Dlaczego warto wybrać kawę orkiszową?

Na rynku jest wiele różnych kaw zbożowych – ostatnio popularnością cieszy kawa orkiszowa, polecana już przez słynną św. Hildegardę z Binden.
W kawie orkiszowej nie znajdziesz kofeiny, dlatego mogą ją pić spokojnie zarówno osoby z problemami z nadciśnieniem, jak i dzieci. Będzie korzystna także dla osób, które nie mogą pić zwykłej kawy, ze względu na jej niekorzystny wpływ na wrzody.

Co to jest orkisz?

Orkisz to prymitywna odmiana pszenicy, która jest uprawiana wyłącznie w gospodarstwach ekologicznych. Jego hodowla na szerszą skalę jest znacznie mniej opłacalna.
Około XIX wieku był popularniejszy od innych odmian pszenicy, natomiast po długim kryzysie i niemal całkowitym braku zainteresowania orkiszem, powraca on do łask.
Orkisz wyróżnia dużą zawartością białka i błonnika, ma natomiast nieco mniej węglowodanów, niż zwykła pszenica. Osoby, które cierpią na nietolerancję glutenu raczej nie powinny pić kawy orkiszowej, bo to zboże zawiera jeszcze więcej potencjalnego alergenu, niż pszenica. Jeśli nie masz uczulenia na gluten, możesz spokojnie pić kawę orkiszową.'
Moim zdaniem, obecnie panuje nagonka na niejedzenie glutenu i zrzucanie na niego odpowiedzialności za wszystkie problemy zdrowotne ludzi. Sprawa jest prosta – jeśli nie masz nietolerancji glutenu, nie jest on dla Ciebie szkodliwy. W piekarniach możesz kupić pieczywo z orkiszu, które jest reklamowane jako zdrowsze, niż inne wypieki i moim zdaniem, warto się na niego przestawić. Oczywiście, jedzenie dużej ilości pieczywa może przełożyć się na szereg negatywnych objawów, takich, jak otyłość.

Jak powstaje kawa orkiszowa?

Moim zdaniem, wszystkie kawy zbożowe mają podobny smak. Kawa orkiszowa powstaje w wyniku palenia jego ziaren. W czasie II wojny światowej ludzie samodzielnie robili kawę żołędziową, prażąc je na płycie, natomiast w okresie PRL popularna była kawa zbożowa. Dziś warto wrócić do kaw zbożowych między innymi dlatego, że są one zdrowsze, od prawdziwej „małej czarnej”.
Orkisz ma szereg interesujących właściwości zdrowotnych, które przechodzą także do kawy:
  • Kawa orkiszowa rozgrzewa organizm i jelita – dzięki temu, będzie wpływała zarówno na subiektywne poczucie temperatury, jak i na zaparcia.
  • Ma przyjemny smak, dlatego może być podawana nawet dla wybrednych gości. Niektóre kawy zbożowe nie pasują wielu osobom – do takich produktów należy na przykład kawa żołędziowa.
  • Kawa orkiszowa zawiera witaminy A, E i D, cynk, miedź i selen.
  • Możesz pić jej ile chcesz – to świetny sposób, jeśli uczysz się po nocach lub długo pracujesz i nie lubisz efektu rozbieganych myśli, następującego po kofeinie. Można ją podawać także dzieciom – o ile posmakuje im ten charakterystyczny produkt.

Myślę, że kawa orkiszowa będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które próbują się odzwyczaić od zwykłej kawy. Widzę to na swoim przykładzie – gdy zacząłem pić yerba mate, otrzymywałem odpowiednią dawkę pobudzenia, ale nie pasował mi jej smak. Kawa orkiszowa znacznie bardziej pasuje do śniadania i myślę, że ma także psychologiczny efekt pobudzający na organizm. Spotkałem się kiedyś z badaniami, w których opisywano, że tak samo pobudza kawa bezkofeinowa i kofeinowa – być może podobnie, jest z kawą orkiszową.

Jak przygotować kawę orkiszową?

  • Na ciepło – przyrządź kawę orkiszową w taki sposób, jaki najbardziej lubisz. Należy ją gotować około 5 minut, by nabrała odpowiedniego koloru i aromatu. Warto dodać do niej cynamon i kardamon.
  • Na zimno – najlepiej wziąć do tego celu kawę w formie rozpuszczalnej i dodać do niej lód i mleko. To idealny sposób na ochłodę.
  • Dodatek do deserów – możesz dodać ją do lodów, ciastek czy syropów, by nadać im dodatkowego smaku.

Czy warto wybrać kawę w formie rozpuszczalnej?

Technologia produkcji rozpuszczalnej kawy orkiszowej jest znacznie bardziej skomplikowana, niż tej w tradycyjnej formie. Z tego powodu, wiele osób uważa, że jest ona mniej naturalna od zwykłej kawy.

Moim zdaniem, dyskusja na ten temat nie ma sensu, ponieważ przypomina tą, nad wyższością kawy sypanej nad rozpuszczalną. Jeśli lubisz w pełni naturalne produkty, którym trzeba jednak poświęcić trochę czasu, to najlepszym rozwiązaniem będzie orkiszowa kawa mielona. Osoby, które wolą szybkie przygotowanie kawy, będą preferowały kawę orkiszową instant.
Ja wolę kawę ekologiczną i naturalną, na przykład taką, jaką można kupić tutaj http://vitamarket.pl/p12893-Kawa-orkiszowa-ekologiczna-250g-BIO-Hildegard.html

Komentarze

  1. Owszem kawa orkiszowa ma bardzo wiele zalet zdrowotnych, ale nie każdy orkisz to ... orkisz. Ważne jest z jakiej odmiany jest prażone ziarno. Na rynku jest wiele pseudoorkiszu (nawet w uprawie ekologicznej), poprzez krzyżowanie z pszenicą. Jedną z oryginalnych odmian, którą leczyła Hildegarda jest Oberkulmer Rotkorn : https://orvita.pl/pl/content/39-orkisz-czy-pseudo-orkisz

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz