Zioła na stany zapalne – nie tylko dla sportowców

Jeśli ćwiczysz – niezależnie od tego, czy robisz to w domu, w siłowni czy jesteś zawodowcem, możesz być narażony na stany zapalne. Najlepszym rozwiązaniem, by się ich ustrzec, jest dodanie do diety kilku naturalnych składników, które mają naturalne działanie przeciwzapalne.
Kulturyści często mówią „no pain, no gain” (nie ma bólu, nie ma masy) i jest to po części prawdą – mięśnie rosną wtedy, gdy pojawiają się w nich mikrouszkodzenia.

Zioła pomagają nieco uśmierzyć ból, co na pewno będzie bardziej motywowało do dalszego treningu.
Dieta wpływa na to, jak szybko regenerują się tkanki. Dzięki węglowodanom i białkom dostarczasz organizmowi odpowiedni materiał, który może wbudować się w tkanki.
Oprócz proszków witaminowych i witamin, warto uzupełniać swoją dietę w te składniki, które mają działanie przeciwzapalne. Na pewno znasz je jako przyprawy do potraw. Zaczynamy!

Kurkuma

Kurkuma na stany zapalne
Kurkuma


Jedno z najbardziej znanych ziół na stany zapalne. Wygląda podobnie, jak kłącze imbiru. Posiada silnie działanie przeciwbólowe, poprawia trawienie i poprawia myślenie. Można ją używać jako dodatek do potraw, a wielu sportowców dodaje ją do drinków proteinowych.

Pietruszka

Pietruszka


Pietruszka zawiera bardzo dużo chlorofilu i 70% dziennej dawki witaminy C w porcji, która zajmuje  całą szklankę. Raczej nie chcesz jej jeść osobno, dlatego możesz dodawać ją do każdej potrawy. Spróbuj dodać ją do smoothie z cytryna i jabłkiem i ozdabiać nią każdą sałatkę. Możesz też pić ją w formie herbaty.

Kolendra


Kolendra to zioło, które ma podobne działanie, jak pietruszka. Zawiera dużo chlorofilu, odkwasza organizm i poprawia trawienie. Poprawia też poziom hormonów i usuwa z organizmu toksyny.  Kolendrę można dodawać na przykład do soków i hummusu. Najlepiej stosować kolendrę wyhodowaną w domu.

Oregano

Imbir

Posiada szereg właściwości zdrowotnych. Ma dużo witamin z grupy B i chlorofilu. Według niektórych źródeł, oregano łagodzi stany zapalne w całym organizmie. Poprawia trawienie i zmniejsza napięcie mięśni, co jest ważne dla sportowców, którzy mają z tym problemy. Możesz go pić w formie herbaty lub dodawać do potraw w formie świeżej i suszonej.


Imbir pomaga zwalczyć ból, sztywność stawów i bóle głowy. Możesz go używać w formie świeżej, jako herbaty, soku lub proszku. Naszym zdaniem, najlepszy jest świeży korzeń.

Inne zioła przeciwzapalne

Takie działanie wykazuje także bazylia, tymianek i mięta. Na stany zapalne pomagają też ostre przyprawy –  pieprz kajeński, cynamon i goździki. Warto korzystać z ich zalet wtedy, gdy na lekarstwa jest jeszcze za wcześnie.