Owies – niebędne źródło składników odżywczych

Owies należy do rodziny traw wiechlinowatych (łac. Poaceae) który obejmuje różne inne gatunki traw, takich jak pszenica. Owies zawiera wiele składników odżywczych. By go spożyć należy go rozdrobnić, by mógł być prawidłowo metabolizowany. Sok z owsa nie jest tak popularny jak sok z pszenicy jednak jest tak samo odżywczy. Sok z owsa nie jest powszechnie dostępny w sklepach, ale można go bez problemu uzyskiwać w domu. Najlepiej skonsultować się z dietetykiem na temat wartości odżywczych owsa.

Owies jest pozyskiwany z regionu Morza Śródziemnego oraz innych części Europy.
Może rosnąć do wysokości 1,5 metra. Owies jest łatwo trawiony przez bydło i inne zwierzęta roślinożerne, natomiast ludzie nie posiadają enzymów niezbędnych do zwiększenia przyswajalności składników odżywczych. Surowy owies niemetabolizowany przechodząc przez przewód pokarmowy człowieka może prowadzić do wzdęć, biegunek i innych objawów ze strony przewodu pokarmowego.

Wartość odżywcza zielonego owsa

Jak większość traw z rodziny Poaceae, owies jest dobrym źródłem wielu niezbędnych składników odżywczych. Według książki“Principles and Practice of Phytotherapy: Modern Herbal Medicine” owies jest dobrym źródłem witamin A, C, E i K, zawiera kwas pantotenowy, chlorofil, lecytynę, wapń, magnez, potas, żelazo i fosfor. 30 procent masy owsa stanowią aminokwasy wykorzystywana przez organizm jako budulec białek. Jednak w przeciwieństwie do źródeł pochodzenia zwierzęcego, owies nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów, które organizm potrzebuje do syntezy białek.

 Spożywanie owsa

Ponieważ nie można rozdrobnić owsa wystarczająco przez żucie należy zrobić z niego sok. Najlepiej umieścić go w blenderze i po zmieleniu najlepiej przelać go przez filtr do kawy lub gazę. Można spożywać sam sok z owsa bądź urozmaicić go dodając do niego świeże pomarańcze lub sok z marchwi.