Herbata na zrzucenie zbędnych kilogramów – jak działa Pu-erh?

Pu-erh to herbata, która posiada bardzo długą historię i korzystne działanie na odchudzanie.
Herbata Pu-erh należy do odmian poddawanych długiej fermentacji i stworzono ją w roku 1973 w prowincji Yunnan. Gdy pojawiła się w sprzedaży, wywołała duże zainteresowanie. Dziś możesz ją kupić w sklepach z herbatą i w sklepach zielarskich.
Charakteryzuje ją ciekawy smak i mocny napar.
Pu-erh układa się w stosy (podobnie, jak nasze siano), co zapoczątkowuje procesy chemiczne. Dzięki temu, zielona herbata, która jest łagodna i miękka, zmienia się w czerwoną, o zupełnie innych walorach.
W tym procesie bierze udział kilka odmian pożytecznych bakterii, a od ich stosunku, zależy smak herbaty i jej jakość. Z czasem ilość niektórych mikroorganizmów znacznie się zmniejsza, co jest spowodowane powstawaniem w herbacie produktów o działaniu bakteriobójczym. Silne działanie ograniczające wzrost bakterii mają polifenole, główny składnik aktywny Pu-erh.

Stosowanie herbaty we właściwy sposób

Herbata Pu-erh jest zachwalana od wielu lat, ponieważ wpływa na szybsze spalanie tłuszczu i ma bardzo interesujący, ziemisty smak. Jeśli chcesz schudnąć, pijąc tę herbatę, musisz używać jej w odpowiedni sposób.
Najlepszą porą na herbatę Pu-erh jest czas zaraz po posiłku. Wtedy zwiększa trawienie, nie powodując nadmiernego apetytu.

Nie należy pić Pu-erh przed posiłkiem, bo prowadzi to do tycia. Przyczyna jest prosta – herbata trafia do żołądka i zwiększa Twój apetyt.
Z tego samego powodu, nie pijemy ją później, niż pół godziny po posiłku i na pusty żołądek.

Najlepsze metody na to, by skutecznie schudnąć z herbatą Pu-erh

1. Dieta powinna być dopasowana do potrzeb Twojego organizmu. Nie staraj się schudnąć szybko, znacznie bezpieczniejsze jest wolne tempo tracenia kilogramów. Herbata Pu-erh będzie wspomagała odchudzanie i zwiększy poziom energii.
2. Pu-erh nie pomoże, jeśli będziesz odżywiał się w nieprawidłowy sposób. Jedz małe porcje, wybieraj zdrowe pokarmy, takie, jak sałatki, świeże owoce (uwaga na węglowodany) i warzywa. Nie obżeraj się na kolację. Jeśli osiągniesz wymarzoną wagę (czego Ci życzę), pij dalej Pu-erh, by dbać o figurę.
3. Dołącz do diety i herbaty ćwiczenia, dopasowane do Twojego trybu życia i możliwości fizycznych. Jeśli jesteś głodny, dobrym wyborem są przekąski zawierające dużą ilość błonnika.
4. Jeśli pijesz tę herbatę specjalnie po to, by schudnąć i poprawić swoją figurę, powinieneś ją pić zamiast innych napojów. Możesz pić ją kilka razy dziennie, zamiast wody.
5. Efekty działania herbaty nie pojawiają się natychmiast, ale są trwałe. Z czasem polubisz ten ziemisty smak i nie będziesz chciał pić innych odmian herbaty.
6. Herbata Pu-erh najlepiej smakuje bez dodatków. Jeśli ją posłodzisz, możesz być pewny, że dzięki niej nie schudniesz.

Dlaczego jestem głodny po herbacie Pu-erh?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego po tej herbacie odczuwają głód. Dzieje się tak dlatego, że przyśpiesza ona trawienie. Z jednej strony, ma to niekorzystny wpływ, bo masz ochotę coś przekąsić, ale z drugiej, herbata przyśpiesza przesuwanie treści pokarmowej do następnych odcinków przewodu pokarmowego.
Najszybciej (już w jamie ustnej) trawione są węglowodany. Znacznie dłużej zajmuje strawienie białek i tłuszczy. Dzięki Pu-erh z pokarmu wchłonie się znacznie mniej tłuszczu.

Jak zaparzyć tę herbatę?

Zwykle zaparza się około 1 gram herbaty na 50 mililitrów wody. Pu-erh ma szczególne wymagania pod względem czasu parzenia. Pierwsze parzenie trwa od 15 do 20 sekund. Następne parzenie trwa około 20 sekund dłużej i podobnie jest z kolejnymi.
Takie zaparzanie pozwala zmniejszyć ilość garbników w naparze i sprawia, że ma ona dużo antyoksydantów i polifenoli. Dłuższe parzenie zmniejsza ilość tych składników, które są wiązane przez środki o działaniu ściągającym, wydobywające się z liści.
Herbatę możesz kupić zarówno w formie ciasno zwijanych listków, przypominających Assam czy Ceylon, albo w formie prasowanej. Tą drugą najlepiej jest podzielić nożem na mniejsze porcje.