Czy wiesz, na jakie dolegliwości stosuje się witaminę B6?

Witamina B6
Inne nazwy – pirydoksyna, pirydoksal, pirydoksamina, adermina

Zwana nieformalnieradosnym sercowym piromanem. Tu wyjaśnienie: nie zalecamy oczywiście Czytelnikowi aby zajmował się podpaleniami! Greckie słowo pyro jest źródłem słów: piroman, ale także i pirodoksyna, i to nieprzypadkowo gdyż znaczy „ogień”.
Zaś syntetyczną pirodoksyną wyprodukowano p[o raz pierwszy z łatwopalnego płynu – pirydyny, nadto pirydoksyna uczestniczy w znaczący sposób w procesach energetycznych organizmu zarządzających spalaniem węglowodanów – użyta analogia jest zatem jak najbardziej na miejscu.

Omawiając tę witaminę musimy niestety powrócić znowu do szczurów a i także do czynników powodujących pelagrę. 
W latach dwudziestych XX wieku, podczas eksperymentów z witaminami z grupy B zauważono, że karmienie szczurów pokarmem oczyszczonym, ale bogatym w witaminy A, D, B1, B2 i C skutkuje po jakimś czasie wystąpienie u nich symptomów pelagry, których nie usuwało nawet podawanie dużych dawek wit.Bekspozycję promieniowania UV – a był to – jak pamiętamy - czynnik stymulujący powstawanie dermatologicznych objawów pelagry.
Wynikało z tego jednoznacznie iż pelagrę u ludzi wywołuje brak jednego czynnika, zaś schorzenia dermatologiczne u szczurów – brak innego, toteż zaczęto intensywnie szukać ich obydwu.
Okazało się iż jak zwykle – najciemniej jest pod latarnią – owa tajemnicza substancja okazała się być czynnikiem Y z doświadczeń prowadzonych nad drożdżami w mocno zasadowym środowisku i ogrzewanymi w autoklawie przez Coppera i Chicka w roku 1930.
Ową hipotezę potwierdzono doświadczalnie gdy szczurom karmionym syntetyczną karmą z dodatkiem wit.B1 i wit.B2 - u których po kilku tygodniach takowej „diety” wystąpiły skórne znamiona dermatologiczne – symptomy te zanikły gdy zwierzętom podano tajemniczy „czynnik Y” z doświadczeń Coppera i Chicka .
Ów czynnik – odporny na wysoką temperaturę i mocno alkaliczne środowisko (pH 10) został nazwany wit.B6.

Następnie tę substancję wyodrębnili z otrąb ryżowych w 1938 roku Keresztezy i Stevens.
Niezależne badania prowadzone nad wit.B6 prowadzone w Austrii ( laboratorium w Heidelbergu) przez R. Kuhna, potwierdziły te wyniki.
Kuhn zresztą, w 1938 roku otrzymał nagrodę Nobla, ale polityka nazistowskich Niemiec pozbawiła go tego zaszczytu.
Steven i Keresztezy zaś w tym samym 1938 roku wykrystalizowali z otrąb ryżowych białawy o blaszkowato-krystalicznej budowie produkt, dobrze rozpuszczalny w wodzie, charakteryzujący się wysoką temperaturą topnienia (204-206oC), zaś analiza chemiczna wykazywała w jego budowie obecność azotu. Pięćdziesiąt mikrogramów tej substancji dodane zwierzętom doświadczalnym u których sztucznie wywoływano skórne objawy charakterystyczne dla pelagry –niwelowało owe dolegliwości.
Natomiast w heidelbergowskim laboratorium Kuhn wraz ze swoim asystentem Wendtem przeprowadzając badania nad drożdżami uzyskali w drodze dializy kompleks witaminy B6 powiązanej z białkiem, który nie przechodził przez błony osmotyczne.. Poddając ów produkt ogrzewaniu (denaturacja) uzyskali czystą, pozbawioną już białka substancje której 10 mikrogramów dodane do codziennej diety szczurów ze sztucznie wywołaną awitaminozą wit.B6 – leczyło je z objawów chorobowych.
Ze względu na alkaliczne środowisko pochodzenia (doświadczenia Coppera i Chicka) poddano ów produkt reakcji z kwasem solnym i uzyskano w ten sposób chlorowodorek wit.B6 o wzorze sumarycznym C8H12O3NCl dla którego Gyorgy zaproponował nazwę chemiczną chlorowodorek pirydoksyny – zaś czysta pirydoksyna ma sumaryczny wzór C8H11NO3.

W 1939 Kuhn i Wendt ustalili wzór strukturalny pirydoksyny, zaś amerykanie Harris, Folkers i Stiller w tymże 1939 przeprowadzili syntezę tego związku.

Nazwa witamina B6 obejmuje grupę trzech naturalnych i dobrze rozpuszczalnych w wodzie związków pirydynowych ulegających w organizmie wzajemnym przekształceniom i wykazujących podobne działanie biochemiczne. Witamina B6
Jest pochodną pirydyny i występuje ona w zielonych częściach roślin i w wątrobie, a także w nasionach soi, kiełkach pszenicznych, orzechach, rybach itd.(vide – źródła) i produkty te zawierają jej trzy wyodrębnione postacie: pirydoksyną, pirydoksol i pirydoksaminę. – są one koenzymami dla ponad 60 różnych enzymów.

Vademecum biochemii

Fosforan pirydoksolu albo fosfopirydoksal– najbardziej biologicznie czynna postać wit.B6 jak i dwa pozostałe związki pirydynowe połączone z kwasem fosforowym) biorą głównie udział w różnych procesach przemiany aminokwasów – cegiełek życia – z których budowane są białka. Witaminy te uczestniczą w dekarboksylacji i transaminacji ( a więc usuwaniu z aminokwasów grup aminowych NH2 lub ich przerzucaniu na inne związki), w procesach dehydratacji(czyli w odwadnianiu) i w innych. 
Rozmaitość tych funkcji wyjaśnia się przez powstawanie „przejściówki” – tymczasowego połączenia pomiędzy fosfopirydoksalem a aminokwasem zwanym „zasadą Schaffa” – które to połaczenie w zależności od zastosowanego „klucza” – czyli danego enzymu - może ulegać przegrupowaniom wewnętrznym lub rozszczepieniom na inne związki (np. ketokwasy + druga postać fosforyzowanej wit.B6 –fosfopirydoksamina, lub na połaczenie kwas aminooctowy + odtworzony fosfopirydoksal.
Nadto, pirydoksyna jest niezbędnym koenzymem fosforylazy glikogenu – jeśli to co wyżej zapisano jest już trudno czytelne –zapiszemy to w formie zwięzłej i nieskomplikowanej: Witaminę.B6 nasz organizm wykorzystuje do tego by zmieniać białka zawarte w pożywieniu, na białka których potrzebuje nasz organizm, a także wit.B6 służy do tego aby tak przekształcać węglowodany by z postaci „magazynowej” przeszły w formę aktywną, właściwą do wytwarzania energii.
Tak więc witamina.B6 czynnie uczestniczy w przemianach aminokwasów zaś szczególnie ważny jest jej udział w przemianie tryptofanu w efekcie której uzyskujemy kwas nikotynowy i serotoninę – neuroprzekaźnik, określany też mianem hormonu szczęścia (dla zainteresowanych Czytelników Wnikliwych, serotonina zwana też jest skrótowo 5HT lub określa się ją bardziej fachową nazwą - 5-hydroksytryptaminy).
Jako koenzym fosforylazy wit.B6 wpływa na glikogenezę i glikogenolizę w mięśniach, (przemiany energetyczne), zmniejsza także wydzielanie prolaktyny ale to już uwaga dla matek karmiących(!), bierze udział w syntezie białek i kwasów nukleinowych, jest niezbędna do produkcji hemoglobiny; jej brak wpływa w sposób negatywny na przemiany żelaza w organizmie i na jego wbudowanie do hemoglobiny – czerwonego barwnika krwi.


Zwierzęta przeżuwające nie cierpią na niedobór wit.B6 gdyż jest ona produkowana przez florę bakteryjną ich systemu trawiennego.
Witamina B6 dobrze się wchłania w ustroju ludzkim, podawana jest doustnie lub pozajelitowo, w wątrobie zaś ulega utlenieniu do kwasu 4-pirydonowego i w tej postaci jest wydalana z organizmu.
W lecznictwie znajduje zastosowanie w dermatologii, niedokrwistości, leukopenii, agranulocytozie, w stanach zapalnych błon śluzowych.

Witamina.B6 stosowana w megadawkach (u zwierząt doświadczalnych) wywołuje drgawki i zejście śmiertelne.
UWAGA! Pirydoksyna jest dopuszczona do obrotu w sklepach zielarskich tylko w preparatach złożonych: mineralno-witaminowych i witaminowych (np.Magvit B6 czy Magne B6 itp.)


NIEDOBÓR- hipowitaminoza B6 .
Niedobór (hipowitaminoza) wit.B6 występuje tylko wyjątkowo, np. u małych dzieci karmionych wyłącznie sztucznymi odżywkami, oraz u źle odżywiających się alkoholików.
Najczęściej spotykane objawy to:
 • stany zapalne skóry – dermatitis )łojotokowe zmiany na twarzy, podrażnienie języka i błon śluzowych jamy ustnej podobne do akrodynii (zaczerwienienie twarzy, rąk i stóp, zaburzenia trawienne, wypadanie włosów, zaburzenia OUN (ośrodkowego układu nerwowego),
 • zapalenia błony śluzowej jamy ustnej (języka kącików warg),
 • zaburzenia w OUN (apatia, bezsenność, nadwrażliwość, napady drgawek),
 • zwiększona podatność na infekcje,
 • niedokrwistość makrocytarna,
 • leukopenia,
 • zaburzenia czynności szpiku.

NADMIAR –hiperwitaminoza wit.B6
Organizm dobrze toleruje duże dawki witaminy B6. Przy dłuższym stosowaniu pirydoksalu w ilości ponad 2 g (20.000mg) mogą wystąpić zaburzenia neurologiczne połączone z uczuciem stałego przemęczenia.

Źródła wit.B6
Głównym źródłem wit.B6 są produkty zbożowe i ziemniaki pieczone w skórce (pirydoksyna) oraz mięso i wędliny (pirydoksal i pirydoksamina). Szczególnie bogate w pirydoksynę są: wątróbka, ziarna soi, kiełki pszeniczne, orzechy włoskie, ryby, banany, szpinak, awokado, mąka pełnoziarnista, drób.UWAGA - Jako że przemysłowa produkcja mąki powoduje utratę z niej wit.B6 , jest ona dodawana do mąki i innych art. zbożowych i produktów z kukurydzy, jak i popularnych płatków śniadaniowych oraz wyrobów piekarniczych.

Naturalnym źródłem wit.B6 są wysokiej jakości wyroby białkowe, wieprzowina, wołowina, mleko i jego przetwory, nabiał.
UWAGA – zamrażanie produktowe niszczy 70% pirydoksyny, zaś długotrwałe gotowanie powoduje iż większość wit.B6 przedostaje się do wywaru, który rzadko kiedy bywa wykorzystywany


Warzywa i owoce nie mają wiele wit.B6 ½ szklanki brokułów ma tylko 0,15 mg wit.B6.
Stosunkowo dużą zawartością wit.B6 charakteryzują się; awokado – 90 mg/sztuka, banany 0,66 mg/sztuka, drób(kurczak, pierś 85 g) – 0,36 mg, indyk(pierś ze skórą 85 g) – 0,28 mg, tuńczyk z puszki (85g) – 0,30 mg, płastuga (85 g) – 0,20, kiełki pszenicy (1/4 szklanki) – 0,38 mg, kukurydza (ziarna ½ szklanki) – 0,26 mg, ryż brązowy (1 szklanka) – 0,35 mg, soczewica (1 szklanka) – 0,35 mg.
Rekordzistą jest wątroba wołowa w jej 85 gramach znajduje się 0,78 mg wit.B6 .
Jednakże absolutny prymat należy się innemu źródłu wit.B6 :
Ziemniak pieczony ze skórką (1 sztuka) – 0,70 mg!!!!!!!
Brawa dla pyry!

Vademecum dobrej dietetyki
Teraz trochę o jakości. Lejąc benzynę do samochodu, staramy się aby jej jakość była odpowiednia inaczej samochód odmówi posłuszeństwa. Szkoda, iż tej samej troski nie wykazujemy w odniesieniu do własnego organizmu. Czy przyszłoby któremuś z kierowców do głowy aby tuż obok filtra powietrza w samochodzie zainstalować urządzenie które co mniej więcej kilka, lub kilkanaście minut kopci papierosa?
A skądże, przecież by mu się samochód zepsuł!
A jednak to robimy – w odniesieniu do samych siebie.
Paliwo samochodowe raczej kupujemy na stacji benzynowej, nie zaś na bazarze lub przez Internet – gdyż tam to nie wiadomo co byśmy kupili.

