Dlaczego warto jeść otręby?

Otręby – zewnętrza część nasion zbóż, to nie tylko sposób na skuteczne odchudzanie, ale przede wszystkim bezcenne źródło witamin i mikroelementów. Wprowadzenie ich do diety to bardzo duży krok w stronę zdrowia i urody.


Co zawierają otręby?

Otręby to owocowo-nasienna okrywa pszenicy, prosa, kukurydzy, jęczmienia, owsa i ryżu. Uzyskuje się w procesie mielenia ziaren na mąkę. Otręby charakteryzują się dużą zawartością składników odżywczych, takich jak:

  • krzem
  • witaminy z grupy B
  • chrom
  • cynk
  • selen


A także bogactwem bezcennego błonnika.

Jak otręby wpływają na nasz organizm?


Oprócz działania odżywczego, otręby wykazują również właściwości oczyszczające i wypełniające przewód pokarmowy. Zawarty w nich błonnik, mimo, że nie jest substancją odżywczą, wykazuje bardzo pozytywne oddziaływanie na cały ustrój. Pęczniejąc w żołądku zapewnia uczucie sytości, a przesuwając się przez przewód pokarmowy, czyści go z zalegających resztek pokarmowych i minimalizuje procesy gnilne. Dodatkowo zmniejsza przyswajanie cukrów i tłuszczów, co wpływa pozytywnie na utrzymanie właściwej wagi ciała.

Regularne spożywanie otrębów wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Zwiększenie objętości mas kałowych sprawia, że z organizmu usuwane są wszystkie niekorzystne związki. Stolec staje się luźniejszy, dieta jest bardziej zbilansowana, a to według dr. Johna Weisburgera powoduje, że spada ryzyko zachorowania na raka przewodu pokarmowego.

Otręby mają zdolność do:

1. Oczyszczania organizmu z toksyn i metali ciężkich.
2. Spowalniania procesów starzenia (głównej mierze przez detoksykację organizmu).
3. Regulacji ciśnienia krwi, zapobiegania zakrzepom.
4. Poprawiania pamięci i koncentracji.
5. Zmniejszania zmęczenia i senności.

Typy otrębów zbożowych

1. Otręby pszenne – zawierają duże ilości błonnika, są w całości usuwane z organizmu. Po uprażeniu na suchej patelni zyskują przyjemny, orzechowy aromat, ale niestety posiadają wysoki indeks glikemiczny (IG).
2. Otręby żytnie i orkiszowe – wykazują korzystne działanie w przypadku chorób układu krążenia, nerek oraz w alergiach.
3. Otręby owsiane – obniżają poziom złego cholesterolu, ze względu na zdolność pochłania tłuszczu. 

Otręby działają na nasz organizm korzystnie, w przypadku stosowania ich w rozsądnej ilości. Zbyt duże dawki mogą powodować problemy z układem pokarmowym (bóle, zaparcia). Należy również pamiętać, że pęcznienie ich w żołądku powoduje, że konieczne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Ilości poniżej 1,5-2 litrów dziennie, mogą spowodować, że zamiast pozytywnych efektów zdrowej diety, borykać będziemy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...