Awokado na cholesterol – prawdopodobnie pomocne

Przyznam, że nigdy nie próbowałem awokado, ale w sieci pojawia się na jego temat tak dużo pozytywnych wypowiedzi, że będę musiał to zmienić. W dzisiejszym wpisie opiszę jedno z badań, które przeprowadzone z użyciem awokado.

Z pewnością wiesz, że tłuszcze dzielą się na „dobre” i „złe”. Podzieliła je w ten sposób nowoczesna medycyna i często mamy mylne pojęcie o wartości różnych produktów zawierających tłuszcz. Tak jest w przypadku słoniny,  która zawiera w stu gramach:

  • kwasy nasycone (złe) – 27,6 gram
  • kwasy nienasycone (dobre) – 51,49 gram 

źródło
Stosunek wynosi mniej więcej 2 do jednego na korzyść dobrych tłuszczy.
W dalszej części tekstu porównamy ten stosunek w awocado.
Według badań przedstawionych w Journal of the American Heart Association, zjadanie jednego awokado dziennie, jako dodatku do zdrowej diety, dostarcza nam dużej ilości zdrowych tłuszczy i pozwala na obniżenie poziomu cholesterolu LDL (czyli złego).
Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwani przeprowadzili badania na osobach z otyłością. W czasie ich trwania wykorzystali 3 rodzaje diety:

  • dietę niskotłuszczową, bogatą w owoce, odtłuszczony nabiał, drób, pełne ziarna zbóż i małe ilości czerwonego mięsa. W tej grupie uczestnicy badania nie jedli awokado.
  • dietę, w której 34 procent kalorii pochodziło z tłuszczu. Posiłki były podobne, jak w pierwszej grupie, ale bogatsze w orzechy i oleje. 
  • trzecia grupa odżywiała się tak, jak druga, ale z dodatkiem jednego awokado dziennie.

Po zakończeniu badań odkryto, że najniższy poziom tłuszczu miały osoby odżywiające się w trzeci sposób. Zanotowano u nich spadek cholesterolu o 14 miligramów na decylitr. W drugiej grupie poziom cholesterolu spadł o 8 mg/dL, a w pierwszej, o 7 mg/dl.

Wnioski z wyników 

Według naukowców, awokado zawiera unikalny zestaw witamin, minerałów, błonnika, fitosteroli i innych skład bioaktywnych. Zdaniem wielu z nich, najważniejszy wpływ miał właśnie błonnik. 
Wniosek jest prosty – zamiast katować niskokaloryczną dietą, lepiej jest do niej dołożyć zdrowe tłuszcze. 
Warto wziąć pod uwagę to, że badanie było ufundowane przez Hass Avocado Board i było przeprowadzone na małej grupie. Nie zapominaj też o tym, ile kalorii ma guacamole.
Stosunek tłuszczów nienasyconych do nasyconych w awokado wynosi 3:1, z czego wynika, że jest zdrowsze od słoniny, ale nie tak bardzo, jak można by się tego spodziewać.