Ocet jabłkowy – zdrowszy od cydru

Polska jest jednym z niewielu krajów, w których używa się octu spirytusowego, sztucznego produktu, pozbawionego wartości (pod tym względem przypomina cukier). Inne rodzaje octu mają znacznie lepsze właściwości i są używane do gotowania i wielu czynności domowych.

Ocet stosowano także w czasach starożytnych, deklarując, że ma on korzystne właściwości na wszystkie dolegliwości. Jednym z najzdrowszych octów, jakie możesz kupić, jest ocet jabłkowy. O nim także mówi się, że ma wiele właściwości zdrowotnych, a niektóre z nich są udowodnione naukowo. Chodzi między innymi o działanie na odchudzanie, obniżanie poziomu glukozy we krwi i leczenie cukrzycy.
Oto 5 najważniejszych zastosowań octu jabłkowego, które zostały udowodnione naukowo
1. Ocet jabłkowy zawiera kwas octowy, dlatego ma wiele korzystnych właściwości
Podobnie, jak przy tworzeniu alkoholu, proces przebiega w dwóch etapach.
W pierwszym etapie zmiażdżone jabłka (lub cydr) poddaje się działaniu drożdży. Prowadzi to do fermentowania cukru i wytwarzania alkoholu.
Następnie do alkoholu dodaje się odpowiednie bakterie, które prowadzą do wytworzenia kwasu octowego, głównego składnika octu.
We Francji słowo ocet służy nazywaniu także cierpkiego wina.
Organiczny, niefiltrowany ocet jabłkowy, zawiera „matkę”, bogatą w białka, enzymy i bakterie, które dodają gotowemu produktowi kolor.
Wiele osób wierzy w to, że właśnie matka octu jest odpowiedzialna za jego właściwości zdrowotne, ale nie potwierdzają tego badania.
Łyżeczka octu jabłkowego zawiera jedynie 3 kalorie – to więcej, niż tic-tac, ale wciąż bardzo mało.
Ocet nie zawiera witamin i minerałów, ale znajdziesz w nim potas. Dobry ocet jabłkowy zawiera sporo aminokwasów i antyoksydantów.

2. Kwas octowy ma działanie antybakteryjne i niszczy różne rodzaje bakterii
Najlepszym rozwiązaniem jest ocet niefiltrowany, który zabija bakterie i patogeny.
Tradycyjnie używa się go jako substancji oczyszczającej i dezynfekujące Jest używany do leczenia grzybicy stóp, infekcji uszu, problemów z brodawkami i pasożytami skóry, takimi, jak wszy.
Niestety, te właściwości nie zostały potwierdzone naukowo.
Dwa tysiące lat temu Hipokrates, ojciec medycyny, zobaczył, że ocet jabłkowy przyśpiesza leczenie ran.
Ocet jabłkowy jest stosowany także jako środek konserwujący żywność. Badania wykazują, że ma on hamujący wpływ na wzrost bakterii, między innymi E. coli.

Jeśli szukasz naturalnego sposobu na konserwowanie żywności, ocet jabłkowy będzie bardzo przydatny.
Znalazłem informację także o tym, że ocet jabłkowy ma korzystne działanie na leczenie trądziku, jeśli nakłada się go w postaci rozcieńczonej na skórę. Trudno powiedzieć, czy to prawda, dlatego potraktuj tę wiadomość z rezerwą.
3. Ocet jabłkowy może obniżać także poziom glukozy we krwi, dlatego jest korzystny dla osób z cukrzycą
Najbardziej skorzystają z niego osoby z cukrzycą typu 2, która jest powiązana z podwyższonym poziomem cukru (a dokładniej mówiąc – glukozy) we krwi. Dzieje się tak, bo organizm nie jest w stanie produkować jej samodzielnie.
Podwyższony poziom glukozy towarzyszy wielu osobom, które nie mają cukrzycy i może powodować choroby przewlekłe.
Praktycznie każdy skorzysta z ustabilizowania poziomu glukozy we krwi.
Najbardziej efektywnym (i najzdrowszym) sposobem, by to zrobić, jest unikanie węglowodanów złożonych i cukru. Oprócz tego, warto stosować ocet jabłkowy.
Ocet jabłkowy wpływa korzystnie na produkcję i działanie insuliny.
Zwiększa znacznie działanie insuliny podczas jedzenia – dzięki niemu poziom glukozy obniża się nawet o 19 – 34%.

Bardzo silny efekt pojawia się wtedy, gdy zjesz kromkę chleba – wtedy uzyskuje się nawet 34% spadku poziomu glukozy.
2 łyżki stołowe octu jabłkowego wypite przed spaniem, obniżą poziom glukozy o 4%.
Wiele badań, prowadzonych zarówno na ludziach, jak i na szczurach, wykazały, że ocet jabłkowy zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę i zmniejsza skok poziomu glukozy po posiłku. Jednocześnie jego działanie nie jest bardzo mocne, co także jest niekorzystne.
4. Ocet jabłkowy na odchudzanie
Ocet jabłkowy ma korzystny wpływ na gospodarkę węglowodanową i wpływa na odchudzanie.
Kilka badań wskazało na to, że ocet jabłkowy zwiększa uczucie sytości, pozwala na nasycenie się mniejszą ilością kalorii i zrzucenie zbędnych kilogramów.
Jeśli stosujesz go z wysokowęglowodanowymi potrawami (co oczywiście nie jest optymalnym rozwiązaniem), każdego dnia zjesz o około 200 – 275 kalorii mniej.

5. Ocet jabłkowy wzmacnia serce
Choroby sercowo-naczyniowe (jak na przykład zawał), są obecnie jednym z najczęstszych powodów śmierci.
Jest wiele czynników ryzyka, które prowadzą do zawału, można zmierzyć je za pomocą prostych badań. Kilka z nich można obniżyć za pomocą octu jabłkowego.
Badania na szczurach wykazały, że obniża on poziom cholesterolu i trójglicerydów.
Ocet jabłkowy zawiera także kwas chlorogenowy (znany z zielonej kawy), który pozwala na usunięcie cholesterolu LDL.
Podsumowując – ocet jabłkowy jest bardzo ciekawą substancją, która ma wiele korzystnych właściwości. Jeśli chcesz w prosty sposób zrzucić zbędne kilogramy, wykorzystaj jego właściwości i dodawaj go w miejsce zwykłego octu – możesz go kupić na przykład tutaj – ocet jabłkowy