Najlepsze zioła na obniżenie ciśnienia krwi

Czym jest nadciśnienie?
Według organizacji zajmujących się badaniem stanu zdrowia społeczeństwa, prawie 1/3 dorosłych osób cierpi na nadciśnienie.
Ten wpływa niekorzystnie na organizm dlatego, że przy nadciśnieniu dochodzi do zniszczenia naczyń krwionośnych. Według amerykańskiej organizacji American Heart Association, gdy stan wysokiego ciśnienia przedłuża się, wpływa to niekorzystnie na naczynia krwionośne. Ich tkanka jest rozciągana coraz mocniej, co wpływa na zniszczenie żył i tętnic. Jest to szczególnie groźne szczególnie dlatego, że niszczy drobne naczynia krwionośne.

Nadciśnienie jest mierzone za pomocą dwóch liczb. Wyższa cyfra oznacza ciśnienie systoliczne i wskazuje na ciśnienie podczas skurczania się komór serca. Druga liczba wskazuje na ciśnienie w naczyniach krwionośnych pomiędzy uderzeniami serca, gdy komory serca się rozkurczają. Nadciśnienie to stan, do którego dochodzi wtedy, gdy ciśnienie krwi jest wyższe niż 140 na 90 mmHg (czyli milimetrów słupa rtęci).
Istnieje wiele czynników, które wpływają na wysokie ciśnienie krwi. Mogą być to na przykład czynniki genetyczne, nieprawidłowa dieta, przewlekły stres czy brak ruchu. Nadciśnienie to choroba, która nie boli i nie ma zbyt wielu objawów. Z tego powodu, często określa się ją mianem "cichego mordercy". Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko szkód poniesionych z powodu nadciśnienia,powinieneś regularnie sprawdzać ciśnienie.
Nadciśnienie zwiększa ryzyko takich problemów zdrowotnych, jak:
  • atak serca
  • zawał
  • cukrzyca
  • choroby nerek
  • pogorszenie widzenia
  • zespół metaboliczny
Z uwagi na to, że nadciśnienie rozwija się bez odczuwalnych objawów, konieczne są regularne wizyty u lekarza lub badanie ciśnienia w domu.
Jakie zioła i suplementy diety
można stosować na zmniejszenie ryzyka nadciśnienia?
Wielu lekarzy zapomina powiedzieć pacjentom o tym, że na zmniejszenie ciśnienia wpływa nie tylko branie tabletek. Terapię warto zacząć od wprowadzenia pozytywnych zmian w diecie i stylu życia. Wielu osobom pomaga także medytacja lub modlitwa. Jeśli zauważyłeś u siebie utrzymujące się, podwyższone ciśnienie, powinieneś zapoznać się z naturalnymi metodami.
Osoby z wysokim ciśnieniem które przyjmują już leki, powinny skonsultować się w pierwszej kolejności z lekarzem. Niektóre zioła i suplementy diety w połączeniu z tabletkami na nadciśnienie (i innymi lekami) mogą dawać niechciane efekty uboczne.