A co jemy?

O ile chcemy rozważać problematykę zdrowego odżywiania się to wszelkiego rodzaju „pożywienie” z fast-foodów (kebaby, pizze, hamburgery, frytki, cheeseburgery, parówki, chipsy, itp. produkty) należy zakwalifikować do tzw. śmieciowego jedzenia, które najczęściej będzie trucizną nie zaś pożywieniem. Przyczyną tego jest jak zwykle zysk – produkty smażone są na najgorszych (najtańszych) tłuszczach (np. olej bawełniany! lub jeszcze bardziej poślednie tłuszcze) jak i produkty smażone są najtańsze, a więc najgorszej jakości.
Nadto – starczy porozmawiać z kimś z Sanepidu, czy Zakładów Mięsnych, ażeby nabrać dystansu (jeśli nie wstrętu) do tychże sposobów zaspokajania glodu.
Arnold Schwarzenegger który nakręcił parę niezłych filmów, ma na swym koncie jeszcze jedno zacne osiągnięcie – zakazał sprzedaży fast-foodów i napojów „doenergetyzowujących”w szkołach na terenie Kalifornii.
Warto byłoby przemyśleć czy czasem wszystkie tzw.”jadłodajnie” prowadzące sprzedaż „śmieciowego jedzenia” nie powinny płacić zaporowego podatku, za to że trują ludzi – podobny podatek płacą zakłady przemysłowe o uciążliwym dla środowiska naturalnego charakterze produkcji.
Chcesz truć – to płać!
Normy referencyjne DRI (dzienne dozwolone spożycie)
Niemowlęta--------------od 0 do 12 miesięcy----------------od 0,8-1,0mg/dzień,
Dzieci---------------------od 1 roku do 9 roku życia---------od 1,2do 1,6mg/dzień
Młodzież, chłopcy-------od10-18 lat---------------------------od 1,8 -2,4mg/dzień
dziewczęta---od 10-18 lat---------------------------od 1,6 -1,8 mg/dzień
Dorośli mężczyźni------od 19 do +60--------------------------od 2,2 - 2,4mg/dzień
kobiety---------od 19 do 25 lat------------------------od 1,8 - 2,2 mg/dzień,
kobiety---------od 26 do +60 lat-----------------------od 2,2 – 2,4 mg/dzień
kobiety ciężarne-------------------------------------------------------3 mg/dzień,
kobiety karmiące------------------------------------------------------2,9 mg/dzień
UWAGA; Pirydoksyna jest wykorzystywana przez organizm do zamiany aminokwasów zawartych w pożywieniu na aminokwasy potrzebne naszemu organizmowi, ale jest także istotna w zakresie przemian energetycznych wewnątrz organizmu. Z tychże powodów dawniej zalecane normy spożycia bazowały na matematycznych wyliczeniach referencyjnych ilości wit.B6 potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania., wyliczanych na podstawie ilości spożywanego białka przez przeciętną osobę - - przy założeniu iż przeciętne spożycie białka wynosi 126 g dziennie – daje to dzienne zapotrzebowanie na wit.Brzędu ok. 2 mg jako że na jeden gram białka organizm potrzebuje do jego przetworzenia 0,016 mg wit.B6
Obecne normy DRI są zaniżone – co niepokoi wielu naukowców i dietetyków, jako że witaminy z grupy B mają istotne znaczenie w profilaktyce chorób serca.
Szczególną uwagę na wit.B6 powinni zwrócić kulturyści i osoby uprawiające wyczynowe sporty wymagające forsownego treningu fizycznego
Grupy podwyższonego ryzyka.
Czynniki zwiększające zapotrzebowanie na pirydoksynę to:
 • stres,
 • menstruacja,
 • ciąża,
 • niewydolność sercowa,
 • podeszły wiek,
 • zbyt niski poziom cukru we krwi,
 • zażywanie pigułek antykoncepcyjnych.

