15 najważniejszych działań leczniczych kardamonu

Kardamon to wiecznie zielona roślina, która pochodzi z lasów Indii. Jest używany w kuchni indyjskiej, ale stosuje się ją także w Ayurwedzie, jako sposób na pozbycie się problemów ze śluzówką ust, problemów trawiennych i depresji. Nowoczesna nauka poddała kardamon wielu badaniom, dzięki czemu wiadomo, z czego wynikają jego właściwości zdrowotne. Oprócz tego, że nadaje potrawom wyjątkowego smaku, ma mnóstwo interesujących właściwości zdrowotnych.

 1. Trawienie - Kardamon jest spokrewniony z imbirem i może być używany w taki sam sposób, by przeciwdziałać problemom trawiennym. Można go używać przy takich dolegliwościach, jak nudności, zakwaszenie organizmu, wzdęcia, utrata apetytu, zaparcia i wielu innych.
 2. Odtruwanie organizmu - dzięki niemu, można pobudzić działanie nerek.
 3. Nieświeży oddech - w Indii popularnym zwyczajem jest żucie kardamonu po posiłku, dzięki czemu można odświeżyć swój oddech.
 4. Działanie moczopędne - kardamon ma także działanie moczopędne, dzięki czemu można pozbyć się zanieczyszczeń. Pozwala oczyścić drogi moczowe, pęcherz i nerki, usunąć niepotrzebne minerały, nadmiar wody, toksyn i zwalczyć infekcje.
 5. Depresja - nie udowodniono jeszcze działania antydepresyjnego kardamonu, jednak specjaliści od Ayurwedy twierdzą, że jest bardzo skuteczny.
 6. Zdrowie jamy ustnej - kardamon pomaga nie tylko w pozbyciu się złego oddechu, ale także w leczeniu wrzodów w jamie ustnej i problemów z gardłem.
 7. Grypa i przeziębienie - cierpki smak kardamonu działania bakteriobójczo i pozwala zwalczyć przeziębienie i objawy grypy. Ma także korzystne działanie na stan oskrzeli.
 8. Nowotwory - badania kardamonu przeprowadzone na zwierzętach wskazują na to, że pozwala on zahamować rozwój nowotworów.
 9. Ciśnienie krwi - podobnie, jak inne zioła o działaniu moczopędnym, kardamon szybko obniża ciśnienie krwi.
 10. Skrzepy krwi - kardamon zapobiega powstawaniu skrzepów krwi i zlepianiu się jej płytek, które przyklejają się do ścian naczyń krwionośnych.
 11. Działanie antyoksydacyjne - Witaminy, fitoskładniki i oleje eteryczne, które zawiera kardamon, mają działanie antyoksydacyjne, usuwają wolne rodniki z krwi i zapobiegają starzeniu.
 12. Patogeny - Olejki lotne w kardamonie hamują wzrost wirusów, bakterii, grzybów i pleśni.
 13. Działanie przeciwzapalne - podobnie, jak imbir i kurkuma, kardamon ma szereg właściwości przeciwzapalnych, dzięki czemu likwiduje ból i opuchliznę. Działa szczególnie skutecznie na błony śluzowe w ustach i gardle.
 14. Czkawka - kardamon ma działanie rozkurczające, dlatego pozwala szybko pozbyć się czkawki. Pomaga także w leczeniu mimowolnych skurczy mięśni, takich, jak skurcze brzucha i jelit.
 15. Afrodyzjak - kardamon to także silny afrodyzjak, który pomaga przy impotencji.

Warto skorzystać z jego właściwości i stosować go jako przyprawę zarówno w formie czystej, jak i w mieszankach przypraw.  

Komentarze

 1. Sproszkowany i dodany do pasty podobno znakomicie wybiela zęby - znajoma wyczytała to w jakiejś książce, ale przeszukiwanie wujka google'a dało marne rezultaty i nie wiem, czy taki sposób jest bezpieczny dla szkliwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio używam dużo kardamonu, szczególnie w połączeniu z cynamonem ale chyba po powyższych info powinnam przestać! :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz