Zielona kawa - nie tylko na odchudzanie


Kawa zielona jest jednym z preparatów, które przyciągają uwagę mediów i pacjentów. Nieprażone nasiona zielonej kawy mają wiele pozytywnych właściwości, z których jednym z najważniejszych, jest wspomaganie odchudzania. Ostatnie badania na ten temat wykazały, że osoby z nadwagą traciły dzięki niej kilka kilogramów w krótkim czasie. Jedyną zmianą w ich diecie było to, że zaczęli przyjmować suplementy diety z zieloną kawą. 

Przyjrzyjmy się bliżej tym informacjom
Badania przeprowadzono na uniwersytecie w Scranton (Pensylwania), uczestniczyło w nich 16 osób z nadwagą lub otyłością. Przyjmowali oni kapsułki zawierające ekstrakt z zielonej kawy. Grupę podzielono na 3 części. Niektórzy otrzymywali niską dawkę zielonej kawy, inni wysoką dawkę ekstraktu, a pozostali - placebo. Eksperyment trwał 22 tygodnie. Kapsułki przyjmowano dokładnie 30 minut przed każdym posiłkiem, trzy razy dziennie.

Jak się chudnie na zielonej kawie?

Podczas badań, ludzie nie zmienili ani swoich nawyków żywieniowych, ani nie zwiększyli ilości ćwiczeń. Większość osób schudło około 8 kilogramów, czyli około 10% masy ciała. Co bardzo interesujące, spadek nie polegał jedynie na usunięciu wody z organizmu. Ilość tłuszczu w organizmie zmniejszyła się aż o 16%. To bardzo ciekawe, bo dieta tych osób zawierała około 2400 kalorii, a odchudzający się tracili dziennie około 400 kalorii dzięki ćwiczeniom. Dieta nie była zbyt restrykcyjna i sama nie spowodowałaby utraty tak dużej ilości kalorii. Wynika z tego, że głównym czynnikiem była sama zielona kawa.
Można z tego wywnioskować, że zielona kawa ma bezpośredni wpływ na spalanie tłuszczu. Badacze byli pewni, że nie mogło być to spowodowane przez kofeinę. Badacze zasugerowali, że dobroczynne efekty zielonej kawy są związane przede wszystkim z kwasem chlorogenowym. To proste - zielona kawa zawiera kwas chlorogenowy, którego nie znajdziemy w prażonych ziarnach kawy. Badania wykazały także, ze ziarna zielonej kawy nie mają żadnego negatywnego działania.

Jak interpretować te wyniki?

Mam nadzieję, że nie zrozumiesz tego tekstu w zły sposób i nie zaczniesz się jednocześnie objadać i popijać torty zieloną kawą. Spotkałem kilka osób, które właśnie tak robiły. Rzecz polega na czymś zupełnie innym. Badania są prowadzone w ściśle określonych warunkach, natomiast eksperymentowanie z własnym zdrowiem w ten właśnie sposób, może być groźne. Musimy zwrócić uwagę na nasz cały organizm i na to, jak na nas działa zielona kawa, a nie tylko na to, że w jednym z badań miała ona doskonałe działanie.

Jeśli chcesz skutecznie schudnąć, zastosuj mądrą dietę, polegającą na zmianie sposobu odżywiania i następnie dodaj do niej ćwiczenia i środki na poprawienie metabolizmu. Jednym z nich jest zielona kawa. Badania były prowadzone jedynie na 16 osobach i trwały krótko. Wiele z osób, które poznałem w sklepie zielarskim, chwaliło sobie działanie zielonej kawy. Spotkałem też ludzi, którzy twierdzili, że zielona kawa nie pomaga, lub że … sprawia, że nie tyją. Ten ostatni przypadek jest dla mnie najbardziej zastanawiający i ciekawy. Suplementy diety, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie wspieranie naszej diety. Jeśli nie zastosujesz zdrowego odżywiania, zielona kawa nie będzie skuteczna.

Jakie działanie ma zielona kawa?

Zielona kawa wykazuje szereg właściwości, oprócz działania odchudzającego. Wynikają one główne z dużej zawartości kwasu chlorogenowego.
  • Usuwa wolne rodniki (jest antyutleniaczem silniejszym od witaminy C)
  • Neutralizuje metale ciężkie
  • Chroni organizm przed nowotworami
  • Poprawia odporność
  • Poprawia pracę wątroby
  • Działa przeciwzapalnie
  • Niszczy wirusy i bakterie
  • Obniża poziom cholesterolu
  • Redukuje poziom glukozy we krwi
Nie zapominajmy o tym, że zielona kawa zawiera dużą ilość kofeiny, która będzie działała pobudzająco. Z wielu rozmów z osobami, które stosują ten suplement wynika, że jest on skutecznym środkiem na podwyższenie ciśnienia. Jeśli zwykła kawa już na Ciebie nie działa i masz problem ze zmotywaniem się do działania, możesz wypróbować właśnie zieloną kawę. Co ciekawe, niewielkie dawki tego preparatu (140 – 720 mg dziennie), obniżają ciśnienie krwi u osób z wysokim ciśnieniem.
Kofeina jest doskonale znanym środkiem moczopędnym, który pozwoli na usunięcie nadmiaru wody. Moim zdaniem, to, że kawa wypłukuje minerały, jest przesadzonym stwierdzeniem, ponieważ takie działanie mają inne metyloksantyny.
Badania nad zieloną kawą trwają, dlatego postaram się je publikować na bieżąco. Liczę na to, że kiedyś dowiemy się jednoznacznie, czy zielona kawa jest skuteczna na odchudzanie, czy też nie.

Działanie oboczne zielonej kawy


Uważam, że zielona kawa jest bezpiecznym preparatem. Jej działania niepożądane są podobne, jak w przypadku zwykłej kawy. To przede wszystkim gonitwa myśli i szybkie bicie serca. Gdy odczuwasz takie objawy, zmniejsz dawkę zielonej kawy i z czasem przejdź do takich, które mają mocniejsze działanie. Wszyscy wiemy, że działanie zwykłej kawy jest słabsze, jeśli pijemy ją codziennie – podobnie jest z zieloną kawą.
W zieloną kawę zaopatruję się w tym sklepie - http://vitamarket.pl/szukaj.html?q=zielona+kawa

Komentarze