15 sposobów na wzmocnienie wzroku


Czy znasz już najlepsze sposoby na wzmocnienie wzroku? Moim zdaniem, aby zapewnić sobie prawidłowe widzenie, powinieneś regularnie odwiedzać okulistę, ćwiczyć, chronić oczy od promieniowania UV, używać kropli (jeśli jest to potrzebne), skrócić czas spędzany przy komputerze, rzucić palenie, zwiększyć w diecie ilość spożywanej kapusty, pomarańczy, szpinaku, ryb, orzechów i małży.


Oczy są bardzo wrażliwą partią naszego ciała i często narażamy je na zmęczenie. Problemy z oczami wynikają zwykle z naszego trybu życia i nasz organizm zwykle nie może się przed nimi uchronić tak, jak to robią inne organy. Oczy człowieka są także znacznie słabiej chronione niż oczy innych zwierząt. Najbardziej wrażliwe części oka są narażone na działanie czynników środowiskowych przez cały czas gdy patrzymy. Nawet niewielki uraz może być przyczyną uszkodzenia oka, którego nie da się naprawić.

Większość ludzi nie troszczy się o oczy tak długo, aż pojawią się pierwsze objawy problemów zdrowotnych (pieczenie lub ból oczu), albo dojdzie do zaburzeń widzenia. Przez oczy dochodzi także do zakażeń różnymi patogenami, dlatego tak ważne jest częste mycie rąk i unikanie dotykania oczu, jeśli nie ma takiej potrzeby. 

Co więcej, nasz wzrok pogarsza się wraz z wiekiem - najczęstsze choroby oczu to zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej, któremu towarzyszy nieprawidłowe widzenie. Dzięki odpowiedniej diecie i zachowaniu zdrowego stylu życia, można ochronić swój wzrok. Zapraszam do zapoznania się z 15 poradami na temat zachowania zdrowia wzroku.


15 sposobów na wzmocnienie wzroku.


Rzuć palenie - palenie papierosów ma bezpośredni, niekorzystny wpływ na zdrowie Twoich oczu. Osoby, które palą, mają więcej substancji kancerogennych w organizmie. Prowadzi to do zwiększenia ilości mutacji komórek i ryzyka nowotworów. Badania wskazują na to, że palenie zwiększa ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oraz zapalenia błony naczyniowej oka. Dym podrażnia oczy i prowadzi do zespołu suchego oka.

Zmień swój pojemnik na soczewki - jeśli nosisz soczewki kontaktowe, dbaj o to, by były higienicznie czyste. Stosuj się do zaleceń producenta, jeśli chodzi o wymianę płynu do soczewek i samych szkieł kontaktowych. W pojemniku na soczewki mogą rozwijać się bakterie i gromadzić zanieczyszczenia, które nie powinny znaleźć się w oku. Pamiętaj też o dokładnym myciu rąk przed założeniem i ściągnięciem soczewek.

Ćwicz częściej - część badań wskazuje na to, że osoby, które częściej ćwiczą, mają rzadziej problemy ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Ćwiczenia dostarczają energii do naczyń krwionośnych i poprawiają przepływ krwi, dzięki czemu szybciej dochodzi do ich naprawy.

Jedz cytrusy: Pomarańcze i sok pomarańczowy zawierają dużą ilość witaminy C, dlatego warto je włączyć do naszej diety. Kwas askorbinowy z cytrusów nie tylko wzmacnia układ immunologiczny, ale także działa jako antyoksydant i chroni oczy przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej.

Regularnie odwiedzaj okulistę - jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje oczy są w dobrym stanie, regularnie odwiedzaj okulistę. Powinieneś badać wzrok by upewnić się, czy nie jest konieczne noszenie okularów lub zmiana szkieł na mocniejsze lub słabsze. Jeśli zauważyłeś u siebie nagłe pogorszenie wzroku lub pieczenie oczu, nie zwlekaj - powiedz o tym okuliście.

Ostrygi - ludzie uważają małże, a szczególnie ostrygi, za afrodyzjak. Okazuje się, że mają one znacznie więcej korzystnych działań na organizm. Ostrygi to bogate źródło cynku, który jest niezbędny dla prawidłowego widzenia, szczególnie w nocy. U osób, które dostarczają sobie prawidłową zawartość cynku, do powstania zaćmy dochodzi znacznie rzadziej niż u tych, które przyjmują go zbyt mało. Dobrymi źródłami cynku są także czerwone mięso, drób i mleko, jednak ostrygi zawierają go szczególnie dużo.

