Borelioza – ziołowe metody

Czy wiesz, że borelioza zbiera żniwo w tych miejscowościach USA, które są położone w okolicy lasów? Jej przypadki pojawiają się także w Polsce – ostatnio jeden z przedstawicieli, który przychodził do sklepu w którym pracowałem, zaraził się nią podczas gry w paintball. Efekt to niedowład i jednostronna utrata słuchu.
Borelioza jest straszną chorobą, a wielu lekarzy nie potrafi jej zdiagnozować na podstawie wywiadu.
Podobno 55 procent przypadków tej choroby jest mylonych z inną dolegliwością. Jeden z redaktorów gazetki Zioła dla Zdrowia pisał, że borelioza istnieje zwykle w ludzkim umyśle i ludzie myślą, że na nią chorują mimo tego, że mają inne dolegliwości. Trudno się zgodzić z tym poglądem.
Borelioza jest mylona z takimi chorobami, jak na przykład:

 • fibromialgia
 • chroniczne zmęczenie
 • zespół jelita drażliwego
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • choroba Alzheimera

Jeśli do boreliozy dodamy leczenie innej choroby (której nie mamy), stan jeszcze szybciej się pogarsza. Pojawiają się takie objawy, jak:

 • zmiany nastroju
 • ataki paniki
 • problemy z zasypianiem
 • bóle głowy
 • problemy z jelitami

Antybiotyk to nie jedyna odpowiedź

Na początku leczenia lekarze przepisuje duże dawki antybiotyków, które nie zawsze działają. Znam wielu pacjentów, którzy przed takim leczeniem zaopatrywali się w probiotyki po to, by jakoś przejść przez ten etap. Według danych ze strony www.rodalenews.com, bakterie Borellia nie reagują na antybiotyki dlatego,że zagnieżdżają się w komórkach organizmu, nie we krwi. Błona komórkowa broni je przed dostępem antybiotyków. Pamiętasz o tym, że bakterie Borellia umiejscawiają się w układzie nerwowym? To dlatego powodują tyle dolegliwości. 
Na stronie, której adres podałem powyżej, znajdziesz mnóstwo sposobów na to, jak w naturalny sposób wspomóc leczenie boreliozy.

Naturalne metody na boreliozę

Akupunktura – za jej pomocą osiąga się coraz lepsze efekty, które potwierdzają badania. Przede wszystkim pomaga na zmniejszenie bólu.
Zioła na boreliozę – jest kilka ziół, które mają potwierdzone działanie na tę chorobę. Będzie to:
 • Samento – nowa nazwa, jaką określa się wilkakorę, czyli inaczej Uncaria tomentosa i Cat’s Claw
 • Banderol – zioło typowo na boreliozę 
 • Rosweratrol
 • Smilax – czyli inaczej sarsaparilla, o której już pisałem w innym kontekście

Przed zastosowaniem tych ziół skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Zielona herbata – także wspomaga leczenie antybiotykami. Jeśli połączysz ją z kurkuma, będzie skutecznie usuwała z organizmu wolne rodniki.
Uzupełnij niedobory witamin – częstym objawem w tej chorobie jest niedobór witamin i minerałów. Sprawdź, czy masz prawidłowy poziom witaminy B i D i uzupełniaj cynk. 
Przyjmuj probiotyki  – po raz kolejny ujawnia się pozytywne działania probiotyków. Dzięki nim leczenie jest bardziej efektywne. Możesz przyjmować w tradycyjnej formie lub w postaci jogurtów, kefiru i kiszonych warzyw. Dużo probiotyków zawierają kiszone ogórki.
Ćwiczenia  – im więcej tlenu jest w tkankach, tym łatwiej jest zniszczyć bakterie. Do tego celu wykorzystaj siłownię lub inne ćwiczenia. Podczas nich wydzielają się hormony szczęścia, które pomagają zwalczyć ból.
Naturalne leki przeciwzapalne – choroba ma charakter zapalny, dlatego warto przyjmować kurkuminę, pektyny z cytrusów lub zioła himalajskie o działaniu przeciwzapalnym. Unikaj pokarmów, które mogą nasilać stan zapalny, takich jak cukier i przetworzona żywność. Warto przyjmować także spore dawki witaminy C.
Zapraszam do komentowania i zapisywania się na newsletter. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z ziołowymi nowościami.