Magiczne właściwości grzybów cordyceps

Cordyceps to jedne z najdziwniejszych grzybów na świecie, zarówno, jeśli chodzi o ich wygląd, jak i o właściwości.

Ich wyjątkową zaletą jest to, że pozwalają znacznie zwiększyć ilość energii w organizmie. Robimy różne rzeczy, by zapewnić sobie większą dawkę energii – należy do nich między innymi, picie kawy czy stosowanie preparatów przedtreningowych, które mają na celu poprawienie sprawności organizmu.

Okazuje się jednak, że dają one odwrotny skutek, bo z czasem ciągle brakuje nam energii i szukamy coraz mocniejszych sposobów na pobudzenie.

Warto zwrócić uwagę, ze źródła energii w przemyśle, są zwykle najmniej przetworzone – można ją czerpać ze słońca, węgla, wiatru czy ropy. Podobnie jest z naszym zdrowiem – zamiast czerpać ją z syntetycznych substancji chemicznych, lepiej jest postawić na naturalne źródła. Na szczęście, zwrócili na to uwagę producenci suplementów diety i zaczęli szukać naturalnych substancji, które wspierają organizm. Jednym z odkryć, było poznanie grzybów cordyceps.

To grzyby, używane od wieków w medycynie chińskiej. Są one bardzo cenione mimo tego, że tak trudno jest je znaleźć. Grzyby cordyceps rosną jedynie na powierzchni ciała owadów (a w szczególności – gąsienic), które żyją w górach. Z tego powodu, ich angielska nazwa to „grzyby gąsienicowe”.

To grzyby, które wyróżniają się bardzo wysoką ceną, a także tym, że przypisuje się im szereg interesujących działań zdrowotnych. Gdy w sieci zaczęły pojawiać się informacje na temat skuteczności stosowania tych grzybów, naukowcy zwrócili na nie baczniejszą uwagę. Udało się także je wyhodować w laboratorium i je przebadać, dzięki czemu, dokładnie poznano ich właściwości.

Okazało się, że są one szczególnie wskazane dla sportowców, ponieważ wspierają funkcjonowanie mięśni.

Cordyceps zwiększa poziom ATP

Adenozynotrifosforan (ATP) to jedno z najważniejszych źródeł energii dla mięśni. Umożliwia wykonywanie ruchów, które wymagają siły eksplozywnej, takich, jak skoki i biegi. Jednym ze składników aktywnych tego grzyba, jest adenozyna. To kwas nukleinowy, który jest kluczowym składnikiem ATP.

Cordyceps znacznie zwiększa zdolność Twojego organizmu do produkcji ATP, a także pozwala zachować prawidłową aktywność, niezależnie od wieku i stanu organizmu.

Jakie to ma znaczenie? Jeśli podczas serii ćwiczeń w pewnym momencie nie masz siły, by wykonać jeszcze jedno powtórzenie, wynika to z niedoboru ATP. Zwiększając ilość ATP w organizmie, cordyceps zapewnia większą ilość energii dla mięśni. Dzięki temu, możesz trenować dłużej i intensywniej, bez przerywania treningu z powodu braku energii.

Cordyceps zwiększa poziom testosteronu

Nie ma wątpliwości, że testosteronu jest niezbędny do prawidłowego rozwoju wzrostu mięśni. Dzięki badaniom na zwierzętach, udało się potwierdzić, że przyjmowanie cordycepsu zwiększa ilość testosteronu we krwi.
Medycy ze starożytnych Chin wiedzieli to już przed wiekami, mimo tego, że nie znali dokładnego mechanizmu działania tych grzybów. Cordyceps jest używany także jako lekarstwo przy zaburzeniach seksualnych, które mogą wynikać zarówno ze zbyt małej ilości energii, jak i z niedoboru hormonów płciowych. Współcześni badacze są zdania, że te dwie przyczyny idą ze sobą w parze.

