Oregano a hormony

O oregano pisałem już w kontekście olejku z tego surowca w poście o olejku. Ostatnio pojawiły nowe doniesienia na temat działania tego zioła na wydzielanie hormonów. Zapraszam do lektury.

Oregano, jest również znane jako lebiodka, łacińska nazwa to Origanum vulgare, to zioło wykorzystywane w gotowaniu dodawane do smaku do różnych potraw, zwłaszcza w kuchni meksykańskiej i śródziemnomorskiej. Zawiera wiele substancji odżywczych, w tym witaminy K, żelaza i manganu. Badania wskazują, że spożycie oregano może wpływać na progesteron w organizmie.

Hormony a zioła

Hormony są sygnałowymi cząsteczkami syntetyzowanymi w organizmie wydzielanymi przez gruczoły wewnętrzne. Są one uwalniane do krwiobiegu, gdzie są transportowane do określonych tkanek. Hormony przymocowane do błon komórkowych sygnalizują chemiczny komunikat dla komórki. Uczestniczą one w wielu różnych procesach, takich jak metabolizm, nastrój, funkcje seksualne oraz rozmnażanie. Według Medline Plus najważniejszymi hormonami w organizmie są testosteron, estrogen, progesteron, kortyzol, insulina i glukagon.

Oregano przede wszystkim działa pozytywnie na organizm ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, które odgrywają ważną rolę w niszczeniu wolnych rodników, które skutkują wieloma chorobami, na podstawie badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Chemii  Makromolekularnej Petru Poni w Rumuni. Naukowcy odkryli, że oregano osiągnęło najwyższą  zdolność do neutralizowania wolnych rodników spośród wszystkich roślin leczniczych, badanie zostało opublikowane w październiku 2011 w „National Product Research”.

Progesteron a oregano

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Biotechnologii Aeron spożywanie oregano pomaga zwiększyć produkcję progesteronu. Naukowcy odkryli, że oregano jest jednym z głównych ziół, które wiąże się z wewnątrzkomórkowymi receptorami progesteronu i powoduje zwiększenie jego uwalniania. Progesteron odgrywa ważną rolę w wielu funkcjach w organizmie, od wytworzenia normalnego stanu snu do normalizacji poziomu cukru we krwi. Ponadto, stymuluje tworzenie nowych kości. Oregano działa tylko na progesteron i nie ma wpływu na działanie innych hormonów w organizmie. Wyniki badań zostały opublikowane w marcu 1998 numerze “Proceedings of the Society for Experimental Biology and Medicine.”

Względy bezpieczeństwa

Używanie oregano jest uważane za bezpieczne i ma niewiele skutków ubocznych. Jednakże, należy skonsultować się z lekarzem przed przyjmowaniem jakichkolwiek ziół, szczególnie jeśli bierzesz leki.