Orzechy piorące – jak prać bez użycia detergentów?

Rozumiem, że orzechy piorące to w Polsce nowość, ale żeby pytać, z pełnym przekonaniem, czy to normalne orzechy włoskie, tylko do prania… Gdy to usłyszałem od pewnego klienta, straciłem resztki dobrej opinii o ludziach.
W Indiach i Nepalu rośnie odmiana orzecha o nazwie Sapindus mukorossi. Orzech ten od dawna wykorzystywany jest, jako naturalny środek piorący. Łupiny tego orzecha w sposób bardzo efektywny są w stanie prać różne rodzaje tkanin oraz zmiękczać i oczyszczać wodę.


Orzechy piorące w większości przypadków kupowane są z powodu skąpstwa klienta. Przeliczy sobie taki, że w czterech orzechach można wyprać wór brudnej bielizny i od razu oczy mu się świecą. Takim osobom polecam jeszcze szorowanie podłogi popiołem i pranie w … rzece.

Pranie w orzechach – jak to działa?

Sapindus mukorossi posiada w swoim składzie saponinę, naturalny detergent, który ma właściwości myjące, oczyszczające i odtłuszczające. Łupiny orzechów zwierają od 13 do 15% tego związku. Jego działanie podobne jest do efektu, jak uzyskujemy dzięki zastosowaniu takich środków jak SLES, SLS czy anionowe środki powierzchniowo czynne (obecne w płynach do mycia naczyń i proszkach do prania). W naturalnym środowisku saponina chroni drzewo przed bakteriami, insektami i grzybami.

Do prania wykorzystuje się jedynie łupiny orzechów, które po nasiąknięciu wodą wytwarzają mydlany roztwór, delikatny, a jednocześnie bardzo skuteczny.  Całe orzechy nie nadają się do prania, tylko ich łupiny, po uprzednim ususzeniu i zmianie koloru na brunatny, wykazują działanie identyczne, do detergentów. Zanim orzechy piorące zetkną się z wodą, można wyczuć ich bardzo intensywny zapach, ale w trakcie prania znika on całkowicie, nie nadając materiałom specyficznego, orzechowego aromatu. Brak zapachu można z powodzeniem nadrobić dodając do bębna pralki kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Warunkiem jest jednak to, aby dany olejek nie powodował barwienia tkanin.

Dlaczego warto prać w orzechach?

W dzisiejszych czasach spora liczba osób wykazuje alergię na silne detergenty. Nawet, jeżeli wydaje nam się, że proszek lub płyn do prania został dokładnie wypłukany z tkanin, to może być to mylne wrażenie. W rzeczywistości część detergentów zawsze w ubraniach zostaje, a co za tym idzie mogą one podrażniać wrażliwą skórę i przyczyniać się do powstawania wysypek, podrażnień czy bardziej uporczywych problemów skórnych.

Piorąc w orzechach, mamy pewność, że nasza skóra jest bezpieczna. Nie mamy kontaktu z agresywnymi chemikaliami, nie wchłaniamy do organizmu ich cząsteczek.

Orzechy piorące to doskonała alternatywa dla tych, którzy:

  • Cierpią na atopię
  • Borykają się z trądzikiem
  • Mają egzemę
  • Posiadają skórę skłonną do podrażnień
  • Chcą po prostu żyć bardziej ekologicznie

Wykorzystane orzechy można zakopać w ogródku i wykorzystać, jako kompost, nie zawierają bowiem składników, które mogłyby zanieczyszczać środowisko.
Kolejną zaletą prania w orzechach, jest ich ekonomiczność. Sumując roczne wydatki na proszek do prania, okazuje się, że orzechy piorące są o wiele bardziej wydajne i możemy dzięki nim sporo zaoszczędzić. W kwestii oszczędności dodać należy również, że łupiny orzechów Sapindus mukorossi, można z powodzeniem wykorzystać, jako płyn do płukania tkanin. Użyty w ten sposób nadają ubraniom miękkość i świeżość.

Orzechy piorące nie tylko do prania

Błędnym jest przekonanie, że w orzechach piorących można tylko prać. W rzeczywistości mają one równie dobre zastosowanie do mycia włosów oraz całego ciała, a także do mycia sierści zwierząt. Orzechy piorące wykazują działanie przeciwłupieżowe. Można nimi umyć również samochód, czy podłogę w mieszkaniu. Dodatkowym atutem jest fakt, że mydlany roztwór orzechów piorących nadaje się znakomicie do czyszczenia biżuterii, również srebrnej. Bardziej zaawansowani użytkownicy, wykorzystują je również w ogrodzie, do podlewana roślin oraz ochrony ich przed insektami.

Tak szerokie zastosowanie orzechów piorących sprawia, że z powodzeniem można nimi zastąpić większość środków czyszczących, które używane są w gospodarstwie domowym. Orzechy mają tę zaletę, że nie niszczą materiałów, ani powierzchni, które są nimi czyszczone. Ich działanie to prawdziwy paradoks, są jednocześnie delikatne, ale bardzo skuteczne i dzięki temu zdobywają coraz większe grono zwolenników.
Stosując je, jesteśmy bardziej eko. Nie wyrzucamy przecież do środowiska takiej ilości detergentów, a tym samym nie przyczyniamy się do zwiększenia zanieczyszczenia naszej planety.