Olej z kryla – moc kwasów omega-3 i astaksantyny

Kryl to skorupiak, przypominający wyglądem niewielkie krewetki. Występuje on w bardzo dużej ilości w oceanach, gdzie jest poławiany i następnie przetwarzany. 
Czerwony kolor nadaje mu astaksantyna, która następnie przechodzi do organizmu innych zwierząt. Czy wiedziałeś, że bocian ma czerwony dziób dlatego, że ten ptak zjada dużą ilość raków. Zawierają one tą samą astaksantynę, która zawiera kryl.
Kryl antarktyczny to bardzo bogate źródło składników pokarmowych, które mają szereg działań zdrowotnych. Badania wykazały, że kryl wspiera zdrowie Twojego mózgu, serca, kości i wielu innych organów. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej na temat działania oleju z kryla na Twój organizm.

Zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Podobnie, jak olej z ryby, olej z kryla zawiera dużo kwasów tłuszczowych, które wspierają zdrowie Dieta zachodnia (a także polska) wyróżnia się niechlubnie bardzo niską zawartością kwasów omega-3. Z tego powodu, należy uzupełniać ich niedobór w formie suplementów diety. Oczywiście, najlepiej byłoby przyjmować więcej omega-3, ale nie zawsze jest to proste. Jednym z najlepszych źródeł kwasów Omega-3 jest właśnie olej z kryla. Można go stosować wtedy, gdy w naszej diecie jest za mało kwasów omega-3 ze źródeł naturalnych.
Olej z kryla zawiera kwasy EPA i DHA, które pozwalają utrzymać cholesterol w odpowiednim zakresie. Dzięki nim, można zachować także zdrowie serca. Olej z kryla jest źródłem astaksantyny, super-antyoksydantu, który bardzo mocno wspiera cały organizm.
Omega-3 są bardzo potrzebne dla osób, które borykają się z wysokim poziomem cholesterolu. Jeśli wynosi on u Ciebie ponad 159 mg/dL, powinieneś poważnie zastanowić się nad stosowaniem kwasów omega-3 w diecie. 

Zdrowie stawów

Jeśli chcesz zachować zdrowie, musisz pamiętać o prawidłowym stosunku kwasów omega-3 i omega-6 w swojej diecie. Jeden i drugi rodzajów tych kwasów jest potrzebny dla zdrowia organizmu, jednak w zachodniej diecie jest więcej kwasów Omega-6 niż Omega-3. Z tego powodu, może dojść na przykład do problemów ze stawami. 
Aby dostarczyć większej ilości kwasów Omega-3, warto przyjmować olej z kryla. Dzięki temu, można zmniejszyć opuchliznę, zwiększyć komfort chodzenia i zakres ruchu. Olej z kryla wpływ także na białka C-reaktywne, które są kluczowym elementem, jeśli chodzi o zdrowie stawów i serca.

Zdrowie mózgu

Funkcje poznawcze są wspierane przede wszystkim przez kwasy Omega-3 i fosfolipidy, które są składnikami oleju z kryla. Jest mnóstwo badań, które potwierdzają, że kwasy Omega-3, a zwłaszcza EPA i DHA, wspierają pamięć, nastrój i uwagę. Omega-3 wspiera funkcje mózgu u dorosłych i dzieci, a coraz częściej poleca się stosowanie tej substancji także u dzieci.
Mózg to organ, który składa się w większości z tłuszczu (jest go aż 60%), a najwięcej jest w nim kwasu DHA. DHA ma bardzo ważną rolę w jego pracy i jego poziom maleje wraz ze starzeniem się organizmu. Suplementowanie Omega-3 DHA poprawia jego zdrowie i bystrość myślenia.

Zdrowie kobiety

Problemy z miesiączkowaniem obejmują wiele czynników, takich, jak równowaga hormonalna, problemy z nastrojem i brakiem energii, a także objawy psychologiczne. Większość kobiet odczuwa te objawy na kilka dni przed początkiem cyklu menstruacyjnego. Wahania poziomu estrogenu i progesteronu skutkują takimi problemami, jak zmiany nastroju, wzdęcia, bolesność piersi i nadmierne reagowanie na stres.
Olej z kryla zawiera mnóstwo fosfolipidów, które wspomagają produkcję hormonów i jednocześnie pomagają zmniejszyć objawy PMS. Wykryły to nawet standaryzowane, podwójnie ślepe próby, w których potwierdzono, że olej z kryla znacznie zmniejsza rozdrażnienie kobiet i inne objawy.

Co zawiera najwięcej astaksantyny?

Najwięcej tej substancji zawierają mikroalgi Haematoccoccus pluvialis i drożdże Phaffia rhodozyma. Zawartość astaksantyny w krylu jest nieco niższa, ale i tak jest jej bardzo dużo. Kupując preparaty z krylem zwracaj uwagę na to, czy są stworzone ze zwykłego kryla, czy z kryla antarktycznego. Ten drugi ma znacznie silniejsze działanie. Źródłem tej substancji są także ryby łososiowate i plankton. Astaksantyna jest także pozyskiwana w sposób chemiczny, ale wydaje mi się, że znacznie lepiej jest ją przyjmować w formie naturalnej. Taka będzie się łatwiej wchłaniała i dostarczy również składników odżywczych, takich, jak NKT. 
Kryl antarktyczny jest bardzo wartościowy także dlatego, że pochodzi z wyjątkowo czystych okolic. Moim zdaniem, to znacznie lepszy preparat, niż na przykład smażone ryby (kwasy omega-3 rozkładają się pod wpływem gorąca). Jeśli szukasz alternatywy dla stosunkowo drogiego oleju z kryla, warto zwrócić uwagę na olej konopny, lniany i inne oleje tłoczone na zimno. 
Jakie jeszcze korzyści daje przyjmowanie oleju z kryla? Co o tym sądzisz? Podziel się komentarzami poniżej!
Bardzo dobry olej z kryla możesz kupić w tym sklepie internetowym – olej z kryla.