Owoce Goji – ponoć najzdrowsze owoce świata

Jagody Goji uważane są za najzdrowsze owoce świata. Bogactwo witamin i składników mineralnych, które w sobie zawierają, sprawia, że ich spożycie ma niezwykle pozytywny wpływ na ludzki organizm. Owoce Goji są coraz popularniejsze w naszym kraju, nie tylko ze względu na walory lecznicze, ale przede wszystkim smakowe.

Historia owoców Goji

Historia owoców Goji sięga dwóch tysięcy lat wstecz. Owoce te pochodzą z Himalajów, a do Europy i Ameryki Południowej dotarły niesione sztormem, w postaci nasion. Owoce Goji są bardzo cenione szczególnie w Chinach, ich wielowiekowa tradycja powoduje, że chińczycy organizują na ich cześć kilkudniowy festiwal. Jako główny składnik pożywienia mieszkańców Himalajów, swoją nazwę wzięły najprawdopodobniej od regionu Gojal. Początkowo technika uprawy tej rośliny była pilnie strzeżonym sekretem, ale z biegiem czasu ta wiedza zaczęła się rozprzestrzeniać na Indie, Mongolię i Tybet.

Zdumiewające właściwości owoców Goji

Chińczycy wierzyli (i wierzą nadal), że Goja jest im w stanie zapewnić długowieczność. Odnoszą się do tego legendy, które od wieków przekazywane są z pokolenia na pokolenie i zachęcają do spożywania owoców Goji.

Lecznicze działanie tych owoców polega przede wszystkim na:
Opóźnianiu procesów starzenia się organizmu
Leczeniu serca, nerek, płuc i śledziony
Wspomaganiu leczenia reumatyzmu
Wzmocnieniu kości i stawów
Poprawie wzroku
Wzmocnieniu sił witalnych organizmu

Te efekty możliwe są dzięki ogromnej dawce składników odżywczych i mineralnych, w skład których wchodzą:
1. Witaminy (głównie ogromna ilość witaminy C, aż 148 mg w 100g)
2. Aminokwasy
3. Polisacharydy i monosacharydy
4. Nienasycone kwasy tłuszczowe (beta-sitosterol, kwas linolowy, alfa-linolowy)
5. Karotenoidy (likopen, luteina, kryptoksantyna, beta-karoten)
6. Mikroelementy
7. Pierwiastki śladowe

Dla kogo owoce Goji?

Spożywanie Goji zaleca się przede wszystkim osobom z obniżoną odpornością organizmu, które często cierpią na przeziębienie i niedostateczną ilość energii. Potwierdzone jest również ich działanie na męską potencje i płodność, więc ich spożycie zaleca się panom, którzy mają problemy ze wzwodem i których nasienie jest za słabe do zapłodnienia.

Owoce te powinny znaleźć się również w diecie osób posiadających zbyt dużą ilość niekorzystnej frakcji cholesterolowej (LDL) oraz cierpiących na stłuszczenie wątroby. Wysoka zawartość witaminy C sprawia, że owocami Goji powinni się zainteresować Ci, którzy chcą jak najbardziej opóźnić upływ czasu i dłużej wyglądać młodo.

Samodzielne uprawianie Goji

Jagody Goji można uprawiać we własnym zakresie. Do tego celu należy przygotować doniczki i papierowy ręcznik nasączony wodą. Nasionka najpierw układamy na ręczniku i pozostawiamy na 6 do 8 godzin, następnie wysiewamy do doniczki. Po osiągnięciu 10 cm siewki rozdzielamy do osobnych doniczek i obcinamy główny, środkowy pęd. Przed wysianiem należy pamiętam o tym, że nasionka nie powinny być umieszone zbyt głęboko w ziemi, najbardziej optymalna jest głębokość ok. pół centymetra. Zarówno nasłonecznienie, jak i podlewanie powinny być umiarkowane.

Przy odpowiedniej pielęgnacji możemy doczekać się drzewka o wysokości od 1 do 3 metrów oraz owoców, które będą mieć maksymalnie 2 cm. Ogromną zaletą takiej uprawy jest fakt, że Goja bardzo dobrze znosi nasze warunki klimatyczne, nie straszny jej ani mróz, deszcz, ani nawet zanieczyszczenie powietrza.

Dostępność nasion Goji

Owoce Goji cieszą się coraz większą popularnością, a co za tym idzie spotkać je można nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale również w supermarketach, sklepikach osiedlowych czy ryneczkach. Niezwykłą popularnością cieszą się również aukcje internetowe, na których można kupić owoce w paczkach lub na wagę. Doświadczenie jednak mówi nam, że najlepsze i najbardziej wartościowe jagody, można kupić tylko w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. Te z dyskontów często mają gorzki, cierpkawy smak, nie czuć ich słodyczy, a wielkością nie przypominają prawdziwych owoców Goji.
Owoce goi można bez problemu nabyć na przykład w tym sklepie

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...