Ziołowe i naturalne peelingi

Z peelingami miałem styczność tylko raz, na szkoleniu firmy Bielenda. Pani kazała posmarować ręce … cukrem z jakimś zapachem i chcąc nie chcąc się zgodziłem. Znikła gdzieś nosorożcowa twardość naskórka i czułem się dziwnie. Podobno jest to dobre dla kobiet, dlatego postanowiłem zgłębić temat.
Peeling to jeden z najlepszych sposobów na odświeżenie skóry i nadanie jej gładkości. Wykonanie go przy użyciu naturalnych lub ziołowych peelingów sprawia, że nasza skóra jest wypielęgnowana w bezpieczny i tani sposób.

Peelingi naturalne z powodzeniem wykonywać można przy użyciu produktów dostępnych w kuchni lub ziół.

Czym są peelingi ziołowe?

Peelingi takie to zazwyczaj mieszanki roślin, które w swoim składzie zawierają związki takie, jak: krzemionka, flawonoidy czy olejki eteryczne. Ich głównym zadaniem jest:

  • ściągniecie skóry
  • tonizowanie i działanie antyseptyczne
  • uszczelnianie naczyń włosowatych
  • pobudzenie produkcji elastyny i kolagenu
  • usunięcie martwych komórek naskórka

Działanie peelingu ziołowego polega na wywołaniu delikatnego odczynu zapalnego skóry i w konsekwencji jej złuszczeniu. Peelingi takie są bezpieczne dla skóry, nie powodują trwałych uszkodzeń, a nieprzyjemny efekt początkowy, szybko znika. Skóra poddana działaniu ziołowej mieszanki staje się oczyszczona i szybciej się regeneruje. Zintensyfikowany zostaje proces odnowy skóry, młode komórki wypierane są na powierzchnię, a stare usuwane.

Zioła peelingujące

W sklepach i salonach kosmetycznych dostępne są gotowe mieszanki ziół, którymi wykonujemy peeling, ale miksturę taką z powodzeniem wykonać możemy również we własnym zakresie. Do jej sporządzenia potrzebujemy: sól koszerną, dowolne rozdrobnione zioła i kilka łyżek oliwki lub oleju kosmetycznego. Całość mieszamy i powstałą mieszanką pocieramy skórę aż do jej zaczerwienienia. Jako peeling doskonale sprawdza się rumianek, nagietek czy szałwia.

Naturalne peelingi mechaniczne

Złuszczanie skóry z powodzeniem przeprowadzić można również za pomocą innych, obecnych w każdej kuchni składników. Najpopularniejszymi z nim są cukier, kawa i soda oczyszczona.
Peeling kawowy wykonuje się poprzez zmieszanie mielonej, naturalnej kawy z dowolnym żelem pod prysznic lub olejkiem. Peeling taki jest dość silny, najlepiej zastosować go na grubsze partie skóry – uda, pośladki czy plecy. Stosowany na twarz może doprowadzić do powstania silnego zaczerwienienia. W przypadku ud i pośladków, zaczerwienienie to jest bardzo wskazane. W ten sposób nie tylko usuwamy obumarły naskórek, ale również przeciwdziałamy cellulitowi.

Peeling sodowy polecany jest do cery tłustej i zanieczyszczonej. Najlepsze efekty daje wymieszanie łyżeczki sody oczyszczonej z łyżeczką mleka i bardzo delikatne masowanie skóry. Peeling taki powoduje mocną alkalizację skóry, żeby przywrócić jej prawidłowe pH, konieczne jest użycie toniku zakwaszającego lub przetarcie cery roztworem octu jabłkowego.

W przypadku peelingu cukrowego również możemy liczyć na dobre efekty złuszczające, ale musimy liczyć się z tym, ze drobinki cukru będą się roztapiać podczas kontaktu z wodą. Jeżeli chcemy wykonać złuszczanie przy pomocy cukru, musimy go połączyć z jogurtem naturalnym albo zwykłym żelem.

Po wykonaniu peelingu bardzo ważne jest dokładne spłukanie skóry (szczególnie wtedy, kiedy używaliśmy sody), a na koniec wklepanie kremu nawilżającego. Peelingi należy wykonywać raz, dwa razy w tygodniu, z zależności od potrzeb cery i jej grubości.