10 przypraw i ziół, które pozwalają zmniejszyć masę ciała.

Potrawy z dodatkiem odpowiednio dobranych ziół, zyskują zupełnie nowe właściwości.

Po pierwsze, zyskują one zupełnie nowy zapach i smak. Po drugie, dzięki przyprawom, potrawy zyskują większą zawartość antyoksydantów, minerałów i witamin, przez co mają pozytywny wpływ na organizm.
Oprócz tego, niektóre przyprawy pozwalają utrzymać prawidłową masę ciała. Jeśli chcesz stracić kilka kilogramów, nie żałuj sobie tych ziół, które opiszemy w dalszej części tego artykułu.
10 ziół i przypraw, które przyczyniają się do utraty wagi.1. Żeń-szeń


Żeń-szeń jest ceniony za to, że zwiększa poziom energii i przyśpiesza metabolizm. Na temat żeń-szenia prowadzono intensywne badania, które wskazują, że przyczynia się on do utraty zbędnych kilogramów. Myszy z cukrzycą, które przyjmowały wyciąg z żeń-szenia nie tylko były bardziej wrażliwe na działanie insuliny, ale także straciły sporo na wadze.


2. Pieprz kajeński


Kapsaicyna to składnik, któremu papryka zawdzięcza swoją ostrość. Dzięki niej, można zmniejszyć ryzyko otyłości i zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii. Kapsaicyna zmniejsza także grubość tkanki tłuszczowej i obniża poziom tłuszczu we krwi, a także hamuje rozwój komórek tłuszczowych.


Jedną z korzyści, którą osiągamy dzięki kapsaicynie jest to, że poprawia ona termogenezę organizmu. Wpływa to na szybsze spalanie tłuszczu i delikatne zwiększenie temperatury ciała. Badania sugerują, że przyjmowanie produktów o działaniu termogenicznym może poprawić Twój metabolizm o 5% i zwiększyć spalanie tłuszczu nawet o 16%. Dzięki przyjmowaniu kapsaicyny pozbędziesz się problemów z metabolizmem, które pojawiają się podczas odchudzania.


3. Cynamon


To przyprawa, która przyśpieszy Twój metabolizm i przyczyni się do poprawienia poziomu glukozy we krwi. Dzięki temu, jest to jedno z najlepszych ziół dla osób z cukrzycą lub ze stanem przedcukrzycowym. Cynamon obniża znacznie poziom glukozy, trójglicerydów i cholesterolu LDL we krwi. Według niektórych badań, poprawia aż 20 razy metabolizm glukozy, dzięki czemu łatwiejsze jest uzyskanie prawidłowej glikemii.


4. Czarny pieprz


Czarny pieprz zawiera piperynę, która ma nie tylko ostry smak, ale także hamuje pojawianie się nowych komórek tłuszczowych.
Kapsaicyna spala tak dużo kalorii, jak udanie się na 20 minutowy spacer.
Dodatkowo, zwiększa ona biodostępność makro i mikroskładników dostępnych w innych potrawach.


5. Mniszek lekarski


Każda część mniszka lekarskiego jest jadalna i ma mnóstwo działań zdrowotnych. Mniszek daje między innymi uczucie sytości, dzięki czemu dłużej czujesz się najedzony i możesz łatwiej utrzymać prawidłową wagę. Zawiera także mnóstwo antyoksydantów i składnik o nazwie taraksacyna, która działa podobnie, jak inulina i inne odmiany błonnika. Mniszek zawiera nie tylko błonnik spożywczy, ale także beta-karoten, witaminę K1 i inne witaminy i minerały. Dzięki niemu, można ustabilizować poziom cukru we krwi i obniżyć cholesterol, a także oczyścić wątrobę.


6. Gorczyca


Gorczyca należy do rodziny krzyżowych, w której znajdziesz także brokuły, kapustę i brukselkę. Nasiona gorczycy poprawiają metabolizm o 25%, co oznacza, że po zjedzeniu musztardy, znacznie efektywniej spalasz kalorie. Jeśli chcesz spalić 45 kalorii, powinieneś zjeść od 3 do 5 łyżek ostrej musztardy.