Grupy podwyższonego ryzyka/zwiększonego zapotrzebowania:
Osoby stosujące rygorystyczne diety veganie i wegetarianie. W większości owoców i warzyw wit.B6
Jest zbyt mało by pokryć dzienne zapotrzebowanie na nią, toteż dla tejże grupy osób zaleca się spożywanie dodatkowych ilości pełnych ziaren zbóż i orzechów.
Dużym ryzykiem hipowitaminozy wit.B6 są obciążone dzieci które nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego

 • kobiety w ciąży – mają zwiększone zapotrzebowanie na pirydoksynę dlatego zaleca się przyszłym matkom przyjmowanie o 0,8 mg dziennie więcej wit.B
 • osoby przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne mają o 15-20% mniejsze stężenie pirydoksyny niż normalne. Ta grupa winna porozmawiać z lekarzem na temat suplementacji wit.B
 • osoby nadużywające alkoholu – ponad 1/3 alkoholików ma mniejsze stężenie pirydoksyny
 • palacze – substancje zawarte w papierosach niszczą wit.B6
 • kulturyści lub osoby uprawiające sporty wyczynowe wymagające wyczerpującego treningu fizycznego - ich organizm potrzebuje więcej białek budulcowych przeznaczonych na tkankę mięśniową.
 • seniorzy –organizmy starsze mają z reguły upośledzone wchłanianie jelitowe stąd są narażone na mniejsze stężenie wit.B6 w organizmie.

Chorujący na następujące schorzenia/używający niżej podanych leków:
1)padaczka – leczący się fenytoiną - wit.B6 przyspiesza rozkład fenytoiny,
2)nadciśnienie – leczeni hydralazyną
3)reumatoidalne zapalenie stawów - penicylamina,
4)gruźlica – inoniazyd,
5)astma lub choroby układu oddechowego – teofilina.
O suplementacji w w/w przypadkach winien decydować lekarz.
Leki powyżej wymienione zwiększają wydalanie pirydoksyny z organizmu.


UWAGA – suplementacja na własną rękę wit.B6 jest ryzykowna - wit.B6 rozpuszcza się co prawda w wodzie, ale można ją przedawkować. Hiperwitaminoza wit.B6 może powodować nasilenie się niepożądanych objawów neurologicznych (mrowienie dloni i stóp, zburzenie chodu i równowagi). Zmniejszenie dawek na ogół powoduje ustąpienie tych dolegliwości ale równie dobrze mogą się one okazać trwałe w skutkach.
Tego typu reakcje występują z reguły przy megadawkach przekraczających 2000 mg(2 gramy) dziennie ale mogą także zaistnieć przy wartościach zbliżonych.
Za dawki bezpieczne uznaje się dochodzące do 400 mg dziennie (dwukrotne DRI) In dawkom tym ni towarzyszą żadne skutki uboczne – o ile nie zachodzą przy tym jakieś specjalne uwarunkowania (np. spożycie równoległe niektórych leków).
Aby nie ryzykować niepotrzebnie nie należy przekraczać (poza wyjątkami wynikłymi z potrzeby) dawek 50 mg/dziennie.
Działanie pirydoksyny wspomagają – magnez, ryboflawina, selen, witamina C.
Działanie pirydoksyny hamują – alkohol, tytoń, doustne środki antykoncepcyjne i niektóre leki.


Wit.B6 a zdrowe serce.
Pirydoksyna zapobiega niektórym chorobom serca- głównie w aspekcie możliwości przeciwdziałania zlepianiu się płytek erytrocytów i co za tym idzie przeciwdziała ona miażdżycy tętnic która może doprowadzić do udaru serca lub mózgu.
Interesującym jest tu fakt, iż u osób które doznały zawału serca lub udaru mózgu, stężenie pirydoksny jest niższe niż u zdrowych osób – ale nie wiadomo czy to jest skutek czy przyczyna choroby.

Wit.B6 a nadciśnienie
W przypadkach wysokiego nadciśnienia krwi suplementacja dużymi dawkami (ok. 500 mg dziennie) może je obniżyć ale nie należy takich kuracji przeprowadzać na własną rękę – zwłaszcza gdy już się bierze leki na nadciśnienie
Jeśli już chcemy wypróbować wit.B6 jako środek obniżający ciśnienie krwi, należy to koniecznie skonsultować z lekarzem.

