12 najważniejszych zalet ashwagandy


Ashwaganda to zioło o wielu korzystnych działaniach na organizm.
Można je przyporządkować do grupy adaptogenów, wraz z żeń-szeniem i żen-szeniem syberyjskim. Adaptogeny to rośliny, które pozwalają lepiej radzić sobie ze stresem. Ashwaganda ma także wiele korzyści dla ciała oraz dla mózgu.
Wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi, zmniejsza poziom kortyzolu, wspiera funkcjonowanie mózgu, oraz pozwala łatwiej radzić sobie z przygnębieniem i depresją.
Z tego artykułu dowiesz się o 12 najważniejszych zastosowaniach i zaletach tej rośliny.

Gdzie rośnie Ashwaganda?
Ashwaganda to niewielki krzew z żółtymi kwiatami, który rośnie w Indiach i Ameryce Północnej. W medycynie używa się ekstraktu oraz proszku, pozyskiwanego z korzeni i liści tej rośliny. Ilość jej zastosowań jest niemal nieskończona.
Roślina ma wiele zastosowań, z uwagi na to, że zawiera witanolidy, o działaniu przeciwzapalnym i hamującym rozwój guzów. Nazwa zioła w sanskrycie odwołuje się do zapachu konia, co oznacza zarówno jego nietypowy aromat, jak i zdolność do zwiększania siły.
Łacińska nazwa ashwagand to Withania somnifera, a oprócz niej, można znaleźć wiele synonimów jak Indian ginseng (indyjski żeń-szeń) i zimowa wiśnia.
1. Ashwaganda jest stosowana od setek lat
Ashwaganda należy do najważniejszych ziół stosowanych w medycynie ayurwedyjskiej.
Już 3000 lat temu stosowano ją po to, by usunąć stres, zwiększyć poziom energii oraz poprawić koncentrację.
2. Ashwaganda obniża poziom glukozy we krwi
Ta roślina wpływa korzystnie na poziom glukozy we krwi,
a dzięki jej przyjmowaniu, można zwiększyć wydzielanie insuliny, a także poprawić wrażliwość tkanek na ten hormon.
Badania wskazują na to, że osoby, ta substancja działa zarówno na osoby ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi, jak i na ludzi, którzy nie mają tego problemu.
Niewielkie badania przeprowadzane przez okres 30 dni wskazują na to, że ten preparat obniża poziom glukozy skuteczniej, niż preparaty przeciwcukrzycowe.
3. Działanie przeciwnowotworowe tego preparatu
Testy na zwierzętach wskazują na to, że ashwaganda w odpowiednim stężeniu reguluje proces zwany apoptozą, czyli programowalną śmiercią komórek.
Dzięki temu można zmniejszyć ilość komórek nowotworowych.
Ashwaganda to także silny antyoksydant, który pozwala usunąć z organizmu wolne rodniki, odpowiedzialne za uszkodzenia DNA. Dzięki stosowaniu ashwagandy, komórki nowotworowe stają się także bardziej wrażliwe na apoptozę.
Podczas badań na zwierzętach zauważono, że ten preparat może być korzystny przy leczeniu niektórych odmian nowotworów, takich, jak nowotwory piersi, płuc, jelita grubego, mózgu oraz jajników.
Wyniki badań są bardzo zachęcające - niektóre z nich wskazują na to, że ten preparat zmniejsza ryzyko występowania nowotworów oraz ich wzrost nawet o 70 - 80%. Przyjmowanie ashwagandy ogranicza także rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych.
Wszystkie te dane dotyczą badań przeprowadzanych in vitro oraz na zwierzętach, natomiast nie ma potwierdzenia, że ashwaganda działa w ten sposób u ludzi.
4. Obniżenie poziomu kortyzolu
Kortyzol jest nazywany hormonem stresu - wydzielają go nadnercza w odpowiedzi na stres i obniżenie poziomu glukozy we krwi.
W niektórych przypadkach, dochodzi do trwałego podwyższenia poziomu kortyzolu we krwi. Przekłada się to na wyższy poziom glukozy we krwi oraz zwiększone odkładanie się tłuszczu w okolicach brzucha.
Ashwaganda to jedno z niewielu ziół, które obniża poziom kortyzolu.
Badania przeprowadzone na ludziach wskazują na to, że u osób, które przyjmują ashwagandę, poziom kortyzolu jest znacznie niższy niż w grupie kontrolnej. Dzięki tej roślinie, można obniżyć ilość tego niepożądanego hormonu o nawet 30%.
Jeśli połączymy to z unikaniem stresu i wprowadzeniem metod, które pozwalają sobie z nim lepiej radzić, Ashwaganda da wiele korzyści dla naszego zdrowia psychicznego.
5. Ashwaganda zmniejsza stres i przygnębienie
Ta roślina należy do najskuteczniejszych substancji obniżających stres.
Badacze zajmujący się medycyną indyjską zauważyli, że przyjmowanie ashwagandy wpływa pozytywnie na układ nerwowy i przewodzenie bodźców.
Może okazać się pomocna u osób z zaburzeniami depresyjnymi i pogorszeniem nastroju.
Poprawa po stosowaniu ashwagandy występuje u około 70% osób.
6. Pozbądź się depresji
Kolejnym z zastosowań ashwagandy, jest zmniejszenie depresji - u osób, które przyjmowały ją przez 2 miesiące w dawce 600 mg dziennie, zauważono aż 80% subiektywne poprawienie nastroju. Grupa placebo także uzyskała poprawę nastroju, ale sięgającą jedynie 10%.
Ten temat wymaga dodatkowych badań, ponieważ do tej pory, przeprowadzono tylko jedne badania wpływu ashwagandy na ostrą depresję.
7. Zwiększenie poziomu testosteronu i poprawienie męskiej płodności