Jeśli zwiększymy naturalnie poziom testosteronu, nasza masa mięśniowa wzrośnie. Dzięki temu, można także poprawić swoje samopoczucie i płodność.

Grzyby cordyceps są szczególnie wskazane dla mężczyzn w starszym wieku, którzy odczuwają spadek poziomu testosteronu.

Cordyceps poprawia wykorzystanie tlenu w organizmie

Dzięki regularnemu przyjmowaniu grzybów cordyceps, można poprawić wykorzystanie tlenu w organizmie, co przekłada się między innymi na zmniejszenie masy ciała. To także bardzo ważne, gdy zależy Ci na zwiększeniu wydajności organizmu.

Chińskie biegaczki Wang Junxia, Qu Junxia i Zhang Linli zadziwiły świat, bijąc w 1993 roku rekordy świata w biegach długodystansowych. Wszystkie sportsmenki przeszły bez problemów badania antydopingowe. Sekretem biegaczek, było stosowanie ekstraktu z grzybów cordyceps, który poprawił znacznie wydolność organizmu.
Ostatnie lata to intensywne badania chińskich naukowców nad działaniem grzybów cordyceps na wydolność organizmu. Szacuje się, że dzięki stosowaniu tych grzybów, można poprawić wykorzystanie tlenu o 50%.

Badania opublikowane w 1999 roku wskazują, że podawanie grzybów cordyceps starszym pacjentom, poprawia wykorzystanie tlenu o 9 procent.
Cordyceps wspiera także pracę serca, prowadząc do tego, że bije ono wolniej i silniej. Dzięki temu, można trenować dłużej i intensywniej. Cordyceps daje także długoterminowe korzyści dla organizmu, takie, jak obniżenie poziomu cholesterolu od 10 do 20 procent, a także zwiększenie ilości dobrego cholesterolu HDL.

Cordyceps zwiększa ilość energii

Pasterze jaków w Tybecie zauważyli, że te zwierzęta są znacznie bardziej energiczne, jeśli najedzą się grzybów cordyceps. Ta historia przypomina nieco tę, o odkryciu kawy. Wieść o pobudzającym działaniu tych dziwnych grzybów szybko się rozeszła i ludzie zaczęli traktować je, jako efektywny środek pobudzający.

Mają one podobne działanie do kofeiny, ale są pozbawione jej działań ubocznych i nie prowadzą do późniejszych problemów z zasypianiem.

Cordyceps działa na te same receptory, co kofeina, zapewniając dobre samopoczucie i zwiększając chęć do działania. W Chinach stosuje się go jako środek, zmniejszający starzenie organizmu.
Badania z roku 1993 wskazują, że stosowanie tego grzyba u osób cierpiących na przewlekłe zmęczenie, pozwala pozbyć się tej dolegliwości w ciągu 30 dni.
Wnioski

Cordyceps jest znany przede wszystkim w medycynie chińskiej, natomiast badania na jego temat na Zachodzie, dopiero raczkują. Prawdopodobnie wykazuje on działanie antyoksydacyjne, zwiększa ilość energii w organizmie i ma działanie przeciwnowotworowe, jednak ze względu na brak dowodów, wszystkie te korzyści można określić jako potencjalne.

Stosunkowo rzadko spotyka się także suplementy diety z cordycepsem, ponieważ łatwo znaleźć dla niego tańszą alternatywę. Naturalnym preparatem na zwiększenie poziomu testosteronu jest kozieradka, natomiast na zwiększenie ilości energii – kofeina w formie czystej, lub naturalnej. Warto wypróbować cordyceps, ponieważ badania na jego temat są bardzo obiecujące, a co więcej, jego działanie wykracza daleko poza zwykłe zwiększenie ilości energii.Stosuje się go zarówno jako dodatek do innych suplementów diety, jak i jako monopreparat.

Zalecane dawkowanie tego preparatu to od 300 do 450 mg dziennie, w formie standaryzowanego ekstraktu.