Bazylia
Bazylia to popularne zioło, które pasuje do wielu potraw. Korzyścią z jej stosowania jest także to, że obniża ona ciśnienie krwi. Najsilniejsze działanie ma ekstrakt z bazylii, jednak dodawanie jej do potraw w tradycyjnej formie świeżych lub suszonych liści, także ma korzystne działanie na ciśnienie. Dodawanie świeżych liści bazylii do potraw to tani i przyjemny sposób na unormowanie ciśnienia. Najlepiej posadzić ją w kuchni w doniczce lub w ogrodzie, by mieć ją zawsze pod ręką i dodawać do zup,sałatek i innych potraw.
Cynamon
Przed wynalezieniem leków na nadciśnienie, wiele osób radziło sobie z nim, zwiększając ilość cynamonu w diecie. To kolejna substancja, która pozwala ciśnienie. Kolejną zaletą cynamonu jest to, że obniża on poziom glukozy we krwi. Z tego powodu, powinien się on znaleźć w diecie osób z cukrzycą. Cynamon można dodawać do potraw mlecznych na słodko, owsianki, kawy i herbaty i wielu innych potraw, także tych podawanych na słono.
Kardamon
Kardamon to przyprawa pochodząc z Indii, którą dodaje się do wielu potraw w kuchni południowej Azji. Badania na jego temat wskazują na to, że dodawanie kardamonu przynajmniej do jednej potrawy dziennie przez okres kilku miesięcy, pozwala znacznie zmniejszyć ciśnienie krwi. Kardamon można dodawać do kawy i herbaty, do nalewek i do wypieków. W kuchni orientalnej dodaje się go do potraw podawanych na słono.
Len
Olej lniany zawiera około 50% kwasów omega-3, które rozrzedzają krew i obniżają ciśnienie. Co więcej, chroni on naczynia krwionośne przed zmianami miażdżycowymi, zmniejszając poziom cholesterolu, obniża poziom glukozy i ma działanie antyoksydacyjne. Len można stosować na wiele sposobów - możesz kupić je w całości i zmielić w młynku bezpośrednio przed użyciem, albo zaopatrzyć się w gotowy olej. Zmielone nasiona lnu można dodawać do większości potraw - od zup, do wypieków. Len traci swoje właściwości pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego warto posypywać nim potrawy dopiero po przyrządzeniu.
Czosnek:
Czosnek to jedna z najwartościowszych roślin - oprócz działania bakteriobójczego i wirusobójczego, wpływa on także pozytywnie na naczynia krwionośne. Jego działanie wynika z tego, że rozluźnia on mięśnie wokół naczyń krwionośnych, przez co jej przepływ jest ułatwiony. Kolejne działanie czosnku to rozrzedzenie krwi.
Czosnek najlepiej dodawać w surowej formie. Jeśli jego smak jest zbyt ostry, można go podsmażyć lub dodać do gotującej się potrawy. Osoby, które obawiają się nieprzyjemnego zapachu z ust po zjedzeniu czosnku, powinny stosować go w formie tabletek lub kapsułek.
Imbir
Imbir to kolejna z orientalnych przypraw, która ma zbawienne działanie na Twój układ krwionośny. Imbir rozkurcza mięśnie gładkie, ułatwiając przepływ krwi przez naczynia. Jednocześnie, jest to przyprawa, która pasuje do wielu potraw (wchodzi na przykład w skład curry), co umożliwia jej częstsze przyjmowanie. Można go dodawać do zup, potraw smażonych, potraw z makaronem, deserów i wielu innych dań. To także przyprawa powszechnie stosowana jako dodatek do sushi.
Głóg
Głóg wykorzystywano do leczenia nadciśnienia zarówno w Europie, jak i w Chinach. Jego właściwości były znane już tysiące lat temu. Napar z kwiatów (silniejsze działanie) lub owoców (słabsze działanie) głogu, ma korzystny wpływ na zdrowie układu krwionośnego. Składniki, które zawiera głóg, hamują sklejanie się płytek krwi oraz poprawiają krążenie. Można stosować go zarówno w formie naparu, jak i w tabletkach i wyciągu alkoholowym.
Nasiona selera
Nasiona selera są charakteryzują się silniejszym aromatem od jego liści i bulw, dlatego stosuje się je nie jako główny składnik dania, a jako przyprawę. Nasiona selera jako lekarstwo na nadciśnienie jako pierwsi zaczęli stosować Chińczycy. Badania naukowe na temat selera wskazują na to, że rzeczywiście obniża on ciśnienie. Sok z selera dodatkowo dostarcza potasu i witamin, dzięki czemu wpływa korzystnie na pracę serca. Działanie tej rośliny na nasz układ krwionośny wynika z tego, że ma on działanie moczopędne.

Lawenda
Lawenda ma piękny (chociaż przez niektórych nielubiany) zapach, ale to nie jedyna zaleta tej rośliny. Naturalny olejek lawendowy, stosowany jako dodatek do perfum, wpływa pozytywnie także na obniżenie ciśnienia. Podobne działanie ma także cała roślina. Większość osób nie wie, w jaki sposób stosować lawendę jako przyprawę. Można dodawać ją w niewielkiej ilości do mięs w tych potrawach, w których stosujemy miętę, rozmaryn, szałwię i tymianek - smaki tych ziół są zbliżone.
Koci pazur (Vilcacora)
Vilcacora jest kojarzona przede wszystkim z działaniem wzmacniającym organizm i przeciwnotworowym, ale wpływa ona korzystnie także na problemy zdrowotne związane z nadciśnieniem. Badania przeprowadzone na tej roślinie wskazują na to, że poprawia ona dystrybucję wapnia do komórek. Równowaga związana z odpowiednią ilością minerałów w organizmie jest konieczna, dla zachowania zdrowia naczyń krwionośnych. Można ją kupić w formie suplementów diety lub mielonej kory w sklepach zielarskich.
Wnioski
Nadciśnienie to jedna z najbardziej podstępnych chorób, która przez długi czas nie daje żadnych objawów, a prowadzi do poważnych uszkodzeń różnych narządów. Terapia nadciśnienia jest dobierana w zależności od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba. Jeśli Twoje nadciśnienie nie jest bardzo wysokie, możesz porozmawiać z lekarzem na temat naturalnych metod zwalczania ciśnienia, które ewentualnie będą zastosowane zamiast terapii farmaceutykami. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, powinieneś skonsultować z lekarzem stosowanie ziół. Nigdy nie podejmuj samodzielnie decyzji o odstawieniu leków przepisanych przez lekarza.  

Komentarze