast stawiać na najdroższe preparaty, lub prosić sprzedawcę o "coś najlepszego".
Suplementy nie działają, jeśli nie trenujesz
Zgadza się
Suplementy diety mają działanie wspomagające i nie sprawią w magiczny sposób, ze zrzucisz kilka kilogramów, czy nabierzesz masy. Jeśli sprzedawca mówi inaczej, kłamie.
Spalacze tłuszczu nie działają
Fałsz - ale jeśli będziesz miał do nich prawidłowe podejście. Preparaty na poprawę metabolizmu, mogą przyśpieszyć tempo, w jakim tracisz zbędne kilogramy, jeśli zastosujesz je wraz z dietą.

Nie ma natomiast produktów zawierających "ujemne kalorie", czy wypalających tłuszcz, bez wysiłku i zmniejszenia bilansu kalorycznego. Suplementy diety to trucizna, a składniki aktywne źle się wchłaniają? Nie jest to prawdą - suplementy zawierają zwykle oczyszczone wyciągi z tych samych roślin, które można kupić w torebkach do zaparzania czy ziołach sypanych. Dzięki oczyszczeniu, wchłaniają się one lepiej niż naturalne formy.

Komentarze