Jakie korzyści dla zdrowia ma syrop z agawy?

Syrop z agawy to kolejny ze słodzików, który jest stosowany, jako alternatywa dla cukru. Czasem nazywa się go także nektarem za agawy. Przypomina nieco miód i pochodzi z tej samej rośliny, z której robi się tequilę. Syrop z agawy jest używany do słodzenia potraw i napojów. Syrop jest dobrym zamiennikiem cukru, ponieważ ma wiele właściwości zdrowotnych. Oprócz tego, że ma doskonały smak, będzie wpływał korzystnie na odchudzanie i leczenie ran. Jeśli chcesz poznać jego właściwości, czytaj dalej.

Czym jest agawa?

W książce Mind Boosters napisanej przez Raya Saheliana, znajdziesz informację o tym, że istnieje kilkaset odmian agawy. Ta roślina jest uprawiana od stuleci. Pochodzi z Ameryki Południowej i została z niej przywieziona do Europy. W XVII wieku sprowadzono ją do Hiszpanii i Portugalii. Agawa to sukulent, którego krewnymi są takie rośliny, jak juka i lilia. 
Uprawia się ją w południowych i zachodnich Stanach Zjednoczonych, ale przede wszystkim w Ameryce Środkowej i Południowej. Roślina ma duże liście ułożone w rozetę, które mają ostre zakończenie. Agawa rośnie bardzo wolno i zakwita tylko raz. 
To niesamowity widok, bo roślina wypuszcza ogromny (nawet 12 metrowy) kwiatostan i produkuje tysiące malutkich kwiatów. 
Rozwijają się z nich owoce, a roślina obumiera. W celach kulinarnych wykorzystuje się wszystkie części rośliny. Kwiaty są jadalne i dodaje się je do sałatek. Liście mają mnóstwo soku i także można je zjeść. Łodyga rośliny może być upieczona przed zakwitnięciem rośliny. Ma ciekawy smak, przypominający melasę. Sok wykorzystuje się do robienia tequili i jako słodzik. Jeden z moich znajomych określił syrop z agawy, jako najsmaczniejszy słodzik, jaki można kupić. 
Jego wytwarzanie jest dość proste – łodygi rośliny ścina się i następnie wyciska się z nich płyn. Następnie należy go filtrować i podgrzać, aby nabrał słodkiego smaku. Syrop jest nieco bardziej płynny od miodu.
Wikipedia podaje, że w USA stosuje się inną metodę – do uzyskania słodkiego smaku syropu wykorzystuje się dobrze znaną pleśń – kropidlaka czarnego. 

Niski indeks glikemiczny

Co sprawia, że agawa jest lepsza od cukru? Cukier to przetworzony produkt bez wartości odżywczych. Nie bez powodu nazywa się go pustymi kaloriami. Agawa ma znacznie niższy indeks glikemiczny, w porównaniu do innych słodzików o podobnym smaku. Oznacza to, że jeśli spożyjemy syrop z agawy, nie podniesie on bardzo poziomu glukozy we krwi. 
Skład syropu różni się w zależności od pochodzenia syropu. Można przyjąć, że zawiera on przewagę fruktozy i nieco mniej glukozy. Im więcej w syropie jest fruktozy, tym niższy jest indeks glikemiczny tego produktu.
Warto pamiętać o tym, że niektóre osoby mają problemy z przyswajaniem fruktozy i dla nich syrop z agawy nie będzie dobrym rozwiązaniem. 
Syrop z agawy dostępny jest w kilku odmianach, które różnią się kolorem. Podobnie, jak w przypadku syropu klonowego – im mocniejszy jest kolor, tym bardziej wyrazisty smak syropu.
Jasne syropy nadają potrawom jedynie słodyczy, natomiast ciemniejsze mają własny smak. 
Warto wspomnieć jeszcze o tym, że syrop z agawy bardzo dobrze rozpuszcza się na zimno. Jeśli lubisz mrożoną herbatę, będzie doskonałym wyborem. 

Zastąp cukier syropem z agawy

Warto skorzystać z tego, że syrop z agawy jest słodki, ale ma niski indeks glikemiczny. Z tego powodu, będzie dobrze zastępował cukier. Podobnie, jak w przypadku innych słodzików, można go wykorzystywać we wszystkich zastosowaniach, w których użyłbyś cukru. Jeśli w przepisie należy dodać 3 łyżeczki cukru, wystarczy, że dodajesz jedną łyżeczkę syropu z agawy. Pamiętaj, że syrop zawiera wodę, dlatego możesz zmniejszyć ilość płynu. Należy wtedy nieco zmniejszyć temperaturę w piekarniku.

Najważniejsze korzyści zdrowotne syropu z agawy

Agawa zawiera saponiny i inne związki korzystne dla zdrowia. Według książki doktora Saheliana, saponiny, które znajdziesz w takich roślinach, jak quinoa i żeń-szeń, mają działanie przeciwzapalne i wspierają działanie układu odpornościowego. Mają także działanie bakteriobójcze. 
Starożytni Aztekowie używali syropu z agawy po to, by leczyć rany. Zawiera on także inulinę, jedną z form błonnika. 
Badania wykazały, że inulina jest efektywnym sposobem na odchudzanie. Ma niewielki wpływ na poziom glukozy we krwi, zwiększa uczucie sytości i zmniejsza apetyt. Inulina obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów i zwiększa wchłanianie składników odżywczych, takich, jak izoflawony, wapń i magnez. Ma także korzystny wpływ na jelita, ponieważ zmniejsza objawy owrzodzenia, zespołu jelita wrażliwego i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Gdzie można kupić syrop z agawy?

Syrop z agawy możesz kupić w sklepach ze zdrową żywnością i w supermarketach. Osobiście zaopatruję się w niego w tym sklepie internetowym – Syrop z agawy