5 naturalnych alternatyw dla fluoru

Fluor to substancja, która może działać jako neurotoksyna i zaburzać funkcjonowanie układu wydzielniczego. Niestety, ale producenci past do zębów o tym nie pamiętają i ładują go do wszystkich produktów, dlatego trudno go uniknąć. Mam dobrą nowinę - nie jesteś skazany na zatruwanie się fluorem, ponieważ jest dla niego wiele alternatyw.

Naturalne alternatywy dla fluoru
Dbanie o zdrowe zęby i dziąsła wymaga trzech rzeczy - czasu, zaangażowania i odpowiednich narzędzi. Najważniejsze jest regularne mycie i nitkowanie zębów, a także ograniczenie ilości cukru. Mimo tego, że fluor jest często postrzegany jako coś, co jest konieczne, dla zdrowia jamy ustnej, można znaleźć dla niego wiele alternatyw. Oto pięć suplementów, które warto zastosować do pielęgnacji jamy ustnej.
1 Neem
Neem jest niesamowite Są badania, które wskazują, że neem ma lepsze działanie niż tradycyjne produkty do pielęgnacji jamy ustnej, jeśli porównamy jego wpływ na tworzenie się płytki. Inne badania sugerują, że ma niezwykły wpływ na zmniejszenie zapalenia dziąseł. Jeśli chcesz sprawdzić na sobie jego działanie, poszukaj w sklepach pasty do zębów bez fluoru, z ekstraktem z liści neem.
2. Olej kokosowy
Olej kokosowy jest znany ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, a jednocześnie jest znacznie bezpieczniejszy od triklosanu. Ta substancja znajduje się wielu pastach do zębów i wpływa niekorzystnie na układ hormonalny. Olej kokosowy można wykorzystać nawet jako pastę do zębów! Spowalnia on wzrost bakterii, które mogą prowadzić do powstania płytki nazębnej. Warto także ssać go, co spowoduje, zmniejszenie ilości płytki.
3. Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek ma działanie nawilżające i przeciwbakteryjne. Ją także można wykorzystywać do płukania jamy ustnej. Pojawiają się już badania wskazujące na to, że oliwa działa skuteczniej, niż tradycyjne metody pielęgnacji, dlatego naszym zdaniem, warto ją zastosować.
4. Olejek z oregano
Olejek z oregano jest stosowany na miliony sposobów - dbanie o zdrowie jamy ustnej to tylko jedno z nich. Może być wykorzystywany w problemach z bólem zębów, wrzodami w jamie ustnej i uszkodzeniami naskórka. Olejek z oregano ma silne działanie, dlatego zawsze należy stosować go w rozcieńczeniu. Rozpuść go na przykład w oliwie. Taką mieszaninę możesz używać jako płyn do płukania ust. W internecie znajdziesz wiele firm, które zajmują się produkcją olejku z oregano.
5. Balsamowiec mirra
Wykorzystuje się ją w walce z halitozą i jest składnikiem niektórych past do zębów bez fluoru. Mirra ma działanie bakteriobójcze na bakterie, które są przyczyną nieświeżego oddechu. Podobnie, jak inne składniki opisane w tym artykule, wspiera zdrowie dziąseł. Badacze wykazali także, że jest efektywnym sposobem na walkę z chorobami dziąseł. Zwracaj uwagę na to, czy produkty, które stosujesz do pielęgnacji jamy ustnej, zawierają mirrę i inne, pożyteczne składniki.
Jak prawidłowo dbać o zdrowie zębów i dziąseł?
Gdy już znasz wyżej wymienione preparaty, nie jesteś skazany na dalsze zatruwanie się fluorem. Mirra, olej kokosowy i neem są bardzo efektywne i nie mają żadnych efektów ubocznych. Warto także pić dużo wody, unikać napojów zawierających dużo węglowodanów, jak coca-cola czy soki owocowe, a także myć zęby dwa razy dziennie pastą bez fluoru. Dodatkowo, nie zapominaj o przyjmowaniu witaminy D, która ma pozytywne działanie na zdrowie zębów i dziąseł.

A czy Ty także unikasz stosowania fluoru? Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Komentarze