Syrop klonowy – najważniejsze właściwości

Syrop klonowy to tradycyjny słodzik, bogaty w składniki odżywcze. Jest znacznie lepszym wyborem niż większość bardzo tanich i wysokoprzetworzonych słodzików, które możemy znaleźć w sklepach. Wersja Grade B jest ciemniejsza i zawiera więcej składników odżywczych, niż Grade A, dlatego jest wybierana częściej przez osoby, które dbają o zdrowie.
Podobnie, jak przy wielu innych produktach spożywczych, podczas zakupu syropu klonowego zwracaj uwagę, czy jest produkowany przez małych producentów w organiczny sposób. Najlepszy syrop klonowy jest to ten, który pochodzi z prawdziwych lasów z wieloma gatunkami drzew – sprawdza się znacznie lepiej, niż ten z plantacji klonów.

Skład syropu klonowego

Syrop klonowy jest jednym z tych produktów, na które warto zwrócić uwagę – to znacznie więcej, niż po prostu słodzik. Jest nie tylko bogaty w składniki odżywcze, takie, jak mangan i cynk. Kilka lat temu odkryto w nim aż 34 substancje, które mają korzystne działanie na organizm człowieka.
Proces pozyskiwania syropu ma długą tradycję – w podobny sposób uzyskiwali go Indianie z Ameryki Północnej. Używali go na dwa sposoby – jako pokarm i jako lek. Robili oni niewielki wcięcia na drzewach za pomocą tomahawków i następnie używali kawałków kory brzozowej, by zbierać sok. Następnie zagęszczano go do formy syropu, przez usuwanie nadmiaru wody. Robili to w ciekawy sposób. Pierwsza metoda polegała na wrzuceniu do syropu gorących kamieni, a drugi na zostawianiu go na mrozie i usuwaniu zamarzniętej wody.
Gdy w Ameryce pojawili się osadnicy, byli zafascynowali zarówno sposobem pozyskiwania syropu, jak i jego pysznym, naturalnym, słodkim smakiem. Biali znaleźli inną metodę – sok pozyskiwali metalowymi rurkami, a następnie podgrzewali go w metalowych garnkach.
Syrop klonowy był głównym słodzikiem używanym w tych rejonach, bo cukier z Indii Wschodnich był bardzo drogi i nakładano na niego podatki. Gdy cukier i inne słodziki bez wartości odżywczych potaniały, syrop klonowy był wykorzystywany coraz rzadziej. Na początku XX wieku produkowano pięć razy więcej syropu klonowego, niż dzisiaj.

Właściwości zdrowotne syropu klonowego

Syrop klonowy zawiera takie składniki, jak cynk, witamina B2 i wapń. Znaleziono w nim także 13 różnych antyoksydantów, które do pory były znane jedynie z występowania w innych częściach roślin. Część z nich ma działanie przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwcukrzycowe.
Badania opublikowane w Journal of Clinical Nutrition w 2007 roku wykazały, że syrop zawiera polifenole i kwas abscysynowy, który odpowiada za wydzielanie insuliny przez komórki trzustki. Dzięki temu, syrop klonowy jest korzystny przy syndromie metabolicznym i cukrzycy.
Według naukowców z Rhode Island, substancje dostępne jedynie w syropie klonowym, mogą posłużyć w przyszłości do stworzenia leków na wiele chorób.
Według uczonych, syrop klonowy należy do czołówki zdrowej żywności i ma wiele korzystnych działań na organizm człowieka. Substancje, które naukowcy znaleźli w syropie klonowym, mają działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Wykazano, że mogą być pomocne w leczeniu nowotworów, cukrzycy i chorób bakteryjnych.
Kolejnym odkryciem jest znalezienie w syropie klonowym dużej ilości fenoli, które mają silne działanie antyoksydacyjne i także wpływają na stan pacjenta z cukrzycą.

Wspieranie pracy wątroby. 

Badania pilotażowe prowadzone w Tokio, wykazały, że szczury, które spożywały syrop klonowy miały znacznie lepsze wyniki badań wątroby, niż te otrzymujące zamiast niego cukier.
Na pracę wątroby wpływają nasze wybory zdrowotne – zła dieta, stres i niedobór ćwiczeń, a także ekspozycja na zanieczyszczenia, zawierające dużą ilość wolnych rodników. Wstępne wyniki tych badań wskazują, że nawet wybór odpowiedniego słodzika może być bardzo ważny, jeśli chodzi o zdrowie wątroby. Syrop klonowy jest znacznie lepszym wyborem niż cukier, bo zawiera wartościowe polifenole, antyoksydanty, witaminy i minerały. 

Polecam syrop klonowy z tego sklepu : http://vitamarket.pl/p7830-Syrop-klonowy-250g.html

Syrop klonowy Maple Joe