Wit.B6 a astma
Istnieje teoria iż w organizmach astmatyków pirydoksyna nie jest właściwie wykorzystywana – toteż suplementacja wit.B6
wit.B6 może spowodować iż jej stężenie będzie zbliżone do właściwego, co może złagodzić proces chorobowy.
Częstym lekiem przeciwastmatycznym jest teofilina, która hamuje właściwe wykorzystanie pirydoksyny przez organizm. Jeśli pacjent przyjmuje teofilinę, powinien porozmawiać z lekarzem odnośnie ewentualnej suplementacji wit.B6

Wit.B6 a cukrzyca.
Zapobieganie powikłaniom cukrzycowym.
Częstym schorzeniem u cukrzyków są neuropatie cukrzycowe – bolesne schorzenie nerwów obwodowych. Objawy tej dolegliwości są bardzo podobne do ciężkich objawów niedoboru piryksodyny, zaś u wielu osób cierpiących na cukrzycę stwierdzono niedobory tej witaminy. Dyskusyjnym problemem w medycynie jest wzajemny związek tych okoliczności; niektórzy z lekarzy stwierdzają wręcz, że neuropatiom cukrzycowym można zapobiec przyjmując dziennie 150 mg wit.B6 .
Jednakże nie należy stosować tej metody na własną rękę, natomiast można porozmawiać z lekarzem na temat jej celowości.

Wit.B6 a zespół cieśni nadgarstka.
Jaki jest pierwszy cud mechaniki?
Wcale nie koło i nie machiny Archimedesa a ….nadgarstek.
Ruchomy – praktycznie w zakresie 360o, pozwala na wykonywanie zarówno bardzo prostych jak i skomplikowanych manewrów; zdecydowanie poza tym góruje – pod względem czasu powstania! - nad kołem i machinami Archimedesa.
Połączenie wielu stawów zapewniają w nadgarstku ściśle zespolone kości, mięśnie ścięgna, i wiązadła, a w ich sąsiedztwie znajduje się wąski tunel (tzw. kanał) przez który przeprowadzone są naczynia krwionośne i nerwy.
Powstały w tej wrażliwej okolicy obrzęk może doprowadzić do ucisku i w efekcie do rozwoju zespołu cieśni nadgarstka, którego cechą charakterystyczną jest silny ból, drętwienie i cierpnięcie palców ręki..
U kobiet zespół ten występuje znacznie częściej niż u mężczyzn.
Brak jest bezpośrednich dowodów na to iż wit.B6 może leczyć lub złagodzić tą dolegliwość, jednakże u większości osób ze zdiagnozowanym zespołem cieśni nadgarstka wykazano bardzo niskie stężenie pirydoksyny, jednakże podawanie chorym większych dawek wit.B6 nie przyniosło poprawy stanu ich zdrowia.

Wit.B6 a PSM – syndrom napięcia przedmiesiączkowego
Brak jest i tu bezpośrednich dowodów na lecznicze działanie pirydoksyny przy tej dolegliwości.
Wprawdzie kobiety przyjmujące w trakcie badań pirydoksynę odnosiły wrażenie iż występujące przy PSM przykre objawy (depresja, bóle głowy, obrzęki, rozdrażnienie) miały łagodniejszy przebieg, ale taką samą poprawę zasygnalizowała grupa pacjentek którym podawano wówczas placebo..
Jednakże wiele pacjentek utrzymuje iż wit.B6 im pomaga – a zważywszy iż zasadą medycyny jest primum non nocere (przede wszystkim nie szkodzić) należy uznać iż dawka 50 mg/dzień w okresie poprzedzającym menstruację, nie powinna zaszkodzić – zaś pomóc może.

INNE CHOROBY W KTÓRYCH wit.B6 MOŻE BYĆ POMOCNA:
 • Czerniak – melanoma – jest to bardzo niebezpieczna postać nowotworu skóry, gdyż bardzo szybko daje przerzuty na inne części ciała. Pirydoksyna może zahamować wzrost czerniaka, ale czynione są dopiero pierwsze próby w tym zakresie, więc nie można tej informacji traktować jako remedium na tą postać nowotworu.
 • Depresja – u osób ze zdiagnozowaną depresją wykryto bardzo niskie stężenie wit.B6 i wydaje się iż przyjmowanie suplementów tej witaminy może tu złagodzić przebieg tej choroby.
 • Poranne wymioty u ciężarnych - 25 mg dziennie łagodzi tą dolegliwość u 1/3 grupy badanych kobiet.
 • Toksyczność leków przeciwnowotworowych - - objawy po chemioterapii przy zastosowaniu wit.B6 mają łagodniejszy przebieg
 • Kamica nerkowa – przy jej najtrudniejszej postaci – szczawianowo-wapniowej – dane lecznicze wskazują iż suplementacja wit.B6 i dodatkowych dawek magnezu może zapobiec nawrotom choroby.Komentarze