Jak poradzić sobie z trądzikiem? Wypróbuj srebro koloidalne!


Trądzik to choroba związana z wpływem hormonów na gruczoły łojowe skóry oraz cebulki włosowe. Prowadzi to do zatkania porów i powstawania zmian skórnych. Najczęściej pojawiają się one na twarzy, szyi, plecach, klatce piersiowej i ramionach. Trądzik nie ma zwykle szkodliwego wpływu na organizm, ale może powodować, poważny stres emocjonalny. Poważny trądzik prowadzi nawet do pojawienia się blizn na stałe.

W jaki sposób rozwija się trądzik?
Choroba dotyczy mieszków włosowych. Gruczoły łojowe wydzielają łój, który w naturalny sposób opuszcza mieszek włosowy. U osób cierpiących na trądzik, dochodzi do zablokowania odpływu łoju i stanu zapalnego. U zdrowej naskórek nieustannie się złuszcza i dlatego nie dochodzi do zatykania mieszków włosowych, natomiast przy trądziku, ten mechanizm jest zaburzony. Martwy naskórek pozostaje na skórze i zatyka wylot mieszka włosowego.
Co gorsza, w mieszku włosowym rozwijają się bakterie beztlenowe, które normalnie żyją na powierzchni skóry. Produkują one substancje chemiczne i enzymy, a także przyciągają białe krwinki, co prowadzi do pogorszenia się stanu zapalnego. Powoduje to takie objawy, jak swędzenie, zaczerwienienie, podwyższenie temperatury i ból. Z czasem te substancje wydostają się na powierzchnię skóry, tworząc charakterystyczne, białe punkty.

Gdy chorujemy na trądzik, na skórze pojawiają się zmiany w różnym stopniu zaawansowania. Najczęściej występującą zmianą jest zaskórnik, czyli powiększony i zatkany mieszek włosowy. Następnie ta zmiana się powiększa i na jej środku, pojawia się biała główka. Jeśli zmiana nie zostanie usunięta, jej kolor zmienia się na czarny. Oznacza to, że w zmianie trądzikowej odłożyła się melanina, a sebum było narażone na działanie powietrza. Ciemny kolor takich zmian nie oznacza, że znajduje się w ich brud. Jedne i drugie zmiany mogą pozostawać na skórze przez bardzo długo.
Przy trądziku pojawiają się także inne zmiany, jak:
Grudki - zmiany mogą być położone w głębi skóry i wtedy widać tylko uwypuklenie skóry, które może być wrażliwe na dotyk.
Krosty - krosty mają zwykle czerwoną podstawę, a na ich szczycie znajduje się biały lub żółty punkt.
Guzki - to duże zmiany, położone głęboko w skórze
Cysty - głęboko położone zmiany, które mogą prowadzić do powstawania blizn.
W jaki sposób powstają zmiany trądzikowe?
Jest wiele przyczyn trądziku i u każdej z osób, mogą mieć one inną przyczynę. Jednym z powodów jest nadmiar męskich hormonów. `Wskazuje na to fakt, że zmiany trądzikowe pojawiają się przede wszystkim w okresie dojrzewania, kiedy wahania hormonów są największe. U kobiet trądzik znika w ciąży lub gdy przyjmują tabletki antykoncepcyjne.
Trądzik to także choroba dziedziczna, jeśli Twoi rodzice mieli trądzik, istnieje duża szansa, że pojawi się on także u Ciebie. Trądzik może być spowodowany także przyjmowaniem androgenów, litu i innych leków. Tłuste kosmetyki zatykają mieszki włosowe, także prowadząc do zmian.
Czynniki, które mogą pogorszyć stan skóry
Oto kilka czynników, które pogarszają stan skóry:
 • Cykl miesiączkowy - zmiany u kobiet nasilają się przed rozpoczęciem cyklu.
 • Tłuste produkty w otoczeniu - zarówno w kosmetykach jak i w naszym środowisku. Osoby, które pracują w kuchni, mają zwykle większe problemy z trądzikiem.
 • Nacisk na skórę - trądzik może pojawić się na przykład u osób, które noszą kask lub ochraniacze na twarz.
 • Niesprzyjające środowisko - jeśli przebywasz w zanieczyszczonym środowisku lub w warunkach dużej wilgotności, powstawanie trądziku znacznie się u Ciebie nasili.
 • Wyciskanie zmian
 • Używanie intensywnych peelingów i scrubów do skóry
 • Stres
Mity na temat powstawania trądziku.
Jest wiele mitów na temat tego, co powoduje trądzik. Często obwinia się za jego powstawanie jedzenie czekolady i tłustego jedzenia, jednak aktualnie nie ma zbyt wielu nawyków, które to potwierdzają. Jest mnóstwo osób, które jedzą za dużo tłustych potraw, a mają idealną skórę. Mówi się także, że trądzik jest spowodowany brudną skórą. Okazuje się, że tak nie jest - nawet zmiany o ciemnym zabarwieniu nie są spowodowane przez brud. Stres także nie powoduje powstania pryszczy, jednak może nasilić ich powstawanie.
Kto choruje na trądzik?


