Maqui - superjagoda z Patagonii

jagoda maqui
Z Argentyny i Chile pochodzi wiele interesujących ziół. Jednym z nich jest Maqui, owoc cechujący się bardzo wysokim współczynnikiem ORAC. W tym roku popularność zdobyło kilka owoców o działaniu odchudzającym (goi, acai, noni), ale rok 2015 będzie należeć do Maqui.

Naturalna moc z Ameryki

Maqui jest wiecznie zielonym krzewem, który rośnie w południowym Chile i w Argentynie. Stosuje się go zarówno jako zwykły pokarm, jak i do celów rytualnych. Według Indian Mapuche, Maqui to święta roślina symbolizująca powodzenie. To plemię jest znane z wojowniczego charakteru, co potwierdza fakt, że jako jedyne nie zostało pokonane przez konkwistadorów. Każdego roku zbierają oni na sprzedaż wiele ton owoców Maqui i żywią się nimi.
Jagoda jest intensywnie czerwona i rośnie dziko w pobliżu dróg i torów, a także na brzegach lasów. Do tej pory nikt nie zajął się jej uprawą. Wynika to z faktu, że nie brakuje dzikich stanowisk i mieszkańcy uznali, że hodowla nie jest potrzebna.

Formy preparatów z Maqui

Do tej pory spotkałem się jedynie z sokiem z Maqui firmy Eco Medica. W sieci można kupić sproszkowane owoce, a na anglojęzycznej stronie altmedicine.about.com jest informacja o dostępności Maqui w formie kapsułek. Cena soku to około 34 złotych za pół litra. Producent zaleca picie go w rozcieńczeniu dwa razy w ciągu dnia po 25 ml (dwie i pół łyżki) przed posiłkami.

Działanie tego owocu

Według strony foxnews.com Maqui zawiera bardzo dużo środka nazywającego się delfinidyna, wykazującego potężne działanie przeciwzapalne. Niektórzy piszą, że hamuje ona wzrost komórek raka jelita grubego.
Antyoksydant
Badania wykazały, że ten owoc posiada dużą zawartość antyoksydantów. Ta cecha jest charakterystyczna dla wszystkich czarnych owoców, jednak w tym przypadku działanie powinno być wyjątkowo silne.
Antocyjany mają szeroki zakres działań – badania na ludzkich tkankach pokazały, że maqui zmniejsza poziom cholesterolu o niskiej gęstości. Wpływają pozytywnie na zwalczanie stresu oksydacyjnego i pomagają chronić naczynia krwionośne. Badania na myszach wykazały, że ten owoc pomaga zmniejszyć stan zapalny stawów i związany z nim ból.

Działanie przeciwzapalne – stan zapalny w organizmie może powodować utlenianie cholesterolu do niebezpiecznej formy LDL. Wpływa to na prawdopodobieństwo zawału i problemów z tętnicami. Według Chrisa Kilhama regularne przyjmowanie soku z Maqui wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.
Cukrzyca – maqui, jako jeden z niewielu owoców powoduje zwiększenie poziomu insuliny we krwi. Dzięki temu zjedzenie kilku jagód lub przyjmowanie dawki soku po posiłku może pomóc w zmniejszeniu poziomu glukozy we krwi, doda nam energii i będzie zapobiegało tworzeniu komórek tłuszczowych. W rezultacie może to spowodować znaczący spadek wagi. Nie znam więcej informacji na ten temat i prawie na pewno nie są potwierdzone. Moim zdaniem, stymulowanie trzustki do nadmiernej pracy nie jest dobrym rozwiązaniem.
Sok z Maqui jest też naturalnym środkiem bakteriobójczym.
Według Chrisa Kilhama plemię Mapuche od lat żywi się jagodami maqui i nie powoduje to u nich żadnych dolegliwości.

Bezpieczeństwo stosowania soku z Maqui

Sok jest nowym produktem, dlatego należy zachować ostrożność podczas jego stosowania. Brakuje dokładnych badań jego skuteczności, w związku z czym nie wolno przesadzać z ilością przyjmowanego soku. By zwiększyć ilość antocyjanów w diecie wystarczy jeść więcej jagód, czerwonej papryki, fasoli, granatów i winogron.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze