Olej z rokitnika – dwie odmiany, niepowtarzalne działanie

Rokitnik to roślina używana początkowo jedynie w Azji i Europie, a dziś odnosząca triumfy na całym świecie. Szczególnie popularny jest olej z rokitnika, który ma wiele korzyści zdrowotnych, w szczególności działanie przeciwstarzeniowe. Jeśli chcesz dowiedzieć na jego temat, czytaj dalej!
Informacje na temat oleju z rokitnika

Olejek z rokitnika jest pozyskiwany z rośliny, należącej do rośliny Elaeagnaceae, która pochodzi z obszarów górzystych i wybrzeży Azji i Europy. Jego botaniczna nazwa to Hippophae rhamnoides, co oznacza „drzewo, które sprawia, że konie lśnią”. To stwierdzenie nawiązuje do tego, że sierść koni karmionych rokitnikiem, jest o wiele piękniejsza. Rokitnik ma też podobno leczyć ślepotę u koni.
Rokitnik prawdopodobnie pochodzi z Himalajów, ale są dowody na to, że uprawiali go starożytni Grecy. Rokitnik pojawia się nie tylko w tybetańskich pismach, ale także w dokumentach medycyny indyjskiej, chińskiej i mitologii greckiej. Olej z rokitnika był opisywany przez autorów tworzących biografię Genghis Khana. Oznacza to, że rokitnik jest znany od tysięcy lat.

Dwie odmiany olejku

Olej z rokitnika występuje w dwóch formach – z nasion i z owoców. Jeden i drugi rodzaj oleju pozyskiwany jest z małych, bogatych w substancje pokarmowe, żółto-pomarańczowych jagód. Olej wyciska się z małych, ciemnych nasion lub ze świeżych owoców.
Te dwa rodzaje oleju mają inną zawartość substancji odżywczych, dlatego używa się je w różnych problemach. Olej z owoców jest ciemnoczerwony lub ciemnopomarańczowy i dość kleisty. Olej z nasion będzie żółty lub jasnopomarańczowy, a jego forma będzie płynniejsza. Jeden i drugi ma mocny, piżmowy zapach.

Jak używa się oleju z rokitnika

Rokitnik ma długą historię, jako środek wykorzystywany w medycynie ludowej. Tybetańscy lekarze w czasie dynastii Tang używali go jako środek na wiele problemów zdrowotnych. W 5000 roku przed Chrystusem wykorzystywano go z powodzeniem w Ajurwedzie. Używali go także starożytni Grecy. W Tybecie, Rosji, Mongolii i Chinach, olej z rokitnika był wykorzystywany jako środek na kaszel, poprawę krążenia krwi, wspomagający trawienie i zmniejszający ból.
Olej z rokitnika ma także działanie odmładzające na skórę. Jest używany miejscowo jako środek oczyszczający i peeling. Jest pomocny także przy oparzeniach, ranach, oparzeniach słonecznych, wysypce i innych rodzajach uszkodzenia skóry. Codzienne używanie oleju z rokitnika spowalnia proces starzenia i odżywia tkanki skóry oraz organizmu.


Skład olejku z nasion rokitnika

Olej z rokitnika stał się popularny, ze względu na swój bardzo interesujący skład. Zawiera około 190 składników aktywnych. Stężenie witaminy C w rokitniku jest 12 razy wyższe, niż w pomarańczy. Zawiera on także dużą ilość witamin, minerałów, błonnika i białek. Z tego powodu, można go zaliczyć do grona „superpokarmów”.
Ta jagoda zawiera także tyle samo witaminy E, co zarodki pszenne, 3 razy więcej witaminy A, niż marchewka i cztery razy więcej nadtlenku dysmutazy (która doskonale radzi sobie ze zniszczeniami spowodowanymi przez wolne rodniki), niż żeń-szeń. To jedno z niewielu roślinnych źródeł kwasów omega.
Olej z pestek i olej z owoców rokitnika są bogate w tokoferole i karotenoidy. Zawiera dużą ilość antyoksydantów, takich, jak fenole, terpeny i glukozydy, witaminę A, C i E, beta-karoten, sterole roślinne i pierwiastki śladowe, takie, jak miedź, żelazo, selen i mangan.
Olej z rokitnika to ważne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym składnikiem błon komórkowych. Olejek z pestek i z owoców znacznie się różnią. Olej z pestek zawiera kwasy omega 3 i 6, zwłaszcza kwas linolenowy i alfa-linolenowy (stanowiące około 70%) Olej z owoców zawiera mononienasycone kwasy tłuszczowe i omega 7 (kwas palmitynowy).