Suplementy z tą substancją, mają pozytywny wpływ na wydzielanie męskich hormonów oraz zdrowie układu płciowego.
Dzięki niej można poprawić ilość plemników i ich ruchliwość, co jest bardzo ważne w czasach, gdy wiele młodych par ma problemy z rodzicielstwem.
Bardzo korzystnym działaniem tego suplementu, jest zwiększenie poziomu testosteronu we krwi.
Osoby przyjmujące ashwagandę, mogą mieć także wyższy poziom antyoksydantów we krwi, co
przekłada się na większe prawdopodobieństwo zapłodnienia. Można się spodziewać tego, że ashwaganda znajdzie zastosowanie jako środek na poprawienie płodności.
Nie bez znaczenia jest też to, że wyższy poziom testosteronu odpowiada za lepsze samopoczucie.
8. Wpływ na wzrost mięśni
Poziom testosteronu jest nieodłącznie związany ze zdolnością do ćwiczeń.
Dzięki niej, można ćwiczyć dłużej i wydajniej bez uczucia zmęczenia. Zalecana dawka ashwagandy to około 750 - 1250 mg dziennie. Dzięki takiej dawce, można zwiększyć masę mięśniową i zmniejszyć ilość tłuszczu w organizmie.
Z tego powodu, ashwaganda będzie polecana osobom, które trenują na siłowni.
9. Zmniejszenie stanów zapalnych
Przewlekły stan zapalny to jeden z najważniejszych czynników, wpływających na pogorszenie zdrowia. Dzięki stosowaniu ashwagandy można zmniejszyć aktywność nieprawidłowych komórek wywołujących stany zapalne, oraz zwalczyć infekcje.
Ashwaganda wpływa także na zmniejszenie markerów stanu zapalnego, takich, jak białek C-reaktywnych. Wpływają one na zwiększone ryzyko występowania chorób serca.
Osoby przyjmujące ashwagandę mają o 30 procent mniejszy poziom białek C-reaktywnych niż pozostałe.
10. Obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów
Dzięki stosowania ashwagandy można także wspierać zdrowie serca, zmniejszając ilość cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Badania na zwierzętach wskazują na to, że obniża ona znacznie poziom niechcianych związków pochodzenia tłuszczowego we krwi.
Badania przeprowadzone na szczurach wskazują nawet na 50% zmniejszenie poziomu tych substancji. Badania na ludziach są także obiecujące, chociaż zauważono w nich nieco mniejszą poprawę, niż podczas badań na zwierzętach.
Średnie wyniki w grupie osób, które były narażone na duży stres, to 17% zmniejszenie poziom cholesterolu LDL oraz 11% zmniejszenie poziomu trójglicerydów.
Dzięki temu, Twoje serce zyskuje dodatkowe wsparcie.
11. Poprawienie funkcjonowania mózgu i pamięci
Dzięki stosowaniu tej rośliny, można poprawić funkcjonowanie mózgu i pamięć. Ocenia się, że może ona pomagać także w przypadku urazu lub choroby.
Prawdopodobnie ma ona korzystne działanie na działalność antyoksydantów w mózgu i chroni go przed działaniem wolnych rodników.
Pozytywne efekty działania tej rośliny zaobserwowano między innymi u szczurów chorujących na epilepsję. Wiąże się to z faktem, że wiele chorób neurologicznych jest wywołanych właśnie stresem oksydacyjnym.
Ashwaganda jest tradycyjnie stosowana w ayurwedzie jako środek wzmacniający pamięć, jednak jej skuteczność nie została dokładnie potwierdzona badaniami.
Zauważalne efekty są widoczne już podczas przyjmowania 500 mg tej rośliny dziennie. Taka dawka poprawia zauważalnie czas reakcji i pozwala szybciej radzić sobie z zadaniami.
Większość klientów kupuje ashwagandę właśnie po to, by poprawić funkcjonowanie mózgu oraz pamięć.
12. To bezpieczna i łatwo dostępna roślina
Ashwaganda należy do bezpiecznych suplementów i nie ma większych przeciwwskazań odnośnie do jej przyjmowania.
Nie powinny jej używać dzieci, kobiety w ciąży i karmiące matki.
Jeśli cierpisz na choroby autoimmunologiczne, możesz ją przyjmować po konsultacji z lekarzem.
Dotyczy to między innymi takich chorób, jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, choroba Hashimoto oraz cukrzyca typu 1.
Ashwaganda może zwiększać poziom hormonów tarczycy, dlatego jest niewskazana u osób z nadczynnością tego organu. Wpływa też w pewnym stopniu na obniżenie poziomu glukozy we krwi, na co powinny zwrócić uwagę osoby z cukrzycą.
Dawki ashwagandy wahają się od 125 mg do nawet 1250 mg dziennie. Podczas badań oceniających działanie wyższych dawek tej rośliny zauważono, że sa one znacznie skuteczniejsze.
Najpopularniejsze dawkowanie tej rośliny to około 450 - 500 mg proszku z korzenia 2 razy dziennie.
Preparaty zawierające ashwagandę znajdziesz w sklepach zielarskich i aptekach.
Moim zdaniem, najbardziej wartościowe jest przyjmowanie ashwagandy w formie proszku z korzenia.
Podsumowanie
Ashwaganda należy do ziół o wielu korzyściach na zdrowie organizmu.
Dzięki niej można zmniejszyć stres, poprawić nastrój, zwiększyć płodność i poziom testosteronu, a także wspierać działanie mózgu.

Nie ma ona działania pobudzającego tak, jak żeń-szeń, co dla wielu osób jest plusem. Dzięki niej możesz wspierać swoje zdrowie i poprawić jakość życia.

Komentarze

Prześlij komentarz