Liść papai – działanie i zastosowanie

Papaja to w naszym kraju coraz popularniejszy owoc. Sklepy i ryneczki oferują dziś mnogość wszelakich południowych owoców, a my usatysfakcjonowani ich smakiem, coraz częściej decydujemy się na ich zakup. Papaja, czy melonowiec właściwy, to aromatyczny owoc, uprawiany najczęściej w Meksyku i Stanach Zjednoczonych, ale nie tylko ta część rośliny ma znaczenie żywieniowe, godny zainteresowania jest również liść papai.


Lecznicze właściwości melonowca właściwego


Papaja została wpisana listę produktów antynowotworowych, czyli takich, które przeciwdziałają postawaniu raka oraz leczą tego, który już zaistniał. Liście papai podczas posiewu In vitro wykazywały zdolność spowalniania rozrostu komórek nowotworowych i jednocześnie nie powodowały żadnych zmian w zdrowych komórkach, na które miały wpływ. Działanie apoptyczne liścia papai oraz jego zdolność do aktywowania syntezy cytokinu typu Th1, sprawia, że ludzki układ odpornościowy staje się silniejszy, a tym samym jest sobie w stanie poradzić z nowotworem. Doniesienia te zostały opublikowane przez dr Nam Danga w Journal of Ethnopharmacology. Okazuje się więc, że wierzenia dawnych Australijczyków i Wietnamczyków mają naukowe podstawy. Oni to, bowiem stosowali liście papai właśnie w celu walki z nowotworami.

Pod względem chemicznym liście papai zawierają:
kwas askorbinowy (witamina C)
witaminy (E, B, K, B3)
składniki mineralne (potas, magnez, cynk, żelazo)
tokoferol
nystatynę
flawonoidy
glikozydy cyjanogenne
glukozynolany
papainę (enzym rozkładający białka)
chymopapainę


To bogactwo korzystnych składników sprawia, że przyjmowanie ekstraktu z liści papai ma niezwykle pozytywne działanie na ludzki organizm.

Na co działa liść papai?


1. Leczy i koi Zespół Jelita Drażliwego, sprawiając, że chory odczuwa mniejsze dolegliwości i występują one rzadziej.
2. Reguluje trawienie, wzmaga ruchy robaczkowe i dzięki temu przeczyszcza układ pokarmowy. Działanie to sprawia, że znikają wzdęcia, biegunki i zgaga.
3. Niszczy pasożyty, grzyby i bakterie znajdujące się w układzie pokarmowym. Działanie to możliwe jest przez fakt, że rozłożeniu ulegają białka strukturalne tychże organizmów.
4. Relaksuje jelita i usprawnia ich pracę, poprzez oddziaływanie na receptory adrenergiczne jelita.
5. Zawartość antyoksydantów powoduje, że spowolnieniu ulegają procesy starzenia organizmu.
6. Działa rozpuszczająco na odciski, brodawki i narolna.
7. Leczy łuszczycę, półpasiec, owrzodzenia i trudno gojące się rany.

Wzmożona produkcja cytokinonu Th1, która obserwowana jest po zastosowaniu liści papai może w najbliższych latach znaleźć zastosowanie również w leczeniu stanów zapalnych praz chorób autoimmunologicznych.

Natura wyposażyła nas w skuteczne metody walki z chorobami, jednakże tylko od człowieka zależy, czy będzie on w stanie je dostrzec i właściwie wykorzystać. Na przykładzie liścia papai, widać, że nowotwór można pokonać nie tylko agresywnymi metodami współczesnej nauki, ale również przy pomocy mądrości Matki Natury.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze

 1. wrzuciłem ten artykuł na grupę "Stop Mafii Farmaceutycznej - medycyna naturalna i alternatywna" :) Zapraszam do dołączenia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. jak należy parzyć liście papai?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jedną czubatą łyżeczkę suszu wsypać do szklanki, następnie zalać wrzącą woda. Zaparzac pod przykryciem 5-10 minut

  OdpowiedzUsuń
 4. I działa to ? Można cukru do smaku ?

  OdpowiedzUsuń
 5. herbatka fantasty ,smak normalnej herbaty, kupiłem dzis w arkadia zdrowia teraz po co mi czaj

  OdpowiedzUsuń
 6. Kupiłem dziś w Arkadia zdrowia, smak herbaty pije do każdego posiłku, jak się przykryje talerzykiem na 10minut od spodu także serwetka ,ciepło nie ucieka ,czaju nie chce, pozdrawiam, ,,leczmy sie sami ,szpitale maja procedury -do piachu apteki ,omijajmy, dzis same raklamy to tylko Tzw, leki a jak poczytasz ulotki to juz nie winno sie życ, trzymajmy sie

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie pije się płynów do posiłków 30 min przed i 40 min po nie rozpuszczamy kwasów odpowiedzialnych za trawienie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz