Wzroślak różnobarwny (coriolus) – czy znasz jego zalety?

Grzyby coriolus przypominają wyglądem zwykłe huby, odróżniając się od nich różnokolorowymi pierścieniami. Warto przyjrzeć się im bliżej dlatego, że zawierają one szereg związków, które pozwalają zwalczyć nowotwory. W tej chwili trwają badania na temat ich właściwości i nie powinieneś ich stosować, bez uprzedniej rozmowy z lekarzem.
Substancje aktywne:

Z grzybów coriolus wyizolowano szereg składników aktywnych, które mają działanie przeciwnowotworowe i wpływają korzystnie na układ immunologiczny. To źródło kilku odmian polisacharydów, które przy regularnym stosowaniu, mogą przynieść szereg korzyści zdrowotnych. Polisacharydy to związki, zbudowane z dużej ilości łańcuchów cukrów.

Jakie są korzyści ze stosowania grzybów coriolus?

Te grzyby badano przede wszystkim w Japonii, gdzie od 1980 roku są one jednym z najlepiej sprzedających się preparatów przeciwnowotworowych. Polisacharydy K spowalniają wzrost niektórych rodzajów komórek nowotworowych i przyśpieszają pracę układu immunologicznego, poprawiając stan zdrowia przy chemioterapii. Ocenia się, że zmniejszają one także niekorzystne działanie chemioterapii. Grzyby wykazują też działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że usuwają wolne rodniki, które mogą wpływać negatywnie na DNA.

Badania

Polisacharydy to najważniejszy składnik grzybów coriolus i dlatego wiele badań przeprowadzono na wyizolowanych ekstraktach. Naukowcy z Japonii są zdania, że stosowanie grzybów jest korzystne zarówno podczas chemioterapii podawanej doustnie, jak i dożylnie. Badania przeprowadzone w Chinach w wskazują na to, że podawanie polisacharydów po ukończeniu tradycyjnej chemioterapii, zmniejsza negatywne objawy u pacjentów. Podczas tego badania, oceniano stan osób z nowotworem piersi, wątroby i białaczką.

Czy grzyby coriolus mają działania niepożądane?

Ryzyko ze stosowania wzroślaka wynika z tego, że nie wszystkie grzyby na rynku przechodzą odpowiednie badania. W przypadku grzybów, dość rzadko ocenia się także zawartość składników aktywnych, a to właśnie ona jest decydująca podczas leczenia. U osób wrażliwych może dojść do takich objawów ze strony układu pokarmowego, jak mdłości, wymioty i biegunka. Bardzo rzadko dochodzi do obniżenia ilości białych krwinek.