Dlaczego powinieneś jeść więcej awokado

Dziś wiemy coraz więcej na temat tego, które tłuszcze są dla nas zdrowe, a które nie. Jeśli chcesz poprawić swoją dietę, powinieneś zwrócić uwagę na awokado.
Nowe badania na temat tej rośliny wskazują, że zjedzenie jednego awokado dziennie znacznie obniża poziom cholesterolu. Badacze opublikowali wyniki swoich badań w Journal of the American Hearth Association. Przebadano w nich 45 zdrowych osób z nadwagą, które były na typowej, amerykańskiej diecie, bogatej w tłuszcze nasycone i węglowodany.
W ciągu badań trwających 5 tygodni, połowa osób przeszła na dietę niskotłuszczową (24 procent tłuszczu), a druga połowa, na dietę zawierającą 34% tłuszczu. W grupie, w której spożywano mniej tłuszczu, ich źródło stanowił olej rzepakowy i słonecznikowy, natomiast w tej, w której jedzono ich więcej, pochodziły one z awokado.


Jedna i druga dieta obniżyła zawartość cholesterolu LDL we krwi, ponieważ była ona znacznie zdrowsza, od przeciętnej diety w USA. Okazało się, że wśród osób, które jadły awokado, poziom cholesterolu obniżył się najbardziej. LDL spadł o 13 punktów, natomiast osoby, które były na diecie niskotłuszczowej bez dodatku awokado, obniżyły poziom cholesterolu tylko o 8 punktów.


Dlaczego? Wszystkie formy jednonienasyconych tłuszczów, takich, jak awokado, obniżają cholesterol i wspierają zdrowie serca. Według badaczy, awokado zawiera dodatkowe składniki, które obniżają cholesterol, jak błonnik i sterole roślinne, a także węglowodany wpływające na zmniejszenie apetytu.


Awokado zawiera 320 kalorii i około 30 gramów tłuszczu, co jest dla wielu osób na diecie dawką, która wystarcza na cały dzień. Aby osiągnąć pozytywne efekty, należy zmniejszyć ilość tłuszczu w diecie i zastąpić je właśnie awokado. Jeśli dokonasz takiej zmiany, zobaczysz, że szybko zmaleje Ci poziom cholesterolu. Zamiast majonezu, na kanapce połóż plasterek awokado. Możesz nim zastąpić także śmietanę w zupie (po zmiksowaniu). Dobrym rozwiązaniem jest też zjedzenie kawałka awokado skropionego sokiem z cytryny i posypanego solą. Naszym zdaniem, warto postawić na awokado.Komentarze