Korzyści zdrowotne olejku z rokitnika

Bardzo duża zawartość kwasów tłuszczowych w olejku z rokitnika czyni z niego jeden z najzdrowszych olejów, jakie możesz kupić. Ma działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe, przez co wspiera cały organizm.
Oto kilka najważniejszych zalet olejku z rokitnika:

  • Poprawia stan skóry – można go przyjmować doustnie, lub aplikować miejscowo na zmiany. Zwiększa nawodnienie skóry, jej elastyczność i regenerację. Pomaga w zmniejszeniu objawów trądziku. Olej z rokitnika jest przydatny przy róży, chronicznym stanie zapalnym, powodującym rumień skóry.
  • Wspomaga walkę z nadwagą. Eksperci twierdzą, że kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z pestek, dają organizmowi sygnał, by przestał gromadzić tłuszcz. Jego przyjmowanie może być skuteczniejsze, niż restrykcyjne diety.
  • Olejek z rokitnika hamuje starzenie i rozwój choroby Alzheimera. Witamina B12, którą znajdziesz w oleju z pestek, wspiera czynności poznawcze. Równie ważne są kwasy omega-3 i inne kwasy tłuszczowe, które zawiera ten olejek.
  • Kolejne zastosowanie to leczenie wrzodów i refluksu przełykowego. Olej regeneruje ściany układu pokarmowego, które były narażone na działanie kwaśnej treści żołądkowej. Zmniejsza także zaparcia, ponieważ ułatwia przesuwanie masy pokarmowej.
  • Nawilża suche oczy. To zastosowanie jest szczególnie ważne dla osób pracujących przy komputerze, osób starszych i kobiet w okresie menopauzy, które często mają problemy z suchością oczu. Przyjmuje się go oczywiście doustnie. Olejek przyjmowany przez 3 miesiące zmniejszy takie objawy, jak pieczenie i zaczerwienienie.
  • Zapobiega chorobom wątroby. Badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że może mieć on działanie hepatoprotekcyjne, ze względu na zawartość antyoksydantów. Olej redukuje stężenie aflatoksyny w wątrobie i zmniejsza jej działania niepożądane na organizm. Ma także korzystny wpływ na wydzielanie enzymów wątrobowych i żółci.

Jak powstaje olejek z rokitnika?

To trudny proces, wymagający delikatnego działania. Dzięki niemu można zachować moc i wysoką jakość produktu. Istnieje kilka metod – ekstrakcja rozpuszczalnikiem, wyciskanie na zimno lub na gorąco, a także maceracja. Niestety, każda z nich ma swoje minusy.
Wyciskanie na zimno zachowuje wszystkie właściwości olejku, ale uzyskuje się dzięki niej niewiele olejku. Wyciskanie na gorąco lub wyciąganie olejku rozpuszczalnikami sprawia, że substancje odżywcze tracą swoją moc.
Jedną z metod, która jest bardzo wydajna i zachowuje właściwości olejku, jest ekstrakcja z użyciem CO2.

Jak działa olejek z rokitnika?

Olej z rokitnika może być przyjmowany zarówno wewnętrznie, jak i miejscowo. Podczas stosowania miejscowego, wystarczy nałożyć olej z owoców na stany zapalne, okolice rany i inne zmiany. Dawka olejku przyjmowanego wewnętrznie wynosi zwykle pięć miligram 2 – 3 razy dziennie. Dawka zależy od tego, z jakimi dolegliwościami się zmagasz. Najlepiej ustalić ją z lekarzem.  
Olej z pestek ma szczególnie korzystne działanie na skórę, natomiast ten z nasion, jest korzystniejszy, gdy przyjmujemy go do wewnątrz.

Czy olej z rokitnika jest bezpieczny?

Podobnie, jak przy innych olejach roślinnych, należy zachować ostrożność, zwłaszcza wtedy, gdy zmagamy się z jakąś chorobą. Nie zaleca się podawania go osobom z chorobami jelit, nerek i wątroby.
Olej z rokitnika jest bezpieczny, ale raczej nie podaje się go dzieciom poniżej 12 roku życia. Nie powinno się go przyjmować dłużej niż 3 miesiące, by uniknąć ewentualnego powstania efektów ubocznych. Niektóre osoby są wrażliwe na olejek z rokitnika, dlatego przed jego pierwszym zastosowaniem, należy zrobić test.
Podczas spożywania rokitnika możesz zaobserwować, że Twój mocz zmienił kolor na ciemnożółty lub pomarańczowy i ma inny zapach, ale te objawy nie są groźne. Częste stosowanie olejku na skórę prowadzi do okresowej zmiany jej koloru.
Nie ma żadnych badań na temat używania olejku z rokitnika u kobiet w ciąży, dlatego powinny go unikać kobiety, które planują potomstwo, są w ciąży lub karmią piersią.

Skutki uboczne oleju z rokitnika

Olej z rokitnika może powodować takie skutki uboczne, jak biegunka, skurcze brzucha i problemy trawienne. Unikaj używania dużych ilości tego oleju, bo może prowadzić to do odwodnienia i utraty elektrolitów. Zbyt duża ilość olejku z rokitnika przyjmowana przez długi czas może prowadzić do powstania problemów z nerkami.
Przyjmowanie olejku z rokitnika wspomaga przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, dlatego nie jest on wskazany w przypadku nadciśnienia. Może także obniżyć poziom glukozy we krwi, dlatego osoby z cukrzycą (szczególnie przyjmujące insulinę) powinny zachować szczególną uwagę.
P.S. – dobry olejek z rokitnika kupisz w tym sklepie