Rób przerwy od ekranu - ludzie w XXI wieku spędzają zbyt dużo czasu przed ekranem - gdy odchodzą od komputera, włączają smartfona lub telewizor. Uważaj, ponieważ może to prowadzić do problemów ze wzrokiem. Ciągłe wpatrywanie się w ekran prowadzi do tego, że mrugamy znacznie rzadziej niż powinniśmy. To właśnie mruganie sprawia, że oczy są prawidłowo nawilżone i nie musimy się obawiać podrażnień. Rób sobie przerwy od monitora co kilkadziesiąt minut i nie zapominaj o częstym mruganiu.

Jedz kapustę - kapusta i inne warzywa z zielonymi liśćmi, to najlepszy sposób na zapewnienie prawidłowego widzenia. Kapusta zawiera luteinę i zeoksantynę, dwa bardzo silne antyoksydanty, które chronią przed AMD (zwyrodnienie plamki żółtej) i spowalniają rozwój zaćmy.

Marchew - jednym ze składników, który jest konieczny do zachowania prawidłowego widzenia, jest beta karoten. Jego najpowszechniejszym źródłem są właśnie marchewki. Zwiększając ich zawartość w codziennej diecie, będziesz mógł uzupełnić niedobór antyoksydantów. Antyoksydanty z kolei hamują działanie wolnych rodników i chronią oczy przed chorobami plamki żółtej i innymi dolegliwościami związanymi z wiekiem.

Używaj kropli z solą fizjologiczną - jeśli pieką nas oczy, naszą naturalną reakcją jest ich pocieranie. Ma to fizjologiczny sens, bo prowadzi do łzawienia oczu, a łzy wymywają zanieczyszczenia. Niestety, ale może to doprowadzić do podrażnienia rogówki i pogorszenia widzenia. Lepszym rozwiązaniem w przypadku pieczenia oczu, jest zakroplenie kropli do oczu lub sterylnego roztworu kropli do oczu. Można je używać do usunięcia ciała obcego z oka i nawilżenia go. Zwróć uwagę na to, że krople mają krótki okres przydatności do użycia po otwarciu. Znacznie bardziej opłaca się kupić krople w minimsach, które otworzymy bezpośrednio przed użyciem.

Jedz ryby - często uważa się, że wszystkie tłuszcze są szkodliwe dla organizmu, co jest nieprawdą. Niektóre z tłuszczy poprawiają funkcjonowanie organizmu i są niezbędne dla prawidłowej pracy niektórych narządów. Nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na zdrowie siatkówki, nawilżają oczy i ogólnie wspierają wzrok. Najlepsze działanie mają kwasy tłuszczowe pochodzące z dziko poławianych ryb, takich, jak tuńczyk czy łosoś, lub dostępne w formie kapsułek.

Unikaj promieniowania UV - promieniowanie UV może prowadzić do zniszczenia pręcików i czopków w oku. Noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, gdy jesteśmy na dworze, chroni je przed promieniowaniem i zmniejsza ryzyko bólu głowy i stresu.

Orzechy - Witamina E to ważna broń przeciw zwyrodnieniu plamki żółtej i zaćmie. Z tego powodu, warto jeść jak najwięcej produktów, które zawierają tę witaminę. Najlepszym źródłem witaminy E są orzechy i nasiona - znajdziesz ją w maśle orzechowym, zarodkach pszenicy i orzechach laskowych. Jak widzisz, dbanie o zdrowie oczu może być także smaczne.

Jajka - jajka zawierają jeszcze więcej składników odżywczych korzystnych dla wzroku, niż marchew. Należą do nich luteina i zeoksantyna, o silnym działaniu antyoksydacyjnym i hamującym proces zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy.

Uważaj na podróże - częste zmiany klimatu mogą wpływać niekorzystnie na Twoje oczy. Podczas podróży w inne rejony świata narażasz się na przykład na zmiany poziomu wilgotności (związane z wysychaniem oczu), nowe alergeny, zmiany intensywności światła i aktywności, które mogą doprowadzić do pogorszenia stanu wzroku. 

Latanie samolotem prowadzi do podrażnienia oczu, ponieważ jest w nim suche powietrze. Jeśli zauważyłeś u siebie problemy, występujące w czasie podróży, do swojej torby spakuj krople i okulary przeciwsłoneczne.Komentarze

  1. Dbam o swoje oczy z pomocą luteiny. Od dłuższego czasu biorę Gold Luteinę i jestem super zadowolona, oczy przestały mnie non stop szczypać, nie mam już problemów z pracą na komputerze i co najważniejsze nie doskwiera mi już suchość oczu, dzięki czemu mogłam odstawić krople nawilżające.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy tylko na moje oczy żadne sposoby nie działają? Już tyle razy próbowałam... Teraz zastanawiam się nad laserową korekcją wad wzroku. Jestem prawie zdecydowana, znalazłam klinikę (Optegra w Krakowie) i zastanawiam się czy metoda Lasik czy Lentivu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz