Jakie korzyści ma jedzenie fermentowanej soi?

Produkty sojowe pomału trafiają na półki naszych supermarketów. Można już kupić między innymi miso, sos sojowy, tempeh, natto, fermentowane mleko sojowe i tofu. Okazuje się, że warto zainteresować się produktami sojowymi, ze względu na ich korzyści dla organizmu człowieka.
Najbardziej wskazane jest stosowanie produktów sojowych, które były poddane procesowi fermentacji. Jeśli cierpisz na ostre alergie pokarmowe, powinieneś skonsultować się z lekarzem, przed ich zastosowaniem.

Wpływ na zdrowie organizmu

Fermentacja soi wpływa na zwiększenie zawartości minerałów, takich, jak żelazo, wapń, potas, selen, miedź i cynk. Co więcej, dzięki temu, procesowi, stają się one znacznie lepiej przyswajalne dla organizmu. Drożdże uczestniczące w procesie fermentacji, to źródło tiaminy, niacyny i biotyny (witamin z grupy B). Dzięki nim, dodatkowo poprawiamy funkcjonowanie organizmu.

Korzyści zdrowotne z jedzenia soi

Soja poddana procesowi fermentacji, dostarcza substancji i enzymów, które wspierają nasze zdrowie. Dzięki niej, można zmniejszyć między innymi uderzenia gorąca, obniżyć poziom cholesterolu, ochronić naczynia krwionośne i zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów. Ma także silne, pozytywne działanie na zdrowie jelit i układu pokarmowego. Jedzenie soi zwiększa także ilość wydzielanego kwasu hialuronowego, który wpływa pozytywnie na nawilżenie stawów. Przekłada się to także na zmniejszenie stanu zapalnego, który pojawia się przy zapaleniu stawów. Jedzenie produktów z fermentowanej soi poprawia także zdrowie kości, wspiera zdrowie serca i redukuje ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty.

Trawienie fermentowanej soi jest łatwiejsze

Tradycyjne nasiona soi są trudniejsze do strawienia, ponieważ zawierają duża ilość białek, hamujących działanie enzymów trawiennych. Podczas fermentacji, ilość tych enzymów znacznie maleje i soja nie powoduje wtedy problemów trawiennych. To szczególnie ważne dla osób, które cierpią na wzdęcia po warzywach strączkowych i mają ogólne problemy trawienne.