Jakie korzyści zdrowotne ma korzeń mniszka lekarskiego?

Wiele osób traktuje mniszek jako chwast, jednak to zioło o bogatej tradycji stosowania. Mniszek lekarski był stosowany już w czasach starożytnych, ze względu na działanie lecznicze na wątrobę. W medycynie koreańskiej wykorzystuje się go, by zwiększyć poziom energii i chronić zdrowie.
Bardzo często stosuje się go w Meksyku, natomiast w innych krajach, nieco zapomniano o jego działaniu. Badacze okryli jednak, że zawiera składniki o silnym działaniu farmakokinetycznym. Mniszek lekarski wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i chroni wątrobę.
Moc antyoksydantów i ochrona przed obrzękami
Mniszek lekarski zawiera dokładnie przebadane substancje chemiczne. Badania wskazują na to, że antyoksydanty z mniszka lekarskiego, skutecznie zmniejszają zaczerwienienia.
Sprawdzając jego działanie antyoksydacyjne, badacze podawali mniszek królikom na diecie dostarczającej dużą ilość cholesterolu. Wyniki potwierdziły, ze mniszek pozytywnie wpływa na aktywność enzymów usuwających wolne rodniki i ilość lipidów we krwi. Można wnioskować, że mniszek lekarski chroni nas przed stresem oksydacyjnym, silnie powiązanych z chorobami układu krążenia.
Wpływ mniszka lekarskiego na system trawienny i pęcherzyk żółciowy
Tutaj po raz pierwszy odwołam się do badań z mojego miasta Lublina - Instytut Medycyny Wsi badał działanie kwasu kynureninowego, aminokwasu, który ma wpływ na układ trawienny, a w szczególności, na wydzielanie żółci. Najwięcej tego składnika zawiera właśnie mniszek lekarski. Z uwagi na to, że mniszek wspomaga wydzielanie żółci i usuwanie wraz z nią toksyn z organizmu, może być pomocny we wspomaganiu odporności. W badaniach porównywano aktywność karczocha, mniszka lekarskiego, kurkumy i rozmarynu. Wyniki pokazały, że wszystkie te zioła można zastosować w problemach z woreczkiem żółciowym.
Powiązanie z wątrobą

Czy wiesz, że stosowanie paracetamolu jest przyczyną uszkodzeń oksydacyjnych wątroby? Czy środki zawierające naturalne antyoksydanty mogą im zapobiegać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przebadano ekstrakt z mniszka lekarskiego, sprawdzając, czy może przeciwdziałać zmianom spowodowanym nadużywaniem paracetamolu. Po przeprowadzeniu badań na zwierzętach, potwierdzono skuteczny wpływ ekstraktu z mniszka.

Komentarze