Podstawowe założenia diety pięciu przemian

Według starożytnych Chińczyków, wszystkie rzeczy na świecie można przydzielić do pięciu rodzin, które charakteryzują się różną wibracją- żywiołów wody, drewna, ognia, ziemi i metalu. W organizmie te pięć żywiołów odnosi się do pięciu narządów- nerek, wątroby, serca, żołądka i płuc. Wszystkie z nich są niezbędne do życia. Zazwyczaj jedne spośród tych organów jest silniejszy niż pozostałe. Wpływa to na osobowość styl życia oraz decyzje i wybory życiowe, takie jak jedzenie, zabawa, moda, spanie, gry, praca itd. 


Jeśli jeden z organów za mocno dominuje, wtedy należy wziąć się za wzmocnienie reszty organów oraz zwiększyć wpływ innych żywiołów na organizm. Dzięki temu osiągniemy harmonię i ustrzeżemy się od negatywnych skutków dysharmonii w organizmie.
W Diecie pięciu przemian ważne jest zrównoważenie wewnętrznych i zewnętrznych czynników wpływających na nasz organizm. Nauka równowagi w diecie pięciu przemian jest kluczową sprawą. Należy upewnić się, że dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, które wpływają na odpowiednie organy. Jednym z najlepszych sposobów na stworzenie równowagi jest łączenie pokarmów, które zawierają wszystkie pięć smaków- słony, kwaśny, gorzki, słodki i pikantny. Należy łączyć je według osobistych preferencji. Oto krótka lista produktów związanych z każdym z żywiołów.

Woda
Wszystkie słone pokarmy i ciemne jedzenie (o kolorze fioletowym, czarnym i niebieskim). Ponadto świeże i solone ryby, kawior, jaja, skorupiaki, wszelkiego rodzaju owoce morza. Wieprzowina, fasola, wodorosty, sos sojowy, figi, borówki, jeżyny, bakłażany, kapusta włoska, dziki ryż, orzechy włoskie, nasiona sezamu, nasiona słoneczniki, pestki dyni. Produkty te mają działanie zmiękczające. Promują nawodnienie organizmu i ukojenie ciała. Najwięcej korzyści przyniosą one nerwowym, chudym i odwodnionym ludziom.

Drewno
Z żywiołem drewna łączą się wszystkie kwaśne pokarmy. Należy do niego wiele zielonych i szybko rosnących roślin. Dodatkowo w żywiole tym zawarty jest kurczak, wątróbka, dziczyzna, pszenica, warzywa takie jak brokuły, boćwina, szpinak, kapusta, szparagi i seler. Owoce takie jak grejpfrut, śliwki, ananas. Ocet, jogurt, oliwki. Wszelkie produkty które łączą się z żywiołem drewna działają na układ ruchowy. Szczególnie korzystne są dla osób rozproszonych, niezdecydowanych i tych, które często zmieniają zdanie.

Ogień
Do tego żywiołu należy wszelka gorzka żywność i ta o zabarwieniu czerwonym. Zwłaszcza żywność przypominająca kształtem serce. Należą do niej jagnięcina, rukola, mniszek lekarski, rzeżucha, pomidory, skórki owoców cytrusowych, morele, kumkwat, śliwki, maliny, truskawki, rabarbar, papryka, pieprz cayenne, wino, piwo, kawa, herbata, ciemna czekolada i napoje gazowane. Te produkty mogą zmniejszyć ciepło i suche fluidy. Powinni je spożywać osoby z nadwagą, spowolnieni, przegrzani i agresywni ludzie.

Ziemia
Do żywiołu ziemi należą wszystkie słodkie, bogate w skrobię pokarmy. Zwłaszcza żółta i pomarańczowa żywność. Możemy wymienić tu wiele warzyw korzennych i słodkich miękkich owoców. Ponadto do tego żywiołu możemy zaliczyć wołowinę, proso, jęczmień, żyto, cukier, czekoladę mleczną, kantalupę, gotowaną cebulę, kukurydzę, owies, arbuz, słodkie jabłka, czereśnie, daktyle, winogrona, brzoskwinie, marchew, kapustę, ziemniaki, banany, okrę, buraki, ogórki, migdały, orzechy kokosowe i inne tropikalne owoce, takie jak mango i papaja. Grzyby, soczewicę, suszony groch, miód, syrop klonowy, syrop ryżowy. Te produkty neutralizują toksyny w organizmie. Szczególnie polecane są osobom nerwowym i słabym, które mają problemy z nadmierną agresją.

Metal
Do żywiołu metalu należą wszystkie pikantne i ostre potrawy, a także biała żywność. Również wiele ziół oraz przypraw. Nie należy spożywać wielu produktów związanych z tym metalem, ponieważ są one ostre i mają bardzo proste smaki. Najczęstszym smakiem, który możemy zaobserwować w tej grupie jest smak umami. Wiąże się on z glutaminianami zawartymi w tej żywności. Do żywiołu metalu zaliczamy borowiki, parmezan, biały ryż, mleko, śmietanę, białe sery, rzodkiew, surową cebulę, czosnek, szczypiorek, kalafiora, rzepę, tofu, korzeń lotosu, gruszki, kalarepę, cynamon, miętę, estragon, majeranek, rozmaryn, tymianek, goździki, nasiona kopru, chrzan, musztardę, bazylię, gałkę muszkatołową. Produkty te wspierają cyrkulację energii w organizmie. Zalecane są dla ludzi zimnych, powolnych, ociężałych.

Produkty można łączyć nie tylko pomiędzy dwoma żywiołami. Należy również zwrócić uwagę na sposób przyrządzania jedzenia. Na przykład surowa cebula należy do żywiołu metalu, natomiast gotowana cebula jest słodka i staje się produktem charakterystycznym dla żywiołu ziemi. Żywność może również zmieniać przyporządkowany jej żywioł w zależności od etapu rozwoju. Na przykład zielony pomidor jest bardzo kwaśny i w związku z tym łączy się z żywiołem drewna. Jednak, kiedy dojrzeje, czerwonego pomidora możemy zaliczyć do żywiołu ognia.

Ważne jest również to, żeby stawiać na konkretne żywioły w konkretnych porach roku. Zimą należy skupić się na żywiole wody, we wczesnym lecie na ogniu, w późnym lecie na żywiole ziemi. Żywność z grupy metalu należy spożywać częściej jesienią.

Komentarze