Trądzik pojawia się u osób wszystkich ras i w różnym wieku. Najczęściej pojawia się u nastolatków i młodych dorosłych. Około 80% osób w wieku od 11 do 30 lat cierpiało na trądzik. Wiele osób, chorujących na trądzik jako nastolatkowie, pozostało z tą chorobą aż do wieku 30 lat. Skóra trądzikowa może zmienić się w cerę mieszaną.
W jaki sposób leczy się trądzik?
Trądzik jest leczony przez dermatologów, którzy są w stanie dokładnie wyróżnić, na jaki rodzaj trądziku cierpisz. Jeśli trądzik nie jest bardzo nasilony, możesz udać się z tym problemem do farmaceuty lub lekarza rodzinnego.
Leczenie trądziku polega na zmniejszeniu ilości nowych zmian, zapobieganiu powstawaniu blizn oraz minimalizowaniu stresu fizjologicznego, który nasila chorobę. W poważnych przypadkach stosuje się leki, które wpływają na takie czynniki, jak:
 • Nadmierne rogowacenie naskórka
 • Zwiększona produkcja łoju
 • Rozwój bakterii
 • Rozwój stanu zapalnego
 • Sposoby leczenia trądziku
W zależności od nasilenia trądziku lekarz stosuje inne metody leczenia. Kosmetyczka może higienicznie pozbyć się zmian, wyciskają je w odpowiedni sposób. Lekarz może także zalecić wstrzykiwanie kortykosteroidów w okolice zmiany, co pozwoli zmniejszyć rozmiar zmian, zmniejszyć ból i stan zapalny.
Aby uniknąć problemów z bliznami, należy jak najszybciej reagować na pierwsze oznaki trądziku. Jeśli jednak pojawią się blizny, także nie muszą zostać z nami aż do śmierci. Można na nie zastosować kremy na blizny lub usunąć je chirurgicznie. Aby pozbyć się blizn, często wykorzystuje się światło lasera. Dermabrazja (lub mikrodermabrazja), także zmniejsza widoczność blizn. Jeśli doszło do pojawienia się cyst, które spowodowały silne uszkodzenie skóry, można w dane miejsce wstrzyknąć tłuszcz pobrany z innego miejsca. Obecnie stosuje się także wypełnienia głębokich blizn z użyciem sztucznych substancji.
W jaki sposób ludzie cierpiący na trądzik powinni dbać o swoja skórę?


