Brahmi – ajurwedyjski sposób na zdrowy układ nerwowy

Bacopa monieri to zioło, które nie zdobyło dużej popularności w sklepach zielarskich, jednak jest sporo osób, które znają jej właściwości. To zioło pomaga wtedy, gdy cierpimy na stres, problemy z zasypianiem lub brak energii. Ukojenie przychodzi z natury, a dokładnie z Ajurwedy.

Brahmi to wieloletnia roślina rosnąca w Indiach i na terenach tropikalnych. Jej najpowszechniejsze działanie to leczenie i ochrona centralnego układu nerwowego. Dzięki jej zastosowaniu polepszone zostaje ukrwienie mózgu, człowiek zaczyna myśleć szybciej, a jego nerwy zostają ukojone. Od niepamiętnych czasów Brahmi stosowane było w celu redukcji stresu, wspomagania pamięci i ukojenia psychicznego.

Szerokie
zastosowanie rośliny Brahmi

W skład Brahmi wchodzą:

1.
Saponiny sterydowe (hersaponina, monnieryna, bakozyd A, bakozyd B).
2.
Fitosterole (stigmasterol, beta-sinosterol).
3.
Flawonoidy (apigenina, luteolina).
4.
Alkaloidy (herpestyna, brahmina).
5.Glikozydy
triterpenoidowe
6.
Alkohole cukrowe

Co prawda Brahmi największą furorę zrobiło właśnie jako zioło do leczenia układu nerwowego, ale nie oznacza to wcale, że jest to jej jedyne działanie. Zastosowanie części rośliny jest bardzo szerokie i sprowadza się między innymi do: działania antyseptycznego i przeciwzapalnego, leczenia ran, odleżyn, trądziku oraz do niwelowania blizn i cellulitu.

Udokumentowane jest wspomaganie nim problemów takich, jak ADHD czy padaczka. W kosmetyce natomiast Brahmi uelastycznia skórę i nawilża ją, powodując, że szybko odzyskuje ona młodszy wygląd. Nie można zapomnieć również o jej działaniu przeciwpadaczkowym i przeciwbólowym, a także o hamowaniu rozwoju bakterii Helicobacter pylori, która odpowiedzialna jest za powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Żeby roślina działała w powyższych problemach, konieczne jest przyjmowanie jej minimum przez okres 24 dni.

Historia
i postacie Brahmi

Brahmi (inaczej Bacopa monnieri) w Sanskrycie oznacza dosłownie Bogini Najwyższej Mądrości. Nie trudno dostrzec powiązanie między działaniem tej rośliny na mózg, a jej nazwą. Wedle dzisiejszej wiedzy najwcześniejsze wzmianki o tej roślinie pochodzą sprzed 3 tysięcy lat i od tak długiego czasu jest ona powszechnie stosowana w Ajurwedzie.

Na naszym rynku Brahmi dostać można w formie tabletek oraz proszku, który powstaje z liści i łodyg. W tradycji Ajurwedy sporządza się z niej natomiast alkoholowe nalewki, które działają korzystanie na prostatę, odtruwają organizm i regenerują tkanki. Tabletki z zawartością Brahmi polecane są przede wszystkim osobom, które narażone są na intensywny wysiłek umysłowy: uczniom, studentom, pracownikom naukowym, a także osobom starszym. Zażywanie takiego suplementu przez seniorów może przyczynić się po polepszeni kondycji umysłowej i poprawy pamięci, która jak wiemy, potrafi szwankować w późniejszym wieku.

Kto
nie powinien stosować Brahmi?

Przeciwwskazania do stosowania tej rośliny podobne są do tych, jakie zakłada się przy większości ziół i leków. Brahmi nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące, oraz osoby, które zażywają fenotiazynę, roślina może powiem spotęgować działanie nasenne leku. Stronić o niej powinni także ludzie, którzy wykazują uczulenie na bakopę, jeden ze składników tej rośliny.

Nie można twierdzić, że stosowanie Brahmi przynosi człowiekowi same korzyści, jeżeli już mówimy o jej zażywaniu, to warto wspomnieć o fakcie, że u niektórych ludzi może to powodować chwilowe zmęczenie, suchość w ustach czy mdłości.
Poniższe niedogodności, to jednak nic w porównaniu z cudownymi właściwościami Brahmi. Specjaliści medycyny wschodu zgodnie twierdzą, że gdyby współcześni ludzie więcej uwagi poświęcali naturalnym specyfikom, które daje nam Matka Natura, to możliwe byłoby wyeliminowanie większości chorób, albo przynajmniej duże zniwelowanie ich niekorzystnego wpływu. Jeżeli chodzi o Brahmi, to nie ulega wątpliwości, że ma ona zbawienny wpływ na ludzki organizm, trzeba tylko ten wpływ wykorzystać w umiejętny sposób.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...