7. Kurkuma


Jeśli jesteś fanem curry, w pełni korzystasz z właściwości leczniczych kurkumy. Ta żółto-pomarańczowa przyprawa pasuje do wielu potraw. Kurkumina to jeden z najlepiej zbadanych składników kurkumy, który wpływa na zmniejszenie tworzenia się tkanki tłuszczowej. Mechanizm jej działania jest bardzo ciekawy - kurkuma wpływa negatywnie na stan naczyń krwionośnych, które są połączone z tkanką tłuszczową.


Kurkuma może być użyteczna także wtedy podczas leczenia chorób związanych z otyłością. Zwiększa ona wrażliwość tkanek na insulinę, pomaga przy hipoglikemii i hiperlipidemii i w innych chorobach zapalnych, związanych z otyłością i chorobami metabolicznymi.


8. Imbir


Imbir to kolejne zioło o działaniu rozgrzewającym, które ma działanie przeciwzapalne i wpływa kojąco na układ pokarmowy. Badania wskazują na to, że imbir ma działanie termogeniczne i poprawia metabolizm. Hamuje także apetyt i pozwala zachować prawidłową masę ciała.


9. Kardamon


Kardamon ma bardzo aromatyczny zapach i słodko-ostry smak. On także ma działanie termogeniczne, pozwala zwiększyć metabolizm organizmu i zwiększyć spalanie tłuszczu. Jest bardzo popularny w medycynie ayurwedyjskiej, która wywodzi się z Indii.


10. Kumin


Kumin to zioło, które ma pozytywny wpływ na trawienie i zwiększa ilość energii. Wpływa też na mniejsze wahania poziomu glukozy u osób z cukrzycą typu II. Odkryto także, że kumin poprawia pamięć i działa przeciwstresowo.


Jakie jeszcze zioła są dobre dla Ciebie?


Jest ich znacznie więcej, niż możesz sobie wyobrazić.
Zioła i przyprawy to najważniejsze źródło antyoksydantów w diecie.
W wielu przypadkach są one skuteczniejsze, niż tabletki, a nawet owoce. Na przykład, goździki i cynamon zawierają aż 30% fenolu. Czarne jagody, które także określa się jako bogate w antyoksydanty, zawierają jedynie 5% fenolu.


Inny dobry przykład tego, jak wartościowe są zioła, to oregano, zawierające 43 razy więcej antyoksydantów niż jabłka, 30 razy więcej niż ziemniaki, 12 razy więcej niż pomarańcze i 4 razy więcej od czarnych jagód. Jedna łyżeczka świeżego oregano ma taką aktywność antyoksydacyjną, co średniej wielkości jabłko.


Poszczególne zioła różnią się swoją aktywnością antyoksydacyjną. Jedne z badań, opublikowanych w Journal of Medicinal Foods, wykazały dokładne powiązanie między zawartością fenolu w przyprawach, a ich zdolnością do hamowania produkcji szkodliwych produktów ubocznych, które prowadzą do chorób serca i przedwczesnego starzenia się.
Pamiętaj o tym, by kupować zioła w dobrych sklepach zielarskich lub hodować je samodzielnie. W większości przypadków samo dodawanie przypraw do posiłków nie będzie wystarczające do znacznej utraty zbędnych kilogramów. Jeśli jednak połączysz się z dietą i ćwiczeniami, osiągnięcie celu będzie znacznie prostsze. Jeśli chcesz szybko schudnąć, powinieneś uwzględnić między innymi:


Wyeliminowanie lub ograniczenie ilości fruktozy w diecie i zastosowanie odpowiedniej diety, dostarczającej wszystkich składników odżywczych. W tym celu możesz zastosować okresową dietę, która pozwoli Ci szybciej spalić zbędne kilogramy.
Zacznij także ćwiczyć, dzięki czemu spalisz tłuszcz i zwiększysz ilość masy mięśniowej. Im więcej masz mięśni, tym szybciej spalasz tłuszcz.
Przestań traktować jedzenie emocjonalnie. Przed każdym posiłkiem zastanów się, czy jesz po to, by zaspokoić głód czy dlatego, że się źle czujesz.


Komentarze