Używaj delikatnych preparatów
Jeśli cierpisz na trądzik, powinieneś myć twarz delikatnymi środkami, bez dodatku alkoholu. Największą uwagę podczas mycia zwróć na tak zwaną strefę T - czyli czoło, nos i szczękę, bo w tych miejscach zwykle pojawiają się pryszcze.
Lekarz pomoże Ci dobrać odpowiednie preparaty przeciwtrądzikowe.
Jeśli szorujesz skórę ostrą gąbką lub używasz gruboziarnistego mydła, prowadzi to do zaostrzenia problemów. Środki ściągające są polecane tylko w przypadku bardzo dużej ilości oleju i przede wszystkim miejscowo.
Nie zapominaj także o regularnym myciu włosów - jeśli Twoja skóra jest tłusta, będziesz musiał myć włosy codziennie.
Unikaj dotykania skóry
Unikaj niepotrzebnego dotykania skóry, bo przenosi to bakterie na kolejne miejsca. Dotykanie skóry, a co gorsza wyciskanie pryszczy, prowadzi do znacznie gorszych zmian.
Uważaj na golenie
Golenie to poważny czynnik podrażniający skórę. Jeśli jesteś mężczyzną, znajdź metodę golenia, która będzie miała najmniejszy wpływ na cerę. Dbaj o dokładne namydlenie skóry i regularnie wymieniaj żyletki. Dobrym rozwiązaniem może być także zapuszczenie brody, która będzie chroniła Cię przed dalszymi problemami skórnymi.
Unikaj opalania
Jeśli przyjmujesz leki przeciwtrądzikowe, skonsultuj z lekarzem, czy możesz po nich wychodzić na słońce. W przypadku wielu z nich pojawia się konieczność unikania słońca. Jeśli o tym zapomnisz, może to doprowadzić do zmian w pigmentacji skóry, a także sprawi, że zmiany będą bardziej widoczne. Opalanie zwiększa także ryzyko nowotworu skóry.
Wybieraj odpowiednie kosmetyki
Osoby z trądzikiem nie powinny używać kosmetyków, które zawierają olej. Staraj się unikać kosmetyków, które mogą powodować zatykanie porów. Ich stosowanie sprawi, że trądzik będzie się u Ciebie stale pogarszał.
Podczas stosowania leków o silnym działaniu, początkowo dochodzi także do pogorszenia zmian, a pozytywny efekt pojawi się dopiero po kilku dniach.

Srebro koloidalne - sposób na trądzik, który działa
Jeśli próbowałeś już różnych metod na pozbycie się trądziku, powinieneś wypróbować jeden niezawodny, a mało znany sposób - stosowanie srebra koloidalnego.
Badania na temat srebra koloidalnego wskazują na to, że ma ono silne działanie bakteriobójcze. Dzięki niemu można zregenerować komórki organizmu i pozbyć się wielu problemów związanych ze skórą.
Ma ono skuteczne działanie przeciwzapalne na skórę i pozwala zmniejszyć zaczerwienienie skóry, egzemę, stany zapalne i wysypki - a także trądzik. Srebro koloidalne pozwala pozbyć się tych dolegliwości, ponieważ ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i grzybobójcze, a także pozwala naprawić tkanki.
Srebro koloidalne to także jeden z tańszych sposobów na pozbycie się trądziku - okazuje się znacznie skuteczniejsze, niż drogie kosmetyki i inne preparaty. Znam kilka osób, które twierdzą, że srebro koloidalne to jeden z najlepszych sposobów na trądzik, który pomaga nawet przy zaawansowanych problemach. Srebro koloidalne można stosować miejscowo - nie ma żadnych efektów ubocznych.
Dużą zaletą srebra koloidalnego jest też to, że pozwala się ono pozbyć zmian w krótkim czasie. Wynika to z działania przeciwbakteryjnego i kojącego srebra.
Jak wykorzystywać srebro koloidalne, by pozbyć się trądziku?
Srebro koloidalne można zarówno pić, jak i stosować je zewnętrznie.

Srebro koloidalne można nanosić na zmiany za pomocą gazika lub wlać je do spryskiwacza. Przed zastosowaniem srebra, powinieneś umyć skórę delikatnym, naturalnym mydłem. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Nie pocieraj jej przed nałożeniem srebra. Stosowanie srebra koloidalnego na skórę sprowadza się do nałożenia go na skórę - następnie zaczekaj chwilę, aż płyn całkowicie wyschnie. Najlepiej jest nakładać srebro przed położeniem się spać.

Komentarze

 1. Zobaczę te sposoby. Od zawsze mam problemy z trądzikiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super post ale nie zgadzam sie co do nie stosowania olejow przy skorze tradzikowej, niektore jak np z pestek malin czy truskawek maja wrecz genialny wplyw na taka cere, zdecydowanie nie zapychaja i pomagaja w gojeniu :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz