Czy znasz te wyjątkowe właściwości aceroli?

Acerola to roślina, która zawiera 25 - 35 razy więcej witaminy C, niż pomarańcze. Wiele owoców uważanych za dobre źródło witaminy C ma kilkukrotnie słabsze działanie niż acerola.
Kwasu askorbinowego jest tak dużo, że możesz go wyczuć w smaku aceroli. Dodaje się ją także do sałatek owocowych – w takim zastosowaniu będzie zapobiegała brązowieniu jabłek i bananów, co świadczy o jej działaniu antyoksydacyjnym.

Acerola przyjmuje wiele nazw – można spotkać się z takimi określeniami, jak:
 • Wiśnia z Barbadosu
 • Wiśnia z Puerto Rico
 • Wiśnia z Zachodnich Indii
 • Malpighia glabra i Malpighia punicifolia (nazwy łacińskie).
Roślinę uprawia się w krajach tropikalnych – na Karaibach, w południowej Ameryce, Australii, Indiach i USA. Najbardziej znana w Polsce jest acerola z Brazylii, którą możesz kupić na przykład w formie proszku.

Dlaczego warto przyjmować acerolę?

Owoc aceroli zawiera około 1000 – 2300 mg witaminy C na 100 gram. Witamina C jest niezbędna do prawidłowej pracy organizmu i uczestniczy w takich procesach, jak:
 • synteza kwasu foliowego
 • metabolizm tyrozyny
 • synteza białek i tłuszczy
 • metabolizm węglowodanów
 • wchłanianie żelaza
 • oddychanie komórkowe
 • usuwanie wolnych rodników
 • odzyskiwanie utlenionej witaminy E
Owoc aceroli dostarcza także tiaminy, witaminy A, niacyny i ryboflawiny.
Acerola chroni przed zachorowaniami na różne choroby związane z niedoborem witaminy C. Wzmacnia odporność i wpływa korzystnie na dziąsła, także u osób, które noszą protezy. Wskazaniem do jej przyjmowania jest także miażdżyca, ponieważ acerola chroni płytki krwi przed sklejaniem się.
Jest korzystna w przypadku chorób stawów, ponieważ witamina C jest niezbędnym składnikiem wpływającym na syntezę kolagenu. Hamuje reakcje alergiczne, wzmacnia kości i skórę.

Dlaczego acerola, a nie syntetyczna witamina C?

Acerola jest w pełni naturalny, skoncentrowanym źródłem witaminy C. Dzięki niej można szybko uzupełnić niedobory tej substancji i wzmocnić organizm. Witamina C z aceroli szybko się wchłania, a preparat jest wolny od dodatków, które możesz znaleźć w syntetycznych witaminach.
Wiele osób określa acerolę, jako jedną z niewielu „prawdziwych” witamin C, ponieważ jej działanie można zobaczyć bardzo szybko. Nie powoduje także problemów trawiennych i łatwo się ją przyjmuje. To dobry wybór dla osób, które nie lubią łykać tabletek.

Dawkowanie aceroli

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę C zależy od wielu czynników:
 • od wieku
 • stylu życia
 • nawyków dietetycznych
Dawka terapeutyczna witaminy C waha się w szerokim zakresie od 50 do 2000 mg dziennie. W czasie kuracji nowotworowej niektórzy pacjenci decydują się na przyjmowanie jeszcze większych dawek witaminy C w formie zastrzyków.
Witamina C, jako jedna z niewielu witamin, jest usuwana z organizmu i nie da się jej przedawkować.

Działanie antyoksydacyjne i wpływ na wzrok

Witamina C, którą znajdziesz w aceroli, jest silnym, naturalny antyoksydantem. Usuwa z organizmu wolne rodniki, które niszczą komórki i mogą prowadzić do takich chorób, jak nowotwory, miażdżyca i choroba Alzheimera.
Duża ilość witaminy C w aceroli wpływa na to, że jest ona postrzegana jako bardzo silny środek o działaniu antyoksydacyjnym.
Proszek z aceroli dostarcza dużej dawki karotenoidów:
 • Beta-karotenu
 • Beta-kryptoksantyny
 • Luteiny
Spożywanie żywności bogatej w karotenoidy ma wiele korzyści dla zdrowia człowieka, z których najważniejszy jest pozytywny wpływ na wzrok. Badania na temat karotenoidów wskazują na to, że hamują one uszkodzenia wzroku spowodowane starzeniem się. Acerola jest korzystna przy zaćmie i wspomaga widzenie po zmroku.

Acerola przy nowotworach

Antyoksydanty, które znajdziesz w aceroli, mogą zmniejszać ryzyko występowania nowotworów. Witamina C, karotenoidy i antocyjany hamuję między innymi wzrost nowotworów u myszy. Badania na ten temat trwają, a brak działań ubocznych i niska cena aceroli w proszku zachęca do jej stosowania już teraz.

Czy acerola jest bezpieczna?

Acerola jest bezpieczna, natomiast nie ma badań na temat bezpieczeństwa jej stosowania w okresie ciąży i karmienia. Nie powinno się jej przyjmować w przypadku kamieni nerkowych, chorób nerek i przy dnie moczanowej. Przyjmowana zgodnie z zaleceniami producenta, nie powoduje żadnych dolegliwości.

Interakcje

Acerola zawiera dużą ilość witaminy C, dlatego interakcje dla tego owocu są takie same, jak dla innych preparatów tego typu. Wpływa na przykład na lepsze przyswajanie żelaza. Jeśli przyjmujesz leki, przed zastosowaniem aceroli warto skonsultować się z lekarzem.

Jak przyjmować acerolę?

Proszek z aceroli wystarczy wymieszać z wodą, sokiem owocowym lub warzywnym lub dodać do smoothie. Używając naszej aceroli masz pewność, że przyjmujesz naturalny preparat, który nie zawiera żadnych sztucznych dodatków.

Podsumowanie


Acerola to naturalny sposób na wzmocnienie organizmu i uchronienie się od wielu chorób. W naszej ofercie znajdziesz wyjątkową acerolę w proszku, która nie zawiera żadnych dodatków, a jej stężenie wynosi równe 100% ekstraktu 10:1. Już teraz wypróbuj jej właściwości.